Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Stary Sącz. Alkohol bliżej kościoła i szkoły? Trwają konsultacje z mieszkańcami

Opublikowano: Wrzesień 14, 2018 o 8:11 am   /   przez   /   komentarze (40)

20 metrów (!!!) od budynku szkoły i kościoła. Radni miejscy chcą zmienić obecne zasady przyznawania koncesji na sprzedaż alkoholu.

Przez cały wrzesień we wszystkich sołectwach i osiedlach w Starym Sączu odbywają się konsultacje społeczne ws. dwóch uchwał tj. maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych oraz zasad usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych. Wczoraj w remizie OSP spotkali się mieszkańcy Osiedla Północ.

Projekt ustawy o wychowaniu w trzeźwości pozwala na otwieranie sklepów monopolowych w bliskim sąsiedztwie szkół, przedszkoli i kościołów, ale obecnie to samorządy mają prawo wytyczać odległość tego rodzaju placówek od obiektów oświatowych czy sakralnych.

Nowa propozycja uchwały Rady Miasta Starego Sącza to 55 zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych (gastronomia) oraz 120 sklepów. Dodatkowo usytuowanie tych miejsc nie może wynieść mniej niż 20 metrów (!!!) w linii prostej od szkół, przedszkoli czy kościoła.

-Mniej niż 20 metrów? To jakiś absurdgrzmiały glosy mieszkańców osiedla Północ -szkoda nawet komentować.

Uważam, że problem nie leży w odległości ale w odpowiedzialnościmówił jeden z mieszkańcównie tak dawno byłem w kiosku w Rynku po gazetę i pani sprzedała papierosy nieletniemu. Gdzie tu odpowiedzialność? Skoro nie ma żadnych konsekwencji i alkohol i papierosy sprzedaje się nieletnim to o czym my tu dyskutujmy. Musi być większy nadzór i ogromne kary finansowe dla tego typu sklepików.

 -W Starym Sączu nie prowadzi się żadnego dialogu z mieszkańcamikomentował radny Robert Ramsdzisiejsze konsultacje nie dotyczą naszego osiedla. Dlaczego rozmawia się o rzeczach które nas nie dotyczą? Na naszym osiedlu nie ma gastronomii. Dlaczego nie  konsultuje się z mieszkańcami chociażby budowy sali gimnastycznej czy zmiany herbu?

Najbliższe konsultacje społeczne:

-Osiedle Południe (18 września -godzina 18:00) w Szkole Podstawowej nr 1 w Starym Sączu

-Osiedle Słoneczne (19 września -godzina 18:00 ) w świetlicy osiedlowej

-Osiedle Tysiąclecia (20 września -godzina 18:00) w Sali Obrad Urzędu Miejskiego

-Osiedle Lipie (25 września  -godzina 17:00) w kawiarni Słoneczko -Osiedle Lipie

-Osiedle Cyganowice (26 września -godzina 18:00) w Środowiskowym Domu Samopomocy

-Osiedle Śródmieście (27 września -godzina 17:00) w Szkole Podstawowej nr 2 w Starym Sączu

-Osiedle Zachód (28 września -godzina 17:00) w Remizie OSP

Komentarze

Komentarze (40)

 • Wrzesień 14, 2018 o 8:37 am Bryjowiok

  frekwencja mizerna po co konsultować szkoda czas.Alkohol niech będzie tak jak jest.

 • Wrzesień 14, 2018 o 9:14 am STAROSĄDECZANIN

  Brawo Panie RAMS !!!

  Na sali widzę sami klakierzy Burmistrza !!!
  Wprowadźcie najlepiej prohibicję, cenzurę i inkwizycję !!!

  Pytanie kto wiedział o tym spotkaniu ???
  Nigdzie nie było informacji o spotkaniu !!!
  Teraz nagle jest informacja ale tutaj ale nie na tablicach ogłoszeń !!!

  No i najważniejsze co się stało, że nagle pokazał się Pan Burmistrz ???
  Na spotkania dotyczące ważniejszych osiedlowych spraw to nie raczy tyłka ruszyć !!!
  Zajmij się pan ważnymi sprawami i konsultacje prowadź Pan z większym przekrojem wiekowym a nie z emerytami !!!

