Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Stary Sącz. Budują bibliotekę za 2,5 mln! Prace ruszają w przyszłym tygodniu!

Opublikowano: 24 sierpnia, 2016 o 7:24 am   /   przez   /   komentarze (4)

Firma BUDMEX z Nowego Sącza wygrała przetarg i przebuduje słynny budynek „Rolnika” w Starym Sączu. Powstanie tam nowoczesna biblioteka za 2 547 799 zł. Prace ruszają od od poniedziałku 29 sierpnia i potrwają do września 2017 roku. Gmina otrzymała 2 miliony złotych dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Nowy budynek Biblioteki Publicznej dla Starego Sącza zlokalizowany będzie w historycznej willi z początku XX wieku, wybudowanej dla adwokata Seuchtera przy ulicy Mickiewicza. Budynek najpierw zajmowała szkoła rolnicza, a po reformie edukacyjnej w 1997 roku Zespół Szkół nr 2. Od 2011 roku, kiedy radni powiatu nowosądeckiego zdecydowali o połączeniu placówki z Zespołem Szkół Drzewno Mechanicznych i Zespołem Szkół Zawodowych im. Władysława Orkana w jeden Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych, budynek stoi pusty.

Budynek, który dotychczas był własnością Powiatu został przekazany Gminie Stary Sącz przez Starostwo Powiatowe.

Z racji obszernego programu funkcjonalnego istniejący obiekt poddany zostanie rozbudowie, która zaplanowana została w przestrzeni ogrodu otaczającego willę. Takie działanie pozwoli na utrzymanie wizerunku zabytkowego budynku od strony ulicy Mickiewicza – do którego z pewnością przyzwyczaili się Starosądeczanie.

Projekt zakłada że parter biblioteki to w większości przestrzeń otwarta, ogólnodostępna powierzchnia czytelni, działów dziecięcego i młodzieżowego, które dużymi rozsuwanymi przeszkleniami otwierają się na piękny ogród. Wnętrze ukształtowane zostało z dbałością o funkcjonalność, przestronność i reprezentacyjność adekwatną randze instytucji.Piętro, poza częścią administracyjną, mieści pomieszczenia warsztatów i salę wielofunkcyjną ze sceną. Dołożono wszelkich starań, by historyczna tkanka pozostała w najszerszym zakresie nienaruszona, poddana zostanie renowacji, a fragmenty ścian w miejscu styku z częścią rozbudowywaną staną się przegrodami wewnętrznymi o wytwornym charakterze.

Cały obiekt zostanie dostosowany do użytkowania przez osoby niepełnosprawne.

Komentarze

Komentarze (4)

 • 24 sierpnia, 2016 o 7:43 pm dog

  okropny projekt, ten budynek jest teraz bardzo ładny

 • 24 sierpnia, 2016 o 11:26 pm Anonim

  Jak można tak piękną willę przebudować na nowoczesny budynek użyteczności publicznej toż to gwałt architektoniczny. Gdzie konserwator, który tak zacięcie bronił wiat przystankowych.

 • 25 sierpnia, 2016 o 7:45 am Prawie

  Od strony drogi budynek pozostanie bez zmian. Według mnie jest to najlepsze wyjście dla Starego Sącza by z skostniałego miasteczka przekształcić się w miejsce gdzie nowoczesność wpleciona została w historię. Gratulacje za obrany kierunek. Nie podoba mi się jedynie powielanie tego samego pomysłu na bryłę budynku od jakiegoś czasu w regionie. Biblioteka Gołkowice, Gmina Podegrodzie, Świetlica Popowice wszystko w jeden deseń.

 • 25 sierpnia, 2016 o 8:44 pm Stasio Haliniak

  W tym budynku było na początku przedszkole, którego jestem absolwentem.

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_n  

Winieta-2012a