Wydarzenia

Stary Sącz zmienia herb

Opublikowano: 11 kwietnia, 2015 o 7:16 am   /   przez   /   komentarze (51)

Temat zmiany herbu miasta Starego Sącza nie jest nowy i ciągle wraca jak bumerang. Kwestię zmiany wielokrotnie podnosił  śp mecenas Antoni Radecki argumentując ten fakt iż że herb został nadany przez władze austriackie, a jego symbolika oznacza zgodę na poddanie się pod rządy zaborcy. 

W obecnej chwili złożono wniosek do komisji heraldycznej w Warszawie w sprawie zgody na zmianę herbu Starego Sącza -powiedział naszemu portalowi Wiceburmistrz Kazimierz Gizicki – Jeżeli  wniosek zostanie pozytywnie zaopiniowany wtedy powstaną dwie koncepcje nowego herbu.

O tym która propozycja stanie się oficjalnym „znakiem” Starego Sącza zadecyduje Rada Miejska. Prace związane z przygotowaniem koncepcji herbu prowadzą dwaj profesorowie wydziału historii Uniwersytetu Jagielońskiego w Krakowie.

Władze chcą, aby nowy symbol mocno odnosił się do przeszłości i wartości związanych ze Starym Sączem. Możliwe, że pojawi się w nim osoba św. Kingi.

Szczegółowe informacje poznamy w połowie tego roku.

Obecny Herb miasta Starego Sącza jest w kształcie tarczy z koroną, na której znajduje się biały orzeł z rozpostartymi skrzydłami na moście koloru szarego, pod którym przepływa woda barwy morskiej. Orzeł umieszczony jest na tle: w górnej części czerwonym, a w dolnej niebieskim. Korona z czerwonymi zdobieniami i obwódka tarczy herbowej są koloru żółtego. Całość jest w owalu o czarnym tle. Most symbolizuje połączenie Galicji i Lodomerii z Austrią Habsburgów. Siedzący na nim orzeł, nawiązujący do godła Polski, ma w swojej wymowie akceptować to połączenie. Barwy pola tarczy (czerwony i niebieski) to barwy z flagi Galicji.

150px-POL_Stary_Sącz_COA.svg_

Czy warto zmieniać coś, co od 200 lat jest związane z miastem? Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?

 

 

fot. wstarymsaczu.pl

 

 

Komentarze

Komentarze (51)

 • 7 kwietnia, 2015 o 9:30 pm ss

  Uważam że powinno zostać po staremu.

 • 7 kwietnia, 2015 o 9:33 pm Anonim

  O ile dobrze pamietam w Polsce sa tylko 2 herby z mostem w tle, zastanówcie sie

 • 7 kwietnia, 2015 o 9:35 pm ss

  Zmiana herbu to bardzo ważna decyzja dlatego warto zastanowić się nad przeprowadzeniem referendum w tej sprawie. W tym roku są podwójne wybory i można przy okazji jesiennych wyborów zapytać mieszkańców czy są za czy przeciw. I wszystko będzie jasne w tej sprawie

 • 7 kwietnia, 2015 o 10:06 pm romek

  W głowach się wam poprzewracało.

 • 7 kwietnia, 2015 o 10:21 pm Anonim

  zostawcie HERB w spokoju!! Apelujemy !

 • 7 kwietnia, 2015 o 10:34 pm Anonim

  A co to Rada Miejska nie ma już większych zadań do realizacji? wydawanie kasy bezpodstawne! Są ważniejsze sprawy..a bezrobocie?

 • 7 kwietnia, 2015 o 10:44 pm maria

  bez sensu po co zmieniac cos co ma tradycje i jest piekne

 • 8 kwietnia, 2015 o 6:48 am gp

  Uprzejmie prosimy o informację z Urzędu Miasta o przewidywanych kosztach całego przedsięwzięcia.

 • 8 kwietnia, 2015 o 9:21 am mar

  Zostawic bo to stare i historia. Koszty poniesione na ta inwestycje przeznaczyć na inny cel.