  Dla mnie to nie były konsultacje tylko towarzyskie spotkanie przy ciasteczku !!!

  I na koniec pytanie do Pana Burmistrz:

  Dlaczego nie było konsultacji przed zmianą herbu i przed planowaniem chorej inwestycji parkingowej ???

  Wybory się zbliżają to nagle zaczyna Pan słuchać mieszkańców ???

  TROCHĘ ZA PÓŹNO

 • Wrzesień 14, 2018 o 9:57 am Janek

  Oby tylko radni nie poszli za przykładem Nowego Sącza i nie wprowadzili zakazu sprzedany od 22 – 6. Tego bym im nie darował.

 • Wrzesień 14, 2018 o 10:36 am Bryjowiak

  20metrow?! Czyli na aspekty choćby moralne tu się nie patrzy?? Liczy się tylko piniondz?

 • Wrzesień 14, 2018 o 12:36 pm Anonim

  W Starym Sączu za czasów obecnie nam miłościwe panującego burmistrza niczego się nie
  konsultuje z mieszkańcami , zmienia się np. herb,buduje się rzeczy które nie sprawdziły się
  w innych miastach — wszystko dzięki jednemu nieomylnemu panu i władcy z równie nieomylną ”radą” , I tak są realizowane bzdurne pomysły, lub dopuszczane są do realizacji
  projekty zupełnie nie pasujące do otoczenia np. BATIM,czy szklana galeria,lub podniesiony i widoczny budynek OPS !!!

 • Wrzesień 14, 2018 o 12:46 pm Anonim

  Jednak prawdą jest, że Stary Sącz jest daleko w d…, wszystkie większe małopolskie miasta protestują przeciwko nieograniczonemu dostępowi do alkoholu i tworzeniu nowych miejsc, gdzie będzie sprzedawany, ale nie Stary Sącz! Tu dopiero alkohol dotarł i ludzie nie wiedzą jeszcze jakie ma działanie oraz co powoduje! To o czym będziemy rozmawiać na tych konsultacjach ??? Ludzie!!! czy was pogięło ,to nie wiecie co się w kraju dzieje ??nawet w sąsiednim mieście ??

 • Wrzesień 14, 2018 o 1:02 pm kimi

  Szkoda że nie było reprezentanta oś Północ na co dzień rezydującego pod Milą. Byłoby przynajmniej jakiś ekspert. Niech ktoś zadba żeby zlikwidować widoczki takich panów pod sklepem a nie mierzyć czy po piwo trzeba podejść 20 albo 50 metrów

 • Wrzesień 14, 2018 o 1:33 pm Katolik

  A czy obecna władza w Warszawie konsultuje wszystkie reformy nie . Bo jakby chciała to nic by nie zrobili. Trzeba tak działać, aby była korzyść.
  A Pan Rams konsultował z mieszkańcami powstanie przedszkola, szkoły.

 • Wrzesień 14, 2018 o 1:43 pm Bryjowiok

  Człowieku zastanów się nad sobą bo piszesz same brednie. Dzięki obecnemu Burmistrzowi i Radnym z jego ugrupowania nasze miasto rozwija się ekonomicznie, kulturalnie, sportowo, infrastruktura drogowa itd. Ekonomicznie powstają nowe zakłady pracy, gdzie znajdą miejsca pracownicy, kulturalnie tyle koncertów imprez kulturalnych w naszym mieście dawno nie było, sportowo buduje się halę sportową, zmodernizowano stadion Sokoła, hala w Moszczenicy, Gaboniu itd, modernizacja dróg na terenie miasta , budowa kanalizacji. remonty szkół, projekty na doposażenie szkół, i można wiele pisać ( aha ścieżka rowerowa z kładką) .Przez 4 lata spokojnych rządów udało się zrealizować mnóstwo większych i mniejszych zadań. Gdyby w radzie większość miało ugrupowanie Ramsa to w Starym Sączu nic by nie powstało . A propo dlaczego jak tak jest źle to pan R… glosuje za budżetem gminy a może nie wie za czym głosuje.

