Polityka, Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Stary Sącz na mapie nienawiści. Będzie zgłoszenie do Prokuratury?

Opublikowano: Luty 4, 2020 o 3:27 pm   /   przez   /   komentarze (0)

Atlas Nienawiści to interaktywna mapa namierzająca samorządy, które głosowały (niezależnie od skutku) nad uchwałami skierowanym przeciwko mniejszościom seksualnym. Kryptonim „strefa wolna od LGBT” został z kolei nadany tym z nich, które je przyjęły lub uchwaliły Samorządową Kartę Praw Rodzin autorstwa Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris. Stary Sącz znalazł się na mapie. Radny Marian Potoniec chce zgłosić ten fakt do Prokuratury. 

W październiku 2019 roku Rada Miejska Starego Sącza na wniosek radnego Mariana Potońca przyjęła Samorządową Kartę Praw Rodzin. Był to „wyraz ochrony wartości poświadczony w Konstytucji RP, w tym tożsamości małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny, ochrony rodziny i rodzicielstwa, prawa do ochrony życia rodzinnego, prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami oraz prawa dziecka do ochrony przed demoralizacją”.  Radni przyjęli także rezolucję dotyczącą powstrzymania ideologii gender i LGTB, którą w imieniu klubu Prawa i Sprawiedliwości złożył jego przewodniczący radny Robert Rams.

Na pomysł utworzenia „Atlasu nienawiści” wpadli aktywiści, którzy ostatnio o sytuacji osób LGBTQ mówili w Parlamencie Europejskim. To na potrzeby wizyty w PE powstała interaktywna mapa.

screen/ K. Gawron/FB

Aktywiści stworzyli ją na podstawie danych zamieszczanych w BIP-ach i dokumentów, które pozyskali wnioskując o informacje publiczne.Wcześniej trzech aktywistów z Polski zaalarmowało europosłów, że w naszym kraju około 85 samorządów przyjęło deklaracje „anty-LGBT”, a w kolejnych prace nad podobnymi rezolucjami trwają.

Stary Sącz został umieszczony na mapie nienawiści w związku z podjętymi uchwałami. Wczoraj na sesji radny Marian Potoniec zgłosił wniosek, aby sprawa trafiła do Prokuratury, gdyż obrażane jest miasto i jego mieszkańcy. 

Wnoszę o skierowanie do prokuratury zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa przez pewną grupę osób, polegająca na zniesławieniu Starego Sączamówił radny Marian Potoniecstworzona została interaktywna mapa Polski tzw. mapa nienawiści na której umieścili Stary Sącz. Wiemy co oznacza słowo NIENAWIŚĆ. Ja jako radny nie mogę sam wystąpić do Prokuratury ponieważ na tej mapie widnieje Stary Sącz.  Mamy odpowiednie instytucje, które muszą się tym zająć. Jeżeli my dbamy o dobre imię naszego miasta to właśnie zostało ono zniesławione. 

-Nie możemy dzisiaj przyjąć takiego projektu uchwały, bo go fizycznie nie mamymówił przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Stawiarski -bardzo proszę, aby Pan przygotował taki wniosek i ja nadam temu bieg. Dzisiaj nie mamy nad czym głosować, bo musielibyśmy przerwać sesje i przygotowywać projekt. To nie jest moja zła wola. Zgodnie z zapisem statutu na 7 dni wcześniej musi wpłynąć taki projekt. (…) Proszę skierować taki wniosek do burmistrza lub do mnie a ja go skieruje do odpowiedniej komisji. To jest poważna sprawa. 

-Uważam, że wniosek pana Mariana jest zasadny. Muszą zostać podjęte kroki związane z wprowadzeniem na drogę sądową. Uważam, że Rada Miejska musi się nad tym pochylić. komentował wiceburmistrz Kazimierz Gizicki.

Na najbliższej Sesji Rady Miejskiej radni pochylą się nad projektem uchwały ws. skierowania tej sprawy do prokuratury w związku z umieszczeniem Starego Sącza na mapie nienawiści. 

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a