Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Stan alarmowy na rzece Dunajec! Powódź w regionie!

Opublikowano: Lipiec 19, 2018 o 7:34 am   /   przez   /   komentarze (17)

Pozamykane drogi i mosty. Akcja ratownicza w powiecie tatrzańskim i limanowskim. Ostrzeżenia meteorologiczne i hydrologiczne. Tak wygląda sytuacja w Małopolsce.

Na rzece Dunajec w Gołkowicach i Starym Sączu przekroczony został już stan alarmowy, a rzeka w tym miejscu ma już obecnie ponad 4 metry głębokości. O prawdziwej powodzi można już natomiast mówić w powiecie limanowskim, gdzie doszło do zalania wielu domów i zerwania dróg przez szalejący żywioł. W Szczawie woda całkowicie zerwała drogę wojewódzką (na wysokości stacji paliw).

Miejscowość Zasadne w gminie Kamienica została odcięta od świata, bo woda zniszczyła drogę powiatową. Rzeka Łososina zalała drogę Młynne – Ujanowice w miejscowościach Młynne i Laskowa. Wezbrane potoki zalały drogę Limanowa – Szyk – Mstów w miejscowości Limanowa. Zalana została stacja uzdatniania wody przy ul. Starodworskiej, a mieszkańcy pozbawieni wody. Podtopienia są w Piekiełku. Nieprzejezdna jest droga prowadząca od Podłopienia przez Zawadkę do Wilkowiska oraz DW 968 w Szczawie. Na miejscu pracują służby Powiatowego Zarządu Dróg w Limanowej, limanowska PSP interweniowała 150 razy.

Wojewoda poinformował o zamkniętej DK 75 w miejscowości Witowice Dolne (pow. nowosądecki, gm. Łososina Dolna), biegnącej wzdłuż rzeki Łosiny, drodze wojewódzkiej 968 w Lubomierzu (gm. Mszana Dolna), DK 28 dla samochodów osobowych w Dobrej (pow. limanowski), DW 28 w Jurgowie i zablokowanej DK 47 w Białym Dunajcu do odwołania.

Most tymczasowy na Zakopiance w Białym Dunajcu został zamknięty z powodu groźby zawalenia, wywołanej wysokim stanem wody. Dojazd do Zakopanego jest możliwy tylko przez Bukowinę Tatrzańską, Czarny Dunajec lub drogą lokalną przez Ząb. Podtopione zostały wsie na Podhalu.

Czekamy na zdjęcia i filmy. Wysyłajcie na Facebooku: Starosądeckie.info bądź na kontakt@starosadeckie.info

Wszystkie FILMIKI i ZDJĘCIA na bieżąco na naszym profilu na Facebooku -ZOBACZCIE SAMI!!!! STAROSĄDECKIE.INFO

Poniżej SZCZAWA-KAMIENICA-ZASADNE

 

 

 

 

Komentarze

Komentarze (17)

 • Lipiec 19, 2018 o 7:43 am Paweł

  Dlaczego nie jest regulowany Dunajec, kto odpowiada za fatalny stan koryta rzeki.

 • Lipiec 19, 2018 o 9:00 am prezes wszystkich prezesów

  BARDZO POWAŻNE PYTANIE: dlaczego nasz gminny system powiadamiania smsowego nie wysłał żadnych wczoraj ostrzeżeń , choćiaż było wiele ostrzeżeń wydanych m.i. przez IMiGW, RCK i inne służby. Ba, było nawet ostrzeżenie na stronie Urzędu Miejskiego w Starym Sączu. Ale system sms pozostał głuchy. A w założeniu miał informować o zagrożeniach, tymczasem informacje jakie otrzymujemy dotyczą tylko jarmarków, festiwali, budżetu obywatelskiego i innych. Pamiętam, że na początku funkcjonowania systemu były jeszcze informacje o groźnych zjawiskach atmosferycznych ale od dłuższego czasu ich nie ma. Prosimy o oficjalne wyjaśnienia włodarzy!!!!!

 • Lipiec 19, 2018 o 10:11 am Ekspert

  Najpewniej zwykłe lenistwo

 • Lipiec 19, 2018 o 11:00 am Wiesiek

  Trochę większy Dunajec i już panika. Normalne w Polsce. Jak się ktoś buduje w terenie zalewowym to tak teraz jest. To samo w miejscach gdzie kiepsko działają rowy. Nie ma co od razu robić paniki.

