Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Stary Sącz. Seniorzy zgłębiali wiedzę o winie, czyli co prawdziwy koneser…..

Opublikowano: 20 kwietnia, 2016 o 7:39 am   /   przez   /   komentarze (12)

Z nowym rokiem akademickim rozpoczęły się zajęcia na Starosądeckim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Nowo powstała uczelnia cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Zrzesza ponad 120 słuchaczy, którzy aktywnie uczestniczą w zajęciach z gimnastyki, języka angielskiego czy wykładach uznanych profesorów.

Niektórzy mają już wnuki, ale są nadal aktywni, a poza tym ciekawi świata. Stąd tak duże zainteresowania choćby wykładami, wszak człowiek uczy się całe życie!

Na kolejnym już wykładzie starosądeccy seniorzy poznali tajemnice produkcji i wytwarzania win „Co prawdziwy koneser powinien wiedzieć’. Wykład prowadził pan prof. dr hab. inż Wiesław Barabasz Profesor Akademicki Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Seniorzy poznali rys historyczny produkcji win od ponad 8 tyś lat ( od starożytnego Egiptu aż po współczesne produkcje).

Prawdziwe wino to wino z winogron– mówił prof Barabasz. Seniorzy dowiedzieli się o leczniczych właściwościach wina, na jakie schorzenia wpływa korzystnie, jakie są obyczaje i tradycje picia wina oraz sposoby jego wytwarzania. Poznali jakie wino podaje się do rożnych potraw, jak je podzielić i przechowywać.

Ryby, drób i cielęcina wolą tylko białe wina. Zaś pod woły, sarny, wieprze jest czerwone wino lepsze. Ciasta, frukty i łakotki wolą tylko bukiet słodki. A szampana wie i kiep można podczas po i przed -podsumował profesor.

Skrzętne notatki z pewnością przydadzą się seniorom, gdy tę wiedzę trzeba będzie sprawdzić w praktyce…na jesień 🙂

Uważam, że powołanie UTW w Starym Sączu było strzałem w 10 -mówi Anna Majda, inicjatorka UTW, prezes fundacji Rozwój Sądecczyzny –Zajęcia i wykłady cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Służy to nie tylko kształceniu ustawicznemu, rozwijaniu pasji i zainteresowań Starosądeckich Seniorów- bo przecież ciężko pracowali, by na emeryturze zrobić coś dla siebie, ale te spotkania służą również ogromnej integracji, wymianie swoich poglądów i doświadczeń.

 

fot. arch UTW

Komentarze

Komentarze (12)

 • 20 kwietnia, 2016 o 6:18 pm Huske von Hanstein

  Dziadki i babki – wnuki bawić, a nie bawić się w szkołę. Moja św. pamięci Babcia zajmowała się mną i resztą wnuków. Jak sama potrzebowała opieki moga liczyć na całą rodzinę, zmarła w domu wśród najbliższych. Jak będzie z was taka pomoc niedługo czeka dom starców………

 • 20 kwietnia, 2016 o 7:39 pm do Huske von Hanstein

  wymyśl coś innego bo robisz się nudny . Jak masz ochotę to się zapisz do Uniwersytetu i chodź na wykłady a nie zazdrość !!!!

 • 20 kwietnia, 2016 o 8:51 pm Huske von Hanstein

  Taaaaa….. skoro przekabaciliście dziadków by na starość się uczyć / wiadomo o co chodzi, że o kolejny etacik / to teraz wystarczy pokazać wnuczkom jak pobierać za dziadków emerytury i renty. Każdy wiek rządzi się swoimi prawami a jak główka i pamięć nie ta …….lepiej zająć się tym czym dziadkowie od wieków się zajmowali. Naukę zostawcie młodym a sami bawić wnuki.

 • 20 kwietnia, 2016 o 10:51 pm Ona

  Komus sie chyba czasy pomylily to ze babki i dziadkowie kiedys zajmowali sie polem i mieli inna filozofie zycia nie znaczy ze teraz sa tez na
  To skazani i sory ale takie
  Smieszne wypowiedzi i obrazy w stosunku do tych ludzi prosze zachowac dla siebie wszystko jest dla
  Ludzi zyjrmy w wolnym kraju a obrazanie
  Ludzi na forum nie jest chyba w stylu kulturalnych ludzi czyz nie …

 • 21 kwietnia, 2016 o 1:58 pm Huske von Hanstein

  Kto tu obraża ?ja piszę, że będąc dzieckiem mnie bawiła babcia a nie chodziła do szkoły.Filozofia życia się kończy jak zaczyna się prawdziwa starość i człowiek potrzebuje opieki……

 • 22 kwietnia, 2016 o 5:36 pm do huske von hanstein

  Biedny skrzywdzony człowiek ,dlatego krzywdzi innych.

 • 22 kwietnia, 2016 o 5:37 pm ivavnhikujhv

  Bardzo ciekawy wykład, bardzo cieszę się że mogłam tam być.

 • 22 kwietnia, 2016 o 5:55 pm okkjaxiksa

  Wykład trwa 1 godzinę, jest czas na naukę i na bawienie wnuków, co się czepiasz Huske von…

 • 22 kwietnia, 2016 o 6:28 pm może ..............

  Wspaniała inicjatywa, wspaniali akademiccy wykładowcy, bardzo ciekawe tematy , zapraszamy ciebie Huske von….może wreszcie czegoś się w życiu nauczysz.

 • 23 kwietnia, 2016 o 8:15 am super

  W końcu coś się robi dla seniorów i robi się to dobrze !!! Ja jestem zachwycona i cieszę się, że należę do UTW !!! Więc bez sensu głupio komentować, jak się nie chodzi i nie ma pojęcia o niczym. Wykłady są świetne, ale jakie wspaniałe są ćwiczenia z Panem Majdą- coś wspaniałego!!!!

 • 27 kwietnia, 2016 o 2:30 pm wow

  Fajne babki, fajne dziadki , wspaniały pomysł !

 • 1 czerwca, 2016 o 5:54 pm gggg

  Wykładowcy są wolontariuszami .

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"