Wydarzenia

Słynny klon zniknął ze Starosądeckiego Parku

Opublikowano: 18 czerwca, 2015 o 12:19 pm   /   przez   /   komentarze (4)

Słynny, bo uwielbiany przez dzieciaki klon -jako „obserwatorium” i miejsce wspinaczki zniknął ze Starosądeckiego Parku. Pisaliście do nas maile w tej sprawie, więc na życzenie dzieci postanowiliśmy to sprawdzić:)

Na zlecenie Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej w Starym Sączu -jako administratora  terenu  -drzewo zostało usunięte ze względów bezpieczeństwa.

Na jego pniach występowały liczne owocniki grzybów patogennych o średnicy od 10 cm do 30 cm, świadczące o daleko posuniętej zgniliźnie pnia w miejscu ich występowania. Część wierzchołkowa korony była uschnięta, co jest oznaką zamierania drzewa -poinformował nas Dyrektor MZGK Ryszard Niejadlik.

Biorąc pod uwagę silne nachylenie pni  oraz bardzo duży ciężar korony (kilka ton) istniało bardzo duże niebezpieczeństwo pęknięcia pni w miejscach ich osłabienia nawet bez udziału czynników zewnętrznych typu wiatr. Drzewo mogło złamać się pod własnym ciężarem w każdej chwili. Niedawno zauważono także świeże pęknięcia wzdłużne pni, które są ostatnim sygnałem, że drzewo pęka. Niepodejmowanie działania w tej sytuacji mogło doprowadzić do zawalenia się drzewa na sąsiedni plac zabaw -kontynuuje Dyrektor.

Mając na uwadze przede wszystkim bezpieczeństwo mieszkańców Burmistrz Starego Sącza zwrócił się z wnioskiem do Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu o wydanie decyzji zezwalającej na wycięcie drzewa. Zgodnie z procedurą przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu przed wydaniem decyzji przeprowadzili szczegółowe oględziny drzewa, podczas których ustalili, że jest ono w złym stanie, zagraża bezpieczeństwu i należy go usunąć.

W miejsce starego klonu zostanie nasadzone inne drzewo liściaste.

Także, drogie dzieciaki, to wszystko dla Waszego (i nie tylko ) bezpieczeństwa!

 

Komentarze

Komentarze (4)

 • 18 czerwca, 2015 o 12:43 pm jola

  Faktycznie urokliwe to drzewo było ale brawo dla czujnego Dyrektora. Szkoda, że na Węgierskiej nikt rozsądny nie zawalczyl o wycinke drzew przed remontem. Ludzie petycje podpisywali i podpisy do kosza.

 • 18 czerwca, 2015 o 1:27 pm Anonim

  a kto powinien dbać o rośliny w parku? Labirynt dla dzieciaków nie przycięty wyglada jak jeden wielki krzak. Chwasty i siewki drzew sięgają miejscami pasa. Po co wydawać kilka milionów na restauracje parku po czym zostawić go na pastwę losu?

 • 18 czerwca, 2015 o 6:48 pm Ola

  Park wygląda okropnie, brudno, fontanna w kolorze zielonym, pokryta glonami.
  Plac zabaw zniszczony, odchodzi farba, drzewa nieprzycięte.
  Proszę to naprawić.

 • 19 czerwca, 2015 o 9:08 am mieszkaniec

  Niestety wszystkie inwestycje są zaniedbywane 😉 proszę przyjechać na Boisko do Moszczenica Wyżej które ma dopiero rok. .

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"