Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Stary Sącz to Gmina najbardziej aktywna inwestycyjnie w Subregionie

Opublikowano: 20 czerwca, 2015 o 10:54 pm   /   przez   /   komentarze (10)

Już po raz siódmy zostały wręczone nagrody dla sądeckich gmin mogących pochwalić się szczególnymi osiągnięciami. W tegorocznej edycji rankingu Ocena Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego triumfowało miasto Limanowa, kolejne miejsca zajęły: Stary Sącz i Muszyna. W imieniu władz regionu gospodarzom zwycięskich samorządów gratulował członek ZWM Leszek Zegzda.

Stary Sącz zajął drugie miejsce w ogólnej klasyfikacji Aktywność Gmin natomiast pierwsze miejsce w kategorii Aktywność Inwestycyjna Gminy. Jest to suma wskaźników na wydatki majątkowe na transport,oświatę gospodarkę mieszkaniową,aktywność gminy w pozyskiwaniu  środków unijnych i pozyskiwaniu środków krajowych. Stary Sącz może się także poszczycić czwartym miejscem w kategorii Generowanie dochodów.

Od 2008 roku Fundacja Sądecka wraz z Instytutem Ekonomicznym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu analizuje aktywność gmin Sądecczyzny. Coroczny ranking sporządza zespół ekspertów w dziedzinie ekonomii, pod kierownictwem prof. dr hab. Tadeusza Kudłacza, przy współpracy z Regionalną Izbą Obrachunkową w Krakowie. Gminy są oceniane w pięciu kategoriach: generowanie dochodów, działalność pozainwestycyjna, aktywność inwestycyjna, efekt polityki społecznej i dynamika zmian.

W tegorocznej edycji ocenie podlegało 39 gmin z powiatów: gorlickiego, limanowskiego i nowosądeckiego oraz miasto Nowy Sącz. Podsumowanie wartości wskaźników obrazujących różne aspekty osiągnięć poszczególnych gmin wyłoniło zwycięzcę – miasto Limanowa. Drugie miejsce zajął Stary Sącz, a trzecie Muszyna.

Gratulacje w imieniu samorządu województwa oraz okolicznościowy upominek przekazał, na ręce burmistrza Limanowej Władysława Biedy, członek ZWM Leszek Zegzda.

Liderem rankingu gmin pod względem generowanie dochodów okazało się miasto Limanowa, drugą pozycję zajęła gmina Chełmiec, a trzecią miasto Gorlice. W obszarze „pozainwestycyjnej działalności gospodarczej” pierwsze miejsce również zajęło miasto Limanowa, a drugie i trzecie odpowiednio: Muszyna i Krynica-Zdrój.

Najbardziej atrakcyjne warunki do inwestowania zapewnia Stary Sącz, a w dalszej kolejności gminy: Ropa i Sękowa. W kategorii „efekt polityki społecznej” liderem okazało się miasto Nowy Sącz, drugie miejsce przypadło gminie Uście Gorlickie, a trzecie gminie Rytro. W kategorii „dynamika zmian” pierwszą lokatę uzyskało miasto Limanowa, przed Nowym Sączem i gminą Dobra.

Gali Oceny Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego towarzyszyło Forum Samorządowe Sądeczanina – cykl paneli dyskusyjnych poświęconych tematom ważnym dla subregionu. Wśród rozmówców znalazły się osoby aktywnie działające w samorządach i życiu politycznym oraz przedsiębiorcy. O tym, jakie są skuteczne sposoby rozwijania regionu oraz czy sądecka samorządność może być „towarem eksportowym” wspólnie z wójtem gminy Korzenna Leszkiem Skowronem, starostami: gorlickim – Karolem Górskim, nowosądeckim – Markiem Pławiakiem oraz burmistrzem MiG Krynica Zdrój – Dariuszem Reśko zastanawiał się Leszek Zegzda z zarządu województwa. Funkcję moderatora pełnił prof. dr hab. Tadeusz Kudłacz wspólnie z politologiem Marcinem Porębą.

Partnerem VII edycji „Oceny Aktywności Gmin Subregionu Sadeckiego” było Województwo Małopolskie, a patronat honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa.

Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach:

Aktywność inwestycyjna
1. Stary Sącz 2.Ropa 3.Sękowa 4. gmina Grybów 5.Podegrodzie

Generowanie dochodów:
1. Limanowa 2. Chełmiec 3. Gorlice 4. Stary Sącz 5. Muszyna

Efekt polityki społecznej:
1. Nowy Sącz 2. Uście Gorlickie 3. Rytro 4. Krynica Zdrój 5. Kamionka Wielka

Dynamika
1.Limanowa 2. Nowy Sącz 3.Dobra 4. Łabowa 5. gmina Mszana Dolna

Pozainwestycyjna działalność gospodarcza
1.Limanowa 2.Muszyna 3.Krynica 4. Łososina Dolna 5. Podegrodzie

 

UMWM

Komentarze

Komentarze (10)

 • 20 czerwca, 2015 o 11:14 pm mila

  No atrakcyjny to jest. ten nasz Stary Sącz!

 • 20 czerwca, 2015 o 11:15 pm maria

  Brawo Gratulacje.Jestem dumna ze stad pochodze.

 • 21 czerwca, 2015 o 8:25 am 7777

  Czyli co wyszło, że ten Lelek nie jest taki zły?. Notabene wygląda, że jest bardzo dobrym gospodarzem.
  Nawet w sprawie orkiestry się nie pomylił, zdobywa pierwsze miejsca w międzynarodowych festiwalach.
  Gratuluję Lelkowi, młodzieży z orkiestry, radzie miejskiej dobrych decyzji. Byle tak dalej.

 • 21 czerwca, 2015 o 9:38 am anna

  Brawo. Wspaniały wynik!Gratulacje

 • 21 czerwca, 2015 o 9:39 am józef

  Dobre władze to i dobre efekty. ale czy taki ranking to w ogóle wiarygodny? Bo z tymi rankingami to róznie bywa

 • 21 czerwca, 2015 o 10:17 am Zzz

  Platforma Obywatelska według wszystkich rankingów też była najlepsza.

 • 21 czerwca, 2015 o 11:25 am inwestor

  A co to tak naprawdę znaczy ta aktywność inwestycyjna. Bo jeśli np wydana kasa na remont drogi stary sącz golkowice i dokończenie kanalizacji i wodociągów w przysietnicy to sorry, ale jeśli coś więcej to ok.

 • 21 czerwca, 2015 o 12:45 pm St. Sącz

  W sprawie orkiestry miał nie tylko rację, ale zdobył się na pokłady troski, dobrej woli i kasy – zakup strojów, instrumentów, nut – czego wcześniej brakowało. Czekamy teraz na włączenie się orkiestry w życie miasta.

 • 21 czerwca, 2015 o 12:46 pm BB

  Proszę o konkretne inwestycje i jak przełożyło się to na miejsca pracy?

 • 21 czerwca, 2015 o 1:22 pm sdp

  W sprawie jakiej orkiestry? tej która jak jest prestiż to wszyscy grają, a jak pasuje na uroczystości pokazać się mieszkańcom to nikogo nie ma! To samo z inwestycjami.. wszystko pięknie ładnie jak się popatrzy.. a potem bubel – jak np. remont koło źródełka..

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"