Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Starosądeczanie ratują cmentarne zabytki. Ponad 10 tysięcy w puszkach wolontariuszy

Opublikowano: 2 listopada, 2016 o 1:03 pm   /   przez   /   komentarze (0)

10 304 zł  -taką kwotę udało się zebrać podczas 12 kwesty na starosądeckich cmentarzach. To o 175  złotych mniej niż w roku ubiegłym. Rozdano 1800 „cegiełek” a puszki zapełniły się także większymi banknotami:3 banknoty 100 zł i 13 o nominale 50 zł.  Dzięki hojności darczyńców uda się odnowić kolejne zabytkowe nagrobki. 

Od godzin porannych na starosądeckich cmentarzach kwestowały: władze Starego Sącza z burmistrzem Jackiem Lelkiem i zastępcą Kazimierzem Gizickim, radni Rady Miejskiej, członkowie i przyjaciele Towarzystwa Miłośników Starego Sącza z udziałem 17 wolontariuszy -młodzieży z Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie i Gimnazjum „Słowackiego” a także Harcerze ze Szkoły Podstawowej w Starym Sączu.

Tegoroczną kwestę należy uznać za bardzo udaną. Można powiedzieć, że wpisała się już w pejzaż odwiedzin grobów w uroczystość Wszystkich Świętychmówi Andrzej Długosz, Prezes Towarzystwa Miłośników Starego Sącza.

Ze środków publicznych zebranych podczas kwesty w 2014 i 2015 roku odnowiono zabytkowe nagrobki na starym cmentarzu: ks. Antoniego de Prandoty Skrudzińskiego – zmarłego w 1905 r. proboszcza z Białki; Teodora Stojko i Józefa Kubackiego wachmistrzów żandarmerii w Starym Sączu, którzy zginęli śmiercią tragiczną na Dunajcu podczas ratowania ludzi w trakcie powodzi w 1907 r. oraz wykonano I etap rekonstrukcji nagrobka zasłużonych dla Starego Sącza małżonków Jana i Gabryeli  Szołayskich herbu Starza zmarłych w Starym Sączu w II poł. XIX w., natomiast na nowym cmentarzu posąg aniołka przy głównej alei. Dzięki sfinansowaniu przez prywatnego sponsora odnowiono dodatkowo na starym cmentarzu nagrobek ks. Józefa Jarzębińskiego – emerytowanego proboszcza, zmarłego w 1919 r. w wieku 64 lat.

-Został odremontowany także zabytkowy grobowiec rodziny Seuchterów znajdujący się przy głównej alei nowego cmentarza. Jest to jeden z dwóch takich okazałych grobowców – kaplic na naszych cmentarzach –mówi Andrzej Długosz – Grobowiec był bardzo zniszczony dlatego wymagał dużych nakładów finansowych. Potrzeba było odnowić m.in. witraż. Te prace wykonała specjalistyczna firma witrażowa w Krakowie, natomiast samą część budowli i figurę Matki Boskiej odrestaurowała Pracownia Plastyczna i Konserwatorska Józefa Steca „ARStec” z Nowego Sącza.

Zobacz pełną galerię: Wszystkich Świętych w Starym Sączu. Zdjęcia

 

 

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"