Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Stary Sącz i Barcice. 101 potencjalnych dawców szpiku kostnego!

Opublikowano: 21 marca, 2022 o 8:21 am   /   przez   /   komentarze (0)

Czy istnieje cudowny lek na raka? Tak. Każdy z nas nosi go w sobie. Wydaje się wręcz niemożliwe, żeby to było takie proste. Okazuje się, że szczególnie w przypadku chorych na nowotwory krwi przeszczepienie komórek macierzystych i szpiku kostnego od niespokrewnionego „bliźniaka genetycznego” często jest jedyną szansą na wyleczenie.

Co ciekawe, ten kto zechce podzielić się tym cennym lekarstwem, nic nie traci. Jego krew i szpik kostny odnowią się w ciągu 2-3 tygodni bez żadnych negatywnych konsekwencji dla organizmu.

Żeby nasz „bliźniak genetyczny” mógł otrzymać od nas krwiotwórcze komórki macierzyste, musimy pasować do siebie w zakresie antygenów (białek) zgodności tkankowej HLA – a układ ten daje nam aż 5 miliardów kombinacji! To sprawia, że rejestracja w bazie Dawców szpiku nie gwarantuje tego, że dojdzie do pobrania od nas komórek – to wbrew pozorom dobra informacja, świadcząca o tym, że nasz „bliźniak genetyczny jest zdrowy! Jak pokazują statystyki, w ciągu 10 lat od rejestracji, maksymalnie 5 na 100 zarejestrowanych osób zostaje Dawcą.

Podczas niedzielnej akcji rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych i szpiku udało się zarejestrować 73 osoby w Starym Sączu i 28 w Barcicach. Wszyscy trafili do bazy DKMS. To 101 wspaniałych ludzi, którzy zechcieli bezinteresownie podzielić się cząstką siebie z tymi, którzy takiej pomocy potrzebują. Głęboko wierzymy, że uda się znaleźć dawcę szpiku dla Tomasza Janczaka z Barcic, harcerza który cierpi na ostrą białaczkę oraz innych potrzebujących np. Kingi Kajfasz mieszkanki wsi Witanowice, która także zmaga się z tą okrutną diagnozą.

Starosądeczanie po raz kolejny pokazali solidarność. Posłuchaj burmistrza Jacka Lelka:

Organizatorem akcji była radna Magdalena Sznajder wraz z Łucją Stawiarską, Urząd Miejski w Starym Sączu, Zarząd Osiedla Północ, Straż Pożarna w Starym Sączu, Starosądecki Klub Honorowych Dawców Krwi i Szkolne Koło Wolontariatu PCK przy Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Wzruszenia nie kryła także rodzina Tomka Janczaka. Pani Marzena, która pojawiła się na akcji wraz z dziećmi dziękowała za zaangażowanie.

W bazie DKMS zarejestrował się także burmistrz Jacek Lelek:

Wolontariuszki SIM PCK ze starosądeckiego liceum: Zuzanna Orłowska, Zuzanna Pierzga i Emilia Sowińska miały ręce pełne roboty: wypełniały dokumentację, sprawdzały ewentualne przeciwskazania, instruowały w jaki sposób pobierać wymaz z wewnętrznej strony policzków, rozwiewały wątpliwości potencjalnych dawców. Na koniec odesłały do do warszawskiej fundacji DKMS paczkę z cennym materiałem genetycznym.

Akcja połączona była z Dniem Otwartym Straży Pożarnej w Starym Sączu. Nie zabrakło pokazów wozów strażackich i sprzętu gaśniczo-ratowniczego, pierwszej pomocy a także pokazu psów ratowniczych z Grupy Ratownictwa Specjalnego z Nowego Sącza.

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"