 • 8 kwietnia, 2015 o 9:40 am lex

  W końcu będziemy mieć nowy herb. Decyzja o podjęciu rozmów i zlecenia opracowania nowego herbu Starego Sącza za słuszną. No cóż koszty trzeba ponieś ale zawsze wszystko kosztuje.

 • 8 kwietnia, 2015 o 10:23 am Maciek

  To kolejna bezsensowna sprawa, nad którą nasi radni mają debatować za pieniądze podatników. Po co zmieniać coś co istnieje tyle lat i nikomu nie przeszkadza – przecież za to wszystko trzeba zapłacić … Proponuje radnym i Burmistrzowi zająć sie sprawami ważnymi dla miasta i mieszkańców – np. żeby nasze dzieci uczyły się w godnych warunkach, żeby maluchy nie wędrowały po ulicach na świetlice i takich spraw można wymienić bardzo dużo. Dla tego bardzo potrzebne są spotkania z mieszkańcami i wtedy nasi włodarze wiedzieliby czym się zajmować. A tak za pieniądze podatników zajmóją się błachostkami, które nie poprawią życia mieszkańców…

 • 8 kwietnia, 2015 o 10:48 am POprawny

  Nie ma wyjścia – powinno być referendum. Jeszcze niedawno pieniądze publiczne wydawano na mit o lotnisku, a teraz znowu nowy herb!

 • 8 kwietnia, 2015 o 11:34 am internauta_czytelnik

  grube pieniądze zostaną wydane na zmianę herbu i pewnie powstanie coś jak nowe „logo Polski” czyli wielki badziew za grube pieniądze.
  uważam że burmistrz i jego (bez)radni powinni zostawić herb Starego Sącza w spokoju a czas i pieniądze poświęcić na zajęcie się problemami których jest w gminie bardzo dużo

 • 8 kwietnia, 2015 o 3:43 pm joanna

  Dzieciaki w szkole podstawowej przy Kosciele nie mają swietlicy! To jest dramat PANIE BURMISTRZU! Tutaj trzeba szukac rozwiązania, zwłaszcza ze mamy do czynienia z malym dziecmi. Schody na piętro w tej szkole -koszmar! Jak mozna było dać zezwolenie na nauke w takich warunach dla 6 latków???Wiem ze w planach jest przeniesienie tej filii na Mickiewicza a (koło Kosciola) ma powstać szkoła muzyczna ale znając „zapał” do pracy bedziemy czekac z 10 albo i więcej lat! Może moje wnuki tego doczekają! WSTYD!!!! O takich rzeczach się zapomina, bo jak się nie ma takich małych dzieci…TO jest problem. A nie herb, który jest naszą DUMĄ i nie ma sensu wydawać kasy!

 • 8 kwietnia, 2015 o 3:48 pm stach

  „herb został nadany przez władze austriackie, a jego symbolika oznacza zgodę na poddanie się pod rządy zaborcy.” to żaden argument panie Burmistrzu! Jak się władza w SS zmieni to nowe „władze powiedzą:”-zmieńmy herb, bo był nadany za czasów Burmistrza Lelka i nie dajemy zgody na poddanie się pod rządy tego Pana” -POMYŚLCIE! Co za pomysł. Kto to wymyślił żeby 200 -letni herb poszedł w zapomnienie. I powstaną bohomazy za milionowe kwoty! BZDURA!

 • 8 kwietnia, 2015 o 3:48 pm mieszkanka

  tradycja – zostawić – ewentualne referendum w tej sprawie!!!!!

 • 8 kwietnia, 2015 o 9:30 pm mieszkanka Starego Sacza

  Proponuję- zmieńmy nazwę miasta-za ” stara”. A tak poważnie- Historia , to nasza tożsamość, a zmiana [tj.herbu] tego co dobre i związanego nierozerwalnie z dziejami miasta niczego nowego [ oprócz kosztów i zapotrzebowania koniunkturalnego] nie wniesie do historii miasta.

 • 9 kwietnia, 2015 o 8:37 am portos

  zmiana herbu …..wyzwanie dla rady i władz gminy ! przy okazji zapewne trudnych i wyczerpujących obrad wypite zostaną kolejne litry napojów , zjedzone paczki ciastek ,posypie sie kasa za obrady a los mieszkańców ulegnie radykalnej poprawie !

