Info z urzędu, Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Stary Sącz. Za wywóz śmieci zapłacimy 100% więcej!

Opublikowano: Styczeń 23, 2020 o 8:35 am   /   przez   /   komentarze (0)

Od kwietnia 2020 mieszkańcy Miasta i Gminy Stary Sącz zapłacą 100% więcej za wywóz śmieci. Taki jest projekt uchwały. Na najbliższej Sesji Rady Miejskiej radni będą głosować nad tym projektem. Obecnie mieszkańcy płacą 10 zł od osoby.Dzisiaj już wiemy, że będzie to 20 zł! Warto wspomnieć, że taka podwyżka czeka tych, którzy śmieci segregują. Z kolei osoby, które nie chcą segregować odpadów zapłacą ….70 zł miesięcznie. 

Jak czytamy w uchwale, Gmina przewiduje zniżkę 2 zł miesięcznie od osoby, tylko dla tych mieszkańców, którzy kompostują bioodpady w przydomowym kompostowniku. Wtedy koszt wywozu odpadów za jednego mieszkańca wyniesie 18 zł miesięcznie. Warunkiem częściowego zwolnienia z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi jest złożenie nowej deklaracji zawierającej oświadczenie, że nieruchomość na której powstają odpady komunalny wyposażona jest w przydomowy kompostownik w którym zagospodarowane będą wszystkie bioodpady stanowiące odpady komunalne pochodzące z nieruchomości.

Wzrost opłat za gospodarowanie odpadami to kwestia, z którą mierzą się w tej chwili wszystkie samorządy w Polsce. Szereg przykładów, także z zagranicy pokazuje, że nieodpowiedzialne decyzje w kwestii gospodarki odpadami przynoszą złe konsekwencje.Brak konkurencji i rosnące stawki za przetwarzanie i składowanie odpadów dają się we znaki wszystkim samorządom.

UOKiK postanowił przyjrzeć się temu tematowi. Jednym z kluczowych powodów podwyżek, który podały gminy w całej Polsce był wzrost kosztów zagospodarowania odpadami. Ma na to wpływ kilka głównych czynników. Pierwszym z nich jest wzrost tzw. opłaty marszałkowskiej za składowanie śmieci. Kolejnym jest zwiększenie liczby surowców, które muszą segregować mieszkańcy. Samorządy często wskazywały też wzrost kosztów Regionalnych Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych, a także  nieprawidłową segregację śmieci przez mieszkańców.

Zdaniem urzędu, niezależnie od badania i odpowiedzi gmin należy zwrócić uwagę na jeszcze jeden czynnik – wzrost cen gospodarowania odpadami w całej Europie wynika z zakazu importu odpadów wprowadzony przez Chiny, które wcześniej były największym światowym odbiorcą odpadów z papieru i plastiku. Teraz śmieci segregowane zalegają w Polsce. Dochodzi też problem płonących śmietnisk. WIOŚ nakłada milionowe kary na zarządce takiego śmietniska a on wtedy winduje ceny za odbiór odpadów….a za wszystko płaci przecież przysłowiowy Kowalski.

ZOBACZ TAKŻE, to WAŻNE!

 

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a