 • Wrzesień 14, 2018 o 1:56 pm ;)

  Chyba Pan Rams sam sobie to napisał. Od czego jest radnym?? Skonsultowal przekazał czy omówił co kolwiek jakie uchwały podejmuje siew w gminie z mieszkańcami ? Miał być naszym głosem w radzie A o zebraniu czemu nie poinformował mieszkańców jak wiedział o nim przeszło 2 tygodnie. Jego merytoryka nie bo nie

 • Wrzesień 14, 2018 o 1:57 pm Józek z potoka

  Czyli jak będzie 21 metrów to nie będzie problemów, a jak 19 metrów to jest niedopuszczalne? Oczywiście urzędnicy zadecydują że w gminie ma być 55 lokali gastronomicznych z alkoholem, czy w normalnym kraju nie mieszkańcy/turyści poprzez „chodzenie”/„nie chodzenie”do lokali powinni decydować ile ich powinno być, przecież jak nie będzie popytu to to nie będzie nawet 10 lokali, a jak będzie duży popyt to dlaczego nie ma ich być 100.

 • Wrzesień 14, 2018 o 1:59 pm Yanek

  Panie Rams po co te komentarze?

 • Wrzesień 14, 2018 o 2:15 pm Ewa

  Czy to są konsultacje czy spotkanie przy ciasteczkach kawie herbacie. To może najlepiej jakby się spotkać w restauracji. Kto to wymieślił

 • Wrzesień 14, 2018 o 2:18 pm Bronisław

  Ciekawy jestem czy przyszedłbyś na takie konsultacje. Mocny jesteś bo siedzisz przed monitorem i piszesz bzdury. Przyjdź i powiedz

 • Wrzesień 14, 2018 o 2:21 pm Spik0l

  Będzie jak w Barcicach gdzie dzieci idące do szkoły i ze szkoły przechodzą przez stado żulów pijących piwko kupione w sklepie po drugiej stronie szkoły.
  Sklep dostał koncesję bo do szkoły przez pasy jest >200 m. a że jest dokładnie po drugiej stronie ulicy i wszyscy mają w nosie pasy i idą przez ulicę to szczegół.

  Szkoda słów.

 • Wrzesień 14, 2018 o 2:27 pm psik

  A mój komentarz zabolał władzę, że go niema.

 • Wrzesień 14, 2018 o 2:42 pm Btd

  Piszesz takie pierdoły, że aż głowa boli. Jak nie rozumiesz na czym chociażby budowa parkingu wiąże się z dojazdem do Nowego Sącza to jesteś w całkowitym zacofaniu. Zastanów się na drugi raz zanim napiszesz głupoty.

 • Wrzesień 14, 2018 o 2:45 pm Anonim

  No oczywiście tylko wasze ugrupowanie nikt inny tylko wy. Wy już dzisiaj wiecie jak będzie. Na szczęście każdy zagłosuje tak jak zechce i wtedy zobaczymy.

 • Wrzesień 14, 2018 o 2:48 pm easyrider

  Herb obowiązuje już dwa lata i będzie obowiązywał co najmniej następne 200, więc Pan radny Rams dałby już spokój tej śmiesznej wojaczce i z tymi konsultacjami i zająłby się swoim osiedlem, a nie tylko swoimi interesami.

 • Wrzesień 14, 2018 o 2:49 pm Wera

  Mało masz żuli w rynku? Jakby było mało punktów sprzedaży alkoholu to by nie pili. Pewnie chcesz aby zebrali od rana do rana. Kto chce kupić alkohol to kupi nie musi mieć 20 sklepów wystarczy mu jeden. A tym co mało żuli chce aby ich grono się powiększyło przez cały rynek że sklepami alkoholowym.

 • Wrzesień 14, 2018 o 3:16 pm Anonim 2

  To nie Stary Sącz, drogi anonimie tylko niektórzy mieszkańcy:(

 • Wrzesień 14, 2018 o 3:55 pm Anonim

  Nic dodać nic ująć, sama prawda.

