Ludzie z pasją, Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Stary Sącz. Milion Euro na ścieżkę w koronach drzew! Jest dofinansowanie!

Opublikowano: Grudzień 26, 2018 o 9:52 am   /   przez   /   komentarze (0)

Worek z pieniędzmi dla Starego Sącza się rozwiązał. I to dosłownie. Nie tak dawno pisaliśmy o rekordowym i historycznym dofinansowaniu jakie wpłynęło na budowę kanalizacji w Mieście i Gminie. Dzisiaj dotarły kolejne informację. 

Stary Sącz ma zapewnione dofinansowanie na budowę ścieżki w koronach drzew na Miejskiej Górze. Ile? Prawie 1 000 000 Euro ! Na złotówki to 4 220 443, 06 zł i jest to 85 % inwestycji.  Stary Sącz będzie musiał dołożyć 633 tys. zł. To wspólny transgraniczny projekt Starego Sącza i Lewoczy.  Nasz słowacki partner zagospodaruje turystycznie stawy w Lewockiej Dolinie.

-Bardzo długo czekaliśmy na te decyzje, ponieważ trwały rozmowy na poziomie ministerstw Polski i Słowacji, czy zwiększyć pulę dofinansowania i w związku z tym ile projektów jeszcze może liczyć na pieniądze – mówi zastępca burmistrza Kazimierz Gizicki.

Ścieżka będzie zaczynała się na szczycie Miejskiej Góry na tzw II rondzie. Wyposażona będzie w hamaki, mostki, fragment szklanej podłogi tuż przed zakończeniem z niewielkim pomostem z widokiem na Stary Sącz.  Specjalna kładka zawieszona zostanie na wysokości 18 metrów. Będzie można z niej podziwiać panoramę Starego Sącza i okolic. Kulminacją spaceru będzie wejście po tafli szkła do „bocianiego gniazda”  gdzie umiejscowiona zostanie drabina.

Według planu, główna ścieżka będzie liczyć 230 m długości, boczne odejścia – 30 m. Wszystko na wysokości ok. 18 metrów. Metalowa konstrukcja z modrzewiowymi podestami ma być w pełni dostępna dla osób niepełnosprawnych.

Po szklanej tafli będzie się dochodziło do tzw. „bocianiego gniazda” –dodaje burmistrz Jacek Lelek -Tam zamontowana zostanie drabina, która celowo będzie się lekko uginała. Szkło na metalowej konstrukcji zostanie osadzone 18 metrów nad ziemią. Balustrada także będzie szklanaŚcieżka oprócz aspektu przyrodniczego będzie miała wątek historyczny. Na blisko 300-metrowej trasie zostanie przedstawiona cała historia Starego Sącza.  

 

Poniżej wizualizacja słowackiego projektu:

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a