Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Stary Sącz. Obywatelski wniosek o opiekę całodobową złożony w NFZ

Opublikowano: 2 lutego, 2016 o 1:46 pm   /   przez   /   komentarze (18)

Dzisiaj (2 luty) Antoni Sznajder i Jan Listkiewicz z Zarządu Osiedla Północ spotkali się z panią Eweliną Małek kierująca delegaturą NFZ w Nowym Sączu. Przekazali 3255 podpisów, które mieszkańcy złożyli pod obywatelskim projektem przywrócenia opieki całodobowej i świątecznej w Starym Sączu. Czy to wystarczy, by taka opieka zagościła w Starym Sączu?

Jak powiedziała pani Ewelina Małek z sądeckiej delegatury NFZ, wszystko zależy od dobrej woli świadczeniobiorcy, a więc prezesa firmy obsługującej opiekę całodobową w Rytrze. Nie ma szans na rozpisanie nowego kontraktu. Jest natomiast możliwość przeniesienia opieki całodobowej z Rytra do Starego Sącza. Opieka w Rytrze została zakontraktowana do 2019 roku. Zatem do rozpisania nowego kontraktu pozostało sporo czasu. Dlatego zmiana lokalizacji, jest jedynym rozwiązaniem. Potrzebny jest lokal przygotowany przez starosądecki samorząd i oczywiście zgoda krakowskiej firmy, która obsługuje opiekę całodobową w Rytrze.

Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby zmienić lokalizacjęmówi Ewelina Małekpodmiot sprawujący taką opiekę będzie musiał jedynie przedstawić wszystkie niezbędne dokumenty i pozwolenia chociażby z Sanepidu,  jeśli chodzi o nowe pomieszczenia. Jest to normalna procedura. Sądecka Delegatura NFZ daje ku temu zielone światło. Pozostaje tylko dobra wola prezesa czy taki punkt zechce przenieść.

Zielone światełko pokazał też starosądecki samorząd. Jak powiedział dzisiaj burmistrz Jacek Lelek, już w przyszłym tygodniu spotka się z prezesem krakowskiej firmy, by przedstawić warunki lokalowe i zaproponować zmianę lokalizacji. Do „akcji” przyłączyła się także gmina Łącko. Jak powiedział nam dzisiaj wójt Jan Dziedzina – całkowicie popieramy stanowisko mieszkańców Starego Sącza w sprawie całodobowej i świątecznej opieki medycznej. Niektórzy mieszkańcy Gminy Łącko muszą pokonać ponad 40 km by móc skorzystać z opieki w Rytrze. Do tego dochodzi zakup leków w aptece w Nowym Sączu i mamy blisko 100 km do pokonania.

Dlatego też lokalizacja w Starym Sączu wydaje się najrozsądniejszym rozwiązaniem. Mieszkańcy Rytra, Podegrodzia, Łącka czy Piwnicznej chcąc pokonać drogę do lekarza a potem i apteki (nocna tylko w Nowym Sączu) to przemierzają przez Stary Sącz. Jest także nadzieja, że któraś spośród 6 aptek działających w naszym mieście uruchomi nocny dyżur. Dlatego też cała opieka medyczna i obsługa aptek kończyłaby się właśnie w Starym Sączu. Nie trzeba byłoby pokonywać dodatkowych kilometrów by zrealizować receptę w sądeckiej aptece.

-Z tym nie powinno być problemu –dodał dzisiaj burmistrz Jacek Lelek -jeśli ruszy całodobowa opieka w Starym Sączu to z pewnością zwrócimy się do Izby Aptekarskiej o decyzję w sprawie nocnego dyżuru apteki.

Jutro sprawa opieki całodobowej zostanie przedstawiona w krakowskiej delegaturze NFZ a w przyszłym tygodniu burmistrz Jacek Lelek planuje spotkanie z prezesem firmy obsługującej opiekę całodobową w Rytrze. Jak zakończą się te rozmowy, przekonamy się już wkrótce.

Jak udało nam się dowiedzieć, akcja podpisów ciągle trwa. W ciągu trzech tygodni zebrano ich 3255 a wiemy, że listy poparcia nadal „krążą” w terenie. 

 

 

 

Komentarze

Komentarze (18)

 • 2 lutego, 2016 o 2:53 pm rick

  A może dworzec PKP po remoncie nadawałby się na całodobowa opiekę lekarską ???

 • 2 lutego, 2016 o 3:27 pm maja

  teraz to już pan Burmistrz powinien stanąć na wysokości zadania i dokończyć sprawę a nie czekać do wyborów. I tak panu to zapamiętamy. Dla panów z zarządu osiedla północ wielki szacun, ale teraz już niech się samorząd się za to weźmie. zrobiliście kawał dobrej roboty – trzeba teraz czekać na ruch naszego Burmistrza zobaczymy czy ma nas w tyle czy nie. Tylu podpisów nie można zbagatelizować, bo może ich zabraknąć w dniu wyborów. Jeszcze raz gratuluję podjęcia inicjatywy.

 • 2 lutego, 2016 o 4:06 pm :)

  Jeżeli chodzi o całodobową aptekę; apteka, która uruchomi takie świadczenie „wygra” w tym wyścigu ilości aptek w Starym Sącz. Z pewnością mieszkańcy okażą wdzięczność i będą udawać się chętniej ( niezależnie od pory dnia) do takiej apteki, która nie kieruje się tylko „chęcią zysku”, ale również wykazuje zrozumienie dla potrzeb lokalnej społeczności.

