Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Sądeczanie zobaczyli zaginiony sztandar rezerwistów

Opublikowano: 27 stycznia, 2018 o 8:55 am   /   przez   /   komentarze (0)

W Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu uroczyście zaprezentowano sztandar Zarządu Powiatowego I-go Batalionu Związku Rezerwistów Rzeczypospolitej. Konferencję historyczną, towarzyszącą prezentacji, otworzył starosta nowosądecki Marek Pławiak.

Historia sztandaru: W połowie lat osiemdziesiątych do księdza Ludwika Ryby posługującego wówczas w parafii Jezuitów w Kościele Kolejowym w Nowym Sączu przyszedł starszy Pan z prośbą o zachowanie tego sztandaru mając na uwadze że jest to pamięć o Żołnierzach walczących  w wojnie Polsko- Bolszewickiej w 1920 roku. Ksiądz Ludwik Ryba przyjął sztandar i przekazał do skarbca zakonu Jezuitów w Starej Wsi.

Został przypadkowo odkryty podczas wizyty sądeckiej delegacji w Muzeum Kolegium Ojców Jezuitów w Starej Wsi pod Krosnem. Okazją do złożenia wizyty były uroczystości poświęcone jezuicie ks. Władysławowi Gurgaczowi, kapelanowi działającej na Sądecczyźnie antykomunistycznej Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej.

Na wyjątkowy eksponat wiszący w muzeum natknał się członek Zarządu Powiatu Marian Ryba. Sztandar wypożyczono, by móc go pokazać sądeczanom.

Prezentacji sztandaru rezerwistów I PSP towarzyszyła konferencja historyczna. Prezes Stowarzyszenia LGD „Partnerstwo dla Ziemi Sądeckiej” Marek Uszko opowiedział o historii proporca. Tadeusz Duda, kustosz archiwalny, mówił o polskiej drodze do wolności. Podczas konferencji pokazano też fragment sądeckiej kroniki filmowej Feliksa Rapfa dotyczącej I Pułku Strzelców Podhalańskich. Uczestnicy wysłuchali utworów niepodległościowych w wykonaniu Tomasza Wolaka.

W konferencji, zorganizowanej przez Starostwo Powiatowe i Stowarzyszenie LGD „Partnerstwo dla Ziemi Sądeckiej” uczestniczyli starosta nowosądecki Marek Pławiak, wicestarosta Antoni Koszyk, członek Zarządu Powiatu Marian Ryba i przewodniczący Rady Powiatu Nowosądeckiego Zygmunt Paruch. Obecni też byli powiatowi radni. Władze miasta reprezentowali wiceprezydent Wojciech Piech i przewodniczący Rady Miasta Nowego Sącza Janusz Kwiatkowski.

W Starostwie zaprezentowano także chorągiew powstańców Styczniowych z Nowego Sącza. Została ona przekazana dla pułku 17 listopada 1918 roku przez miasto Nowy Sącz, po przyjściu z frontu włoskiego.
W 1928 roku 1 Pułk Strzelców Podhalańskich otrzymał przepisowy sztandar wręczony przez pana prezydenta Ignacego Mościckiego w Nowym Sączu a chorągiew Powstańców styczniowych została wówczas odesłana wraz z szarfą do Muzeum Wojska Polskiego do Warszawy. Chorągiew to dar Podhala ufundowaną przez społeczeństwo tej części kraju. Tak w tamtym czasie nazywano geograficznie całość terenów górskich.

Fot. Paweł Szeliga/Starostwo Powiatowe NS/Leszek Konstanty/Marek Uszko

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"