Ludzie z pasją, Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Stary Sącz. „Seniorzy w akcji”

Opublikowano: Lipiec 11, 2019 o 4:34 pm   /   przez   /   komentarze (0)

„Seniorzy w akcji” to nazwa zadania publicznego realizowanego przez Stowarzyszenie Miasto Świętej Kingi, współfinansowanego przez Gminę Stary Sącz reprezentowaną przez Burmistrza Starego Sącza. Celem tego zadania jest przede wszystkim aktywizacja i integracja seniorów, a także podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozpowszechnianie naszych lokalnych tradycji kulturowych.

Zrzeszeni w Stowarzyszeniu członkowie, obecnie 93 osoby, to w zdecydowanej większości seniorzy, którzy maja wolny czas, wiedzę, życiowe doświadczenie i chęć bycia aktywnymi, a wspomagani przez młodsze pokolenie integrują lokalną społeczność wokół wartości jakimi dla mieszkańców Miasta są kult Świętej Kingi i postać Świętego Jana Pawła II.

Dlatego ważnym wydarzeniem był 3 dniowy wyjazd studyjny na Węgry w dniach od 29 czerwca do 1 lipca połączony z obchodami 20 rocznicy kanonizacji Świętej Kingi, w którym uczestniczyło 50 osób. Zwiedziliśmy m. in. Koszyce, gdzie znajduje się Katedra Św. Elżbiety Węgierskiej – patronki naszej parafii,  Budapeszt z Bazyliką Św. Stefana oraz Kościołem, w którym była ochrzczona Św. Kinga oraz Eger, gdzie znajduje się figura solna Św. Kingi. Niezwykłych wrażeń uczestnikom wyjazdu dostarczył nocny rejs po Dunaju, a z kolei największym przeżyciem duchowym  była Msza Święta w Bazylice w Ostrzyhomiu, gdzie znajduje się  tablica „Narodowi Węgierskiemu Ziemia Sądecka”, poświęcona 20 lat temu przez Świętego Papieża Jana Pawła II podczas  kanonizacji Św. Kingi w Starym Sączu. Tablica ta została tam przewieziona i umieszczona jako dowód wdzięczności narodu polskiego za Świętą Kingę.  Uczestnicy pielgrzymki złożyli pod tą tablicą kwiaty z herbem Miasta i napisem „Wdzięczni za opiekę mieszkańcy Starego Sącza – Grodu Świętej Kingi”.

W ramach obchodów tej rocznicy planowana jest również w lipcu wycieczka na Przehybę, która ma nawiązać do słynnych słów „powtórka z geografii „, które padły w  homilii wygłoszonej na starosądeckich błoniach przez Papieża Jana Pawła II podczas Mszy Świętej kanonizacyjnej.       Bardzo uroczyście odbyły się obchody Święta 3-Maja pt. „Witaj Majowa Jutrzenko” oraz  2 imprezy plenerowe nawiązujące do naszych tradycji kulturowych tj. „Zielone Świątki” w Moszczenicy Wyżnej wspólnie z działającym tam Kołem Gospodyń Wiejskich oraz „Noc Świętojańska” w Starym Sączu, w których łącznie udział wzięło około 150 osób.

Stowarzyszenie jest otwarte na wszystkich, którzy chcą być aktywni w środowisku, a  wykorzystując swoje pasje i zainteresowania samorealizować się, wspólnie rozwiązywać lokalne problemy oraz wspierać osoby samotne i potrzebujące pomocy.

Pozostałe zdjęcia z wyjazdu znajdują się na stronie internetowej: biblioteka.stary.sacz.pl.

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a