 • 2 lutego, 2016 o 4:18 pm Anonim

  Sznaucer na burmistrza

 • 2 lutego, 2016 o 4:29 pm LordWoldemord

  Właśnie, że będzie problem, bo co Izba Lekarska ma do powiedzenia ws. aptek?? Uwaga, uwaga-odpowiedź: nic

 • 2 lutego, 2016 o 4:32 pm Anonim

  Jesteś w błędzie. Godziny „urzędowania” aptek uchwala Rada na wniosek Izby. Zatem do powiedzenia mają. Bardzo dużo!

 • 2 lutego, 2016 o 4:33 pm mikser

  Jesteś w błędzie. Godziny „urzędowania” aptek uchwala Rada na wniosek Izby. Zatem do powiedzenia mają. Bardzo dużo!

 • 2 lutego, 2016 o 4:45 pm LordWoldemord

  Odróżniasz Izbę Lekarską od Aptekarskiej?? Poza tym, lekarz nie może być właścicielem apteki, więc dlaczego lekarze mają decydować o aptekach. Aptekarze mają swoją Izbę.
  I dalej, Rada Miasta może zwrócić się o opinię do tej drugiej właśnie, przy czym opinia ta nie musi być wiążąca.
  Poza tym Izba Aptekarska może wskazać aptekę do prowadzenia takich dyżurów.
  Proste?

 • 2 lutego, 2016 o 7:06 pm Pacjent

  Kot by się usmiał z tych wypowiedzi burmistrza nie po to likwidował spzoz by teraz być przeciw lekarzom z eskulapu przecież to jedna ręka z nimi .A spółka Eskulap na pewno nie będzie zabiegać o opiekę długo terminową ludzie wybicie to sobie z głowy .A burmistrz będzie bajerował tak samo jak PAN Cycoń miało być lepiej a wyszło jak zawsze!!!!!!Myślę że podpisy też nie pomogą.

 • 3 lutego, 2016 o 9:02 am Anonim

  Podpisy może i nie pomogą, ale w całej postaci ukazują problem, tak służby zdrowia w Starym Sączu jak i stylu i sposobu zarządzania miastem i troski o jego obywateli.

 • 3 lutego, 2016 o 2:41 pm pięknie

  No i elegancko. Niech się włodarze wezmą do roboty i szanowne grono lekarskie TEŻ, któremu „nie chce się rozwijac” -jak to powiedział samorządowiec. Tak tak. Dobrze, że w tej Gminie jest kilka osób którym sie chce działac. Szacun. Ruszcie się, bo kiedys ktos was rozliczy i nie ma ludzi niezastąpionych. Nadciągają młodzi..;)

 • 3 lutego, 2016 o 5:55 pm Lumpex2016

  co z petycją na całodobowy ciucholand ? Zebrano więcej głosów, a nie ma do kogo przekazać
  jakoś sprawa umilkła – a koncepcja biznesowa wydawała się nadzwyczaj ciekawa

  Jak czytamy w petycji – „mieszkańcy korzystający z całodobowej opieki lekarskiej będą mogli zakupić leki w całodobowej aptece, a kiedy zakupią lekarstwa za kwotę ponad 100 zł, będzie im przysługiwała darmowa reklamówka (do 1 kg) ciuchów na wagę. Jak podkreślają właściciele aptek i ciucholandów, pozwoli to na konsolidację biznesu na którym zbudowany jest stary sącz”.

 • 3 lutego, 2016 o 6:58 pm Anonim

  Do LUMPEX2016:
  Po co atakujesz ludzi którzy zareagowali na potrzeby mieszkańców? Bierz z nich przykład i zbieraj sam podpisy na całodobowy ciucholand a nie zaśmiecaj forum swoimi nic niewnoszącymi do sprawy przemyśleniami… Myślisz że twój komentarz jest mądry a Ty błyskotliwy?? hehe myśl sobie co chcesz….

 • 3 lutego, 2016 o 9:31 pm tomek

  Lumpex tobie jest potrzebna całodobowa opieka ale psychiatry chociaż nie wiem czy by się znalazł taki specjalista który by ci pomógł. Bo na brak mózgu rady nie ma. Masakra intelektualną no ale cóż idiotą tez może pisać komentarze tak już jest. A majtki w lumpeksie zdążysz sobie kupić bo długo są otwarte nie trzeba w nocy.

 • 4 lutego, 2016 o 5:31 pm leń

  Ale mamy burmistrza!!!.Na kolanach do Częstochowy w podzięce za takiego włodarza.Pan Cycon to chociaż był zainteresowany pracami w terenie,w kazdej chwili mozna było go zobaczyc bo interesował się jak roboty idą .A teraz obstawiony sekretarkami i nawet w terenie go nie uswiadczy,pewno tylko kawe popija.Ludzie mają gonic do NFZ a ten od parady jest czy co.Za co ten osobnik bierze tyle kasy?

 • 4 lutego, 2016 o 7:03 pm Jurek

  Trzeba szukać kandydata na Burmistrza w kolejnych wyborach i zrobić wszystko aby zdobył większe poparcie i wygrał- a wiem? że jest taka szansa

 • 8 lutego, 2016 o 8:41 pm Gitara

  Pewnie nie masz dzieci? Prawda?

 • 19 listopada, 2016 o 1:58 pm e. gierek

  Minęło 9 miesięcy. Chyba już teraz Panowie zorientowali się, że nic nie są w stanie wywalczyć, bo NFZ żyje w innej rzeczywistości. A petycje, to melodia przeszłości. Przeszłości komunistycznej, niestety.

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"