Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Stary Sącz z 2 milionami na nową bibliotekę

Opublikowano: 3 maja, 2016 o 7:42 am   /   przez   /   komentarze (10)

Zatwierdzono listę zadań realizowanych w ramach ogólnopolskiego programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Infrastruktury Bibliotek 2016-2019”. Gmina Stary Sącz otrzymała 2 miliony złotych na realizację przebudowy biblioteki przy ulicy Mickiewicza 33.

Do programu zgłoszono 259 zadań z całej Polski, z czego pozytywnie rozpatrzono i udzielono dofinansowania dla 89 projektów. Wniosek Starego Sącza sklasyfikowano na 36 miejscu i przyznano 70.62 punkty z dotacją 2 mln złotych czyli 75 kosztów zadania.

To wspaniała informacja dla Starego Sącza. Bardzo się cieszę, że nasz projekt został wysoko oceniony, to nasz wspólny sukces. Niebawem rozpiszemy przetarg i przystąpimy do realizacji przebudowy-mówi naszemu portalowi burmistrz Jacek Lelek.

biblioteka

Nowy budynek Biblioteki Publicznej dla Starego Sącza zlokalizowany będzie w historycznej willi z początku XX wieku, wybudowanej dla adwokata Seuchtera przy ulicy Mickiewicza ( w budynku w którym mieściła się szkoła potocznie zwana „Rolnik”)

Budynek, który dotychczas był własnością Powiatu został przekazany Gminie Stary Sącz przez Starostwo Powiatowe.

Z racji obszernego programu funkcjonalnego istniejący obiekt poddany zostanie rozbudowie, która zaplanowana została w przestrzeni ogrodu otaczającego willę. Takie działanie pozwoli na utrzymanie wizerunku zabytkowego budynku od strony ulicy Mickiewicza – do którego z pewnością przyzwyczaili się Starosądeczanie.

Projekt zakłada że parter biblioteki to w większości przestrzeń otwarta, ogólnodostępna powierzchnia czytelni, działów dziecięcego i młodzieżowego, które dużymi rozsuwanymi przeszkleniami otwierają się na piękny ogród. Wnętrze ukształtowane zostało z dbałością o funkcjonalność, przestronność i reprezentacyjność adekwatną randze instytucji.Piętro, poza częścią administracyjną, mieści pomieszczenia warsztatów i salę wielofunkcyjną ze sceną. Dołożono wszelkich starań, by historyczna tkanka pozostała w najszerszym zakresie nienaruszona, poddana zostanie renowacji, a fragmenty ścian w miejscu styku z częścią rozbudowywaną staną się przegrodami wewnętrznymi o wytwornym charakterze.

Cały obiekt zostanie dostosowany do użytkowania przez osoby niepełnosprawne.

-Biblioteka to nie tylko miejsce,gdzie książkę się pożycza i oddaje, foliuje i odkurza –mówi burmistrz Jacek Lelek -To miejsce spotkań towarzyskich i autorskich oraz dostępu do nowoczesnych technologii informacyjnych. Takie nowoczesne centrum biblioteczne powstanie w tym budynku.

 

Komentarze

Komentarze (10)

 • 3 maja, 2016 o 8:30 am Plus

  konsekwencja burmistrza jest pełna podziwu. Gratuluję. Jestem pozytywnie zaskoczony.

 • 3 maja, 2016 o 12:35 pm Stefek

  Jak ma być tak zagospodarowana jak ta w Golkowicach to szkoda kasy ….
  Lepiej kupcie z tego samochód dla GNIAZDA .

 • 3 maja, 2016 o 1:13 pm Do stefka

  Zapraszam do Gołkowic w każdej chwili . Pleciesz bzdury , wreszcie w Gołkowicach mamy wspaniały budynek gdzie spotykają sie seniorzy,młodzież i dzieci . Wiem , ze to zazdrość ale cóż piszą to osoby które nic w życiu nie zrobili. Wrzucenie tematu samochodu dla stowarzyszenia Gniazdo jest nie na miejscu. Gniazdo to stowarzyszenie prężne i poradzi sobie z zakupem samochodu. Pozdrawiam mimo wszystko.

 • 3 maja, 2016 o 9:09 pm Pik

  Z całym szacunkiem. Ile osób korzysta z biblioteki? Myślę, że te dwa miliony warto mądrze wydać!

 • 3 maja, 2016 o 9:27 pm pixi

  Taaa. Każdemu po piwie i abonament Polsatu

 • 4 maja, 2016 o 8:42 am Beata

  Daj przykład – korzystaj , a nie krytykuj !

 • 4 maja, 2016 o 10:19 am Git Mariola

  Elegancko pomyśleli żeby nie ruszać budynku od strony ul. Mickiewicza, bo sam w sobie jest piękny, rozbudowy z tyłu nie będzie widać, a miejsce na bibliotekę super.

 • 4 maja, 2016 o 11:13 am czytelnik

  a co jest nie tak w Gołkowicach?

 • 4 maja, 2016 o 11:18 pm i co z tego

  no głąby raczej nie

 • 16 maja, 2016 o 9:40 pm edwardo

  Panowie,Panie-czy ta totalitarna prawie nowa biblioteka obok magistratu pęka w szwach od czytelnictwa?-bez jąder :D.Może lepiej zrobić czytelnie dla dla blue bird i POlicja będzie free :}} 😀

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_n  

Winieta-2012a