 • Lipiec 19, 2018 o 11:02 am Nikola

  Były w tym roku smsy ale nie oszukujmy się nie było w tym roku żadnych zagrożeń. Dwie burze na krzyż ? Dobrze robią, że nie wysyłają co sekundę bo i tak od tych reklamowych syfów nie można się odgonić. Ma to ostrzegać jak na prawdę coś nam zagraża a nie gdy idzie jakaś tam burza?

 • Lipiec 19, 2018 o 11:07 am Mariusz Cyganowice

  Górskie rzeki – trochę deszczu i już zadyma. Normalne nie sądzicie? Tak jak mieszkać koło wulkanu czy w strefie trzęsień ziemi takie życie. Trzeba być przygotowanym. Ja jestem mam własną pompę, węże i śpię spokojnie. Użyłem tego zestawu tylko raz podczas wielkiej powodzi i wyszedłem z tego bez kłopotów.

 • Lipiec 19, 2018 o 12:46 pm Ika

  Bo Nasi włodarze na takie problemy wolą być głusi… ich życie bardziej skupia się tam gdzie dzieje się dobrze… imprezki nagrody i zasługi, wszędzie Ich widać gdzie jest dobrze.Wiec takie mamy efekty… nie ma zabezpieczeń wałów,itd itd a jak już … to sama tandeta 😎

 • Lipiec 19, 2018 o 12:57 pm Ika

  Hej Chłopie 😀 ale jesteś wielkim cwaniakiem… jakby Poprad wylał Ci na całe osiedle Cyganowic to gdzie byś to pompował tym wielkim sprzętem i spał spokojnie Ha..ha Śmieszne.. trochę wyrozumiałości.

 • Lipiec 19, 2018 o 1:03 pm maria

  Nie chodzi zwykłe burze ale o prawdziwe zagrożenia. Tak jak wczoraj, wtedy, kiedy trzeba jest klapa.

 • Lipiec 19, 2018 o 2:29 pm mieszkaniec

  Nie wdaję się w dyskusję – ale prosiłbym o sprawdzenie czy po podniesieniu się wód Dunajca nie nastąpiło podmycie brzegu, już tak wąskiego przy starym stawie – aby nie powtórzyła się sytuacja jak z mostem kolejowym – wybudowano ładną ścieżkę „Bobrowisko” tylko wody w stawach brak – myślę również o kąpielisku – z którym może być również problem, a wydaje mi się, że nikt na to nie zwracał uwagi wcześniej bo nurt Dunajca bardzo się przybliżył na stronę stawów !
  PS.
  Sms dotarł o 14.00

 • Lipiec 19, 2018 o 2:57 pm Monika

  Bo wtedy wydano ostrzeżenie na imgw dla nas. Tak myślę.

 • Lipiec 19, 2018 o 2:58 pm brawo

  SKUTECZNE pytanie. wlasnie dostalam powiadomienie o wzroscie poziomu wod

 • Lipiec 19, 2018 o 3:02 pm maria

  No proszę , włodarze czytają info. Przyszedł SMS o wysokim poziomie wód w zlewni Dunajca!! Obudzili sie!!!

 • Lipiec 19, 2018 o 3:03 pm maria

  Może mu chodziło o pytona!

 • Lipiec 19, 2018 o 8:43 pm Ziom

  Jakbyście śledzili pogodynkę i imgw to byście wiedzieli, że nie było zagrożenia dla Sądeczyzny tylko innych rejonów. Druga sprawa jestem zapisany do systemu ogólnopolskiego i dostałem też dziś sms’a dopiero. Luzik za bardzo się spinacie.

 • Lipiec 19, 2018 o 9:10 pm Ika

  Przysnęli sobie jak owe bobry na ,,Bobrowisku” co ich jakoś nie widać

 • Lipiec 20, 2018 o 7:07 am starosadeczanin

  Zapytam …a co da ten sms??? zabierzesz dom na plecy i uciekniesz z calym dobytkiem,powstrzymasz zywiol?.Przeciez wiadomo nie od dzisiaj,ze jak sa takie ciagle opady to i powodz jako skutek nie jest zadna nowoscia. Jak siegam pamiecia, to zawsze kolo uroczystosci Swietej Kingi ten problem powodzi sie powtarza…..kilkakrotnie mielismy zalane piwnice do wysokosci prawie metra i bez zadnej pomocy finansowej musielismy dawac sobie rade, a wypompowywane wody nic nie daje,ba…nawet nastepuje jej jeszcze wiekszy przyplyw, woda musi opasc w rzekach zeby jej resztki wypompowywac z piwnic. Pomagajmy sobie a nie tylko narzekajmy na wszystko.

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a