Wydarzenia

Spotkanie opłatkowe gospodarzy miast papieskich

Opublikowano: 16 stycznia, 2015 o 12:33 pm   /   przez   /   komentarze (0)

W środę 14 stycznia w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie odbyło się doroczne spotkanie prezydentów i burmistrzów miast, które odwiedził św. Jan Paweł II podczas swojego pontyfikatu. Kardynał Kazimierz Nycz ogłosił hasło XV Dnia Papieskiego w Polsce.

W Polsce jest łącznie 55 miejscowości, które mogą się szczycić tym, że odwiedził je Jan Paweł II, w tym Stary Sącz, który gościł Papieża-Polaka 16 czerwca 1999 roku. Inicjatywa tych spotkań powzięta została przez władze kilku miast, które czuły się szczególnie uhonorowane więzią z Ojcem Świętym: Krakowa, Wadowic, Warszawy, Gdańska, Gdyni i Sopotu. W 2002 roku sformułowali oni „Apel Miast” o pogłębienie refleksji nad pontyfikatem papieża Polaka, zachęcając zainteresowane samorządy do przyłączenia się do tego swoistego ruchu podkreślającego nauczanie Jana Pawła II, m.in. o znaczeniu samorządowych wspólnot, tworzących małe ojczyzny. Spotkanie jest też okazją do posumowania działania Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, prowadzącej program stypendialny wyrównujący szanse edukacyjne młodzieży, pochodzącej z małych miejscowości, a także przyjęcia programu dorocznego Dnia Papieskiego, w trakcie którego zbierane są środki finansowe dla stypendystów.

Kardynał Kazimierz Nycz, przewodniczący Rady Fundacji zapowiedział, że tegoroczny XV Dzień Papieski będzie obchodzony pod hasłem „Jan Paweł II – patron rodziny”. Przypominamy, iż ten rok został ustanowiony przez Sejm RP „Rokiem św. Jana Pawła II”.
W spotkaniu opłatkowym w Warszawie uczestniczyli: burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek i zastępca burmistrza Kazimierz Gizicki.

 

źródło: UM Stary Sącz

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"