Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Sprzedali udziały Sądeckich Wodociągów

Opublikowano: Styczeń 12, 2018 o 9:31 am   /   przez   /   komentarze (2)

W Warszawie odbyło się wczoraj (11 stycznia) podpisanie pierwszej w kraju umowy pomiędzy Polskim Funduszem Rozwoju a Nowym Sączem, Nawojową, Starym Sączem, Kamionką Wielką i Korzenną na objęcie przez PFR mniejszościowego pakietu w spółce Sądeckie Wodociągi. Udziałowcy Sądeckich Wodociągów pozyskane środki chcą przeznaczyć na inwestycje.

Zrealizowanie umowy było możliwe dzięki uruchomieniu przez PFR Funduszu Inwestycji Samorządowych, a w jego ramach Pakietu dla Miast Średnich. Za zbyte 22 proc. udziałów do kasy miasta Nowy Sącz wpłynie około 30 mln złotych, do pozostałych samorządów suma pięciokrotnie mniejsza. Prezydent Nowego Sącza nie ukrywa, na jaki cel przeznaczone będą pozyskane środki.

– W przypadku Nowego Sącza nie będę ukrywał, że myślę o budowie nowego stadionu dla klubu sportowego Sandecja – mówi Ryszard Nowak. – To nie są pieniądze znaczone, a więc samorząd może je wydawać na to, co w danej chwili uważa za konieczne z punktu widzenia społecznego, przede wszystkim na infrastrukturę. Ważne, aby tych pieniędzy nie zmarnować.

Stary Sącz liczy na pozyskanie w ten sposób 2 mln 368 tys. zł, które chce przeznaczyć na inwestycje związane z kanalizacją. Burmistrz Starego Sącza podkreśla, że taka forma pozyskania pieniędzy jest niezwykle korzystna i nie będzie miała wpływu na cenę wody.

Nie musimy obawiać się podwyżek cen wody –mówi burmistrz Jacek Lelek –kwestia umorzenia tego kapitału to jest bardzo odległy okres. Koszty obsługi transakcji będą znikome a umorzenie, które będzie leżało w gestii spółki Sądeckie Wodociągi będzie następowało za kilkanaście lat. Oczywiście spółka może podjąć inną decyzję i przyspieszyć, gdyby takie wolne środki posiadała, ale zasadniczo będzie to rozłożone na 20 lat. W tym czasie spółka zdąży spłacić kredyty, które ma w tej chwili zaciągnięte na realizację zadań, chociażby Cyganowic, Przysietnicy czy Barcic.  

PFR inwestuje w przedsięwzięcia samorządów maksymalnie na dwadzieścia lat, po tym okresie udziały wracają do spółek samorządowych. Paweł Borys, prezes PFR podkreśla, że oferta jego instytucji przyczyni się do znacznego zwiększenia dynamiki inwestycji polskich samorządów, w szczególności w obszarze infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, systemów ciepłownictwa oraz rewitalizacji.

– W ostatnich latach zainwestowaliśmy przeszło 300 mln złotych  na kanalizację i wodociągi, zresztą wspólnie z gminami ościennymi, więc takich potrzeb nie mamy. Prawie 96 procent mieszkańców miasta jest zaopatrzonych i w wodę, i w kanalizację, a pozostałe 4 procent nie mogą być zaopatrzone tylko z przyczyn technicznych. Są inne potrzeby, mam nadzieję, że uda się je zrealizować jeszcze w tym roku – kończy prezydent Ryszard Nowak.

Po uroczystości podpisania umów odbył się panel dyskusyjny na temat nowych perspektyw inwestycyjnych polskich samorządów. Wśród panelistów znaleźli się prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak oraz Władysław Bieda, burmistrz Limanowej, która także podpisała umowę z PFR. Prezydent podkreślił między innymi znakomitą współpracę z czterema ościennymi gminami, które także zbyły swoje udziały w Sądeckich Wodociągach. – Trudno inaczej nazwać tę współpracę, jak wzorcową – podkreślił kilkakrotnie prezydent Nowak.

Głównym autorem projektu pod nazwą Pakiet dla Miast Średnich jest Adam Hamryszczak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju. Oferta PFR wzbudziła ogromne zainteresowanie, w kolejce   ustawiło się już ponad 150 samorządów z całego kraju.

– W związku z tym, że środki unijne się kończą, samorządy mają mniejszą możliwość sięgania po te środki, równocześnie potrzeby inwestycyjne samorządów dalej są duże, więc skarb państwa właśnie poprzez Fundusz Inwestycji Samorządowych wspiera rozwój samorządów – wyjaśnia prezes spółki Sądeckie Wodociągi Janusz Adamek.

nowysacz.pl

Komentarze (2)

Napisz komentarz

Komentarz
Nick

  • Styczeń 12, 2018 o 10:41 am Waldek

    tak się robi interesy.

    Odpowiedź
  • Styczeń 15, 2018 o 8:46 am rzrr

    Tylko patrzeć jak podrożeją ścieki i woda … nie wierze ich obietnicom..

    Odpowiedź

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a