 • Wrzesień 14, 2018 o 4:12 pm Anonim

  Ty za to widać rozumiesz.. mając choćby minimum wiedzy na temat rozwiązań i organizacji transportu zrozumiałbyś że koszty są niewspółmierne wysokie do uzyskanych efektów – to wszystko pięknie będzie wyglądać na papierze, bo ten cały autobus którym będziesz jeździł do Nowego Sącza stanie w korkach na Węgierskiej. Parking nie zastąpi przez lata obiecywanej „Węgierskiej-Bis” i tyle…

 • Wrzesień 14, 2018 o 5:16 pm BTD

  Jak ludzie wolą stać w korkach to ich problem, ale jak dają unijną kasę to chyba lepiej wziąść niż obsluchiwac potem takie bzdurne komentarze że burmistrz nie robi nic. Nic nie róbmy będzie też źle bo jak się dużo robi to jeszcze niektórym źle. A bisówkę Węgierską to z tych środków nie wybudują. Tak na marginesie poczytaj sobie czy jest to droga krajowa? czy ma ją budować gmina Stary Sącz?

 • Wrzesień 14, 2018 o 5:21 pm Sm

  Problemem nie jest ilość koncesji na alkohol czy sklepy czynne do 24.Jak ktoś będzie chciał się napić to i tak się napije.Zacznie się kupowanie na zapas alkoholu, który i tak zostanie wypity w tym samym dniu,rajdy po pijaku na CPN, na końcu powstaną „mety” sprzedające alkohol. Jestem pewien, że w takim Nowym Sączu skutek okaże się odwrotny do zamierzonego.Pamiętajmy, że to prohibicja zrodziła np. takiego Ala Capone. Walkę trzeba prowadzić, ale na innych frontach.Ja zacząłbym od dotkliwych kar dla wszystkich kierowców siadających po pijaku za kółko, bo te, które są obecnie wywołują tylko uśmiech politowania.

 • Wrzesień 14, 2018 o 6:05 pm Anonim

  Ale kasa z Unii nie bierze się znikąd, i nie jest to studzienka bez dna.. teraz dostaniesz fundusze na mało potrzebną inwestycję, a za chwilę na tą dość ważną nie, i trzeba będzie zrezygnować albo finansować wyłącznie ze środków gminy. A tak na marginesie to Węgierska-Bis nie istnieje, a co do tych krajówek to jakoś nie przeszkadzało to Burmistrzowi i Radzie w finansowaniu oświetlenia mostu na drodze 969 (wojewódzka), a w niedługim czasie budować rondo..

 • Wrzesień 14, 2018 o 6:16 pm Anonim

  Owszem coś się dzieje, ale z tym zachwytem nie przesadzajmy. Kilka inwestycji w porządku w dobrym kierunku. Ale uwag też jest trochę – modernizacja dróg na terenie miasta – Sobieskiego niedokończone, Partyzantów, Braterstwa Ludów i nie tylko pozapadane studzienki, Powstańców Chochołowskich łata na łacie.. Kultura – za poprzednika stała na dużo wyższym poziomie.. no i większy był nacisk na angażowanie młodzieży z gminy, nie było takiego parcia na pokaz.. Kanalizacja – buduje się, ale jakość i terminowość wykonania nie zachwyca..

 • Wrzesień 14, 2018 o 7:16 pm Anonim

  😉 Jeśli byłeś na spotkaniu to próbujesz wprowadzać ludzi w błąd. Jeśli
  zaś nie to po co piszesz nie wiedząc co kto mówił.

 • Wrzesień 14, 2018 o 7:46 pm Anonim

  Po wpisach widać że władza porażkę chce przekuć w zwycięstwo. Bo spotkania są robione tak ,żeby jak najmniej ludzi na nie przyszło. Mają przychodzić tylko swoi. Jedyna szansa to aktywność . Jak się nie jest na spotkaniu to wiedzę czerpie się z komentarzy „klakierów władzy”.Trzeba chodzić na spotkania, a przede wszystkim na wybory . To jedyna droga do poprawy funkcjonowania samorządów. Oni cały czas liczą na małą frekwencję wyborczą. Chodźmy Wszyscy na Wybory!!!

