Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Solidarność z niepełnosprawnymi pod Ołtarzem Papieskim

Opublikowano: 28 kwietnia, 2017 o 6:49 am   /   przez   /   komentarze (0)

Od spotkania pod Ołtarzem Papieskim na starosądeckich Błoniach rozpoczną się 4 maja małopolskie obchody I Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

O wydarzeniu, w którym weźmie udział 500 uczestników warsztatów terapii zajęciowej, zakładów aktywności zawodowej i stowarzyszeń rozmawiali w Starostwie starosta nowosądecki Marek Pławiak, dyrektor krakowskiego oddziału PFRON Marta Mordarska, dyrektor Diecezjalnego Centrum Pielgrzymowania w Starym Sączu ks. dr Marcin Kokoszka i Maciej Olchawski z Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Stróżach.

Zarząd Powiatu zawsze chętnie wspierał i nadal będzie wspierać wszelkie inicjatywy, służące osobom niepełnosprawnym – podkreśla starosta Marek Pławiak, –  Brałem udział w wielu spotkaniach z takimi osobami i zawsze wychodziłem z nich zbudowany i wzmocniony ich otwartością i pozytywną energią. W naszym Zakładzie Aktywności Zawodowej w Nawojowej z podziwem patrzyłem, jak perfekcyjnie wykonują prace wymagające niezwykłej precyzji.

Marta Mordarska dodaje, że inauguracja spotkań w Starym Sączu nie jest przypadkowa. Powiat Nowosądecki jest bowiem najbardziej aktywnym powiatem pod względem wspierania działań na rzecz niepełnosprawnych. Starosądeckie Błonia są poza tym miejscem symbolicznym. To tutaj w czerwcu 1999 r. kanonizował św. Kingę papież Jan Paweł II, któremu sprawy osób niepełnosprawnych były szczególnie bliskie.

Odzew na inicjatywę organizacji Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną jest ogromny – zapewnia Marta Mordarska. – Aż 20 z 22 małopolskich powiatów zadeklarowało zorganizowanie podobnych spotkań, a jest bardzo prawdopodobne, że dołączą do nich dwa pozostałe powiaty.

Zmianę w podejściu do osób niepełnosprawnych dostrzega też ks. Marcin Kokoszka. Podkreśla, że do pomocy w prowadzeniu imprezy na Błoniach chętnie włączyła się młodzież ze Starego Sącza i Barcic, a także wolontariusze z nowosądeckiego Stowarzyszenia Sursu Corda.

Chcemy pokazać naszą solidarność z niepełnosprawnymi w tym niezwykłym miejscu – dodaje ks. Marcin Kokoszka. – Chcemy podzielić się modelem współpracy, który mogą naśladować organizacje pracujące z osobami niepełnosprawnymi w całej Małopolsce.

Wydarzenia na Błoniach rozpoczną się mszą św. o godz. 10. Do godz. 17 w programie są m.in. zawody sportowe, wystawa prac plastycznych uczestników warsztatów terapii zajęciowej oraz konferencja poświęcona tematyce rodzinnej w kontekście niepełnosprawności. Podczas imprezy będzie też możliwość skorzystania z konsultacji specjalistów.

Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawują biskup diecezji tarnowskiej ks. Andrzej Jeż, starosta nowosądecki Marek Pławiak, senator Stanisław Kogut, dyrektor Oddziału PFRON w Krakowie Marta Mordarska i dyrektor Diecejzalnego Centrum Pielgrzymowania ks. Marcin Kokoszka.

(szel)

Fot. Paweł Szeliga

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"