 • Wrzesień 14, 2018 o 8:06 pm Starosadeczanka

  Szkoda że tak pózno dostałam sms z informacja o zebraniu godzina 17 .40 a zebranie 18 g .Frekfencja byłaby wieksza .!

 • Wrzesień 14, 2018 o 8:55 pm Zycie

  Rdny Tams wiedział o spotkaniu od grila dla Seniorów 02 wrzesnia. Przykre że nas nie poinformowal. Jak chciał zostac radnym to chodzil od domu do domu. Co zrobił dla osiedla???

 • Wrzesień 14, 2018 o 9:35 pm Anonim

  Nie musiał bo budował z własnych środków, szkoda że tyle w was jadu i zawiści.

 • Wrzesień 14, 2018 o 9:53 pm Anonim

  Ale teraz historia zatoczyła koło i będą Ci ukłądać życie w każdym aspekcie. Durny lud sam domaga się zakazów administracyjnych zamiast sięgnąć po rozum.

 • Wrzesień 14, 2018 o 10:09 pm Matka

  W Barcicach to dopiero jest fajnie. Dzieci, młodzież codziennie patrzą na Panów którzy to codziennie z samego rana – „ranne ptaszki” -czekają pod sklepem, a nóż się coś trafi… coś się wypije, posiedzi się pod sklepem, pomyśli się co tu robić żeby nic w życiu nie robić ale żeby było … Piękny wzór do naśladowania. Oczywiście „władza” tego nie widzi bo po co, zezwolenie wydaje, przecież jest PRZYCHÓD! Właściciel sklepu może jeszcze powinien zadbać o leżaczki dla swoich „podopiecznych”, siedzenie na murku jest bardzo niewygodne, i wilka można dostać. Może należałoby się zastanowić czy przypadkiem wtłaczanie młodemu człowiekowi takiego wzorca jest aż tak pożądane?

 • Wrzesień 15, 2018 o 7:54 am Ewa

  Uważam, że problemem nie jest sprzedaż alkoholu, ale jego spożywanie w miejscach niedozwolonych, np.przed sklepem w Barcicach. Co ciekawe, policja nie reaguje na niedozwolone zachowania.

 • Wrzesień 15, 2018 o 10:39 am ucho

  I tu jest sedno sprawy. Barcice są tego najlepszym dowodem. Wszystko zgodnie z prawem. Zachowana odległość, liczba punktówitd. Tyle tylko, że kilku żuli i właściciel sklepu grają na nosie policji szkole, burmistrza. Zgodnie z prawem stoją pod szkołą pijąc alkohol zakupiony naprzeciwko niej i terroryzują otoczenie. I „zgodnie z prawem” nic z tym nie można zrobić. Na przeciwko kościoła jest punkt w którym jest przedszkole i co. Śmieszny płotek załatwił sprawę. Odległość się zgadza i jest git. Paranoja. Władza i dysydenci /policja, rada, burmistrz, radni/ się ośmieszają.

 • Wrzesień 15, 2018 o 3:55 pm Anonim

  Nic się nie przejmuj, bobry zagłosują za burmistrzem.

 • Wrzesień 16, 2018 o 12:45 am xD

  W Popowicach sklepu nie mają a pijoków w biały dzień nie brakuje.

 • Wrzesień 16, 2018 o 9:31 am Chryzyp

  Te anonim. Trochę pod górkę z logiką. Skoro piszesz zeby jak najmniej nie przyszło to znaczy, że chodzi o to żeby przyszło jak najwiecej

 • Wrzesień 16, 2018 o 6:49 pm STAROSĄDECZANIN

  Zakaz jest chory, gdyż obecnie rynek jest już wymarły o 19:00.
  No ale geniusz musi się przypodobać „mocherom”, którzy już o tej porze czakają na „wiadomości”.
  BTD geniuszu pracujesz w urzędzie? Podesłać wazelinki? Jak żeś taki mądry to napisz coś na temat budowy sali gimnastycznej prace aż „wrą” tylko w drugą stronę….
  Nie wieżrzycie to popytajcie ludzi co mają tam dzieci w szkole……………….

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a