 • 9 kwietnia, 2015 o 9:15 am maxx

  czekam na przygotowanie opracowania nowego herbu. Od wizualizacji mogę podejmować jakieś konkretne decyzję. Jeśli nowy herb będzie odpowiadał historii miasta to warto wydać nie duże środki finansowe i dokonać zmiany. jednak w tak ważnej sprawie trzeba zapytać mieszkańców Starego Sącza niech się wypowiedzą. Aczkolwiek tylko 18 komentarzy do bardzo mało pewnie mieszkańcom to jest obojetnie jaki herb będzie

 • 9 kwietnia, 2015 o 9:17 am mieszkanka

  Zostawcie HERB W SPOKOJU!

 • 9 kwietnia, 2015 o 9:18 am starosadeczanka

  Panie Burmistrzowie apelujemy do rozsądku! Naprawdę to wyrzucanie pieniędzy w „bloto” Jest tyle innych rzeczy do zrobienia. Takich herbów w Polsce jest niewiele. Z tego co pamiętam zaledwie 2 w których jest most! To jest Historia i nie mamy prawa tego RUSZAĆ!

 • 9 kwietnia, 2015 o 9:20 am jan

  Kto dał „prawo” do zmiany historii, zmiany tradycji? To jest niepotrzebne! Mamy piękny herb z historią a tłumaczenie że za „czasów austriackich” jest bezpodstawne> Za pare lat napiszemy że ” za czasów Burmistrza Lelka” i też nam nie pasuje! BRAK MI SŁÓW!

 • 9 kwietnia, 2015 o 9:58 am józef

  Nie zmieniajcie HERBU! Ludzie opamiętajcie się.

 • 9 kwietnia, 2015 o 10:12 am jola

  To chyba jakiś żart!

 • 9 kwietnia, 2015 o 10:14 am aga k.

  Mieszkańcy też mają coś do powiedzenia.Halo!? Słyszy nas władza? ZOstawcie Herb w spokoju.

 • 9 kwietnia, 2015 o 3:37 pm Anonim

  Szanowna Władzo! posłuchajcie chociaz przez chwile….skoro nikt nas o zdanie nie pyta!! Nie ma prawa do zmiany tradycji! do zmiany czegoś co nikomu nie przeszkadza! To będą niepotrzebni wydane pieniądze. Apelujemy do rozsądku!

 • 9 kwietnia, 2015 o 4:28 pm mriola

  ha ha ha…chyba sobie żartujecie Panowie Burmistrzowie! Zmiana herbu? To jakiś żart?

 • 9 kwietnia, 2015 o 6:05 pm ariel

  Starosadeczanie a wy myslicie ze burmistrzowi na waszym zdaniu zalezy on nasze tradycje ma w nosie na orkiestrze z tradycjami tez mu nie zalezalo ale to wy mieszkancy wybraliscie sobie tego kozaczka i teraz tanczcie jak on zagra

 • 9 kwietnia, 2015 o 8:25 pm Anonim

  A moze z czasem bedzie zyczenie zeby stary sacz zamienic na LELKOWO a co jak szalec to szalec

 • 9 kwietnia, 2015 o 9:13 pm wawa

  Przecież Nowy Sącz na Św. Małgorzatę to Stary Sącz może mieć Św. Kingę co w tym dziwnego. Dzieki Św. Kindze zawdzięczamu najważniesze wydarzenie w dziejach miasta wizytę Św. Jana Pawla II.

 • 9 kwietnia, 2015 o 9:16 pm anka

  Już się w głowach przewraca!

 • 9 kwietnia, 2015 o 9:17 pm mila

  ciekawe z kim to Burmistrz przedyskutował? z Radą Miejską-czyli sami swoi? My się na takie bezsensowne wydawanie pieniędzy nie zgadzamy!

 • 9 kwietnia, 2015 o 11:43 pm aa

  Chyba komuś się nudzi że zabierają się do zmiany, komu to przeszkadza tak się zapytam niech mi ktoś odpowie komu, tyle lat jest a tu nagle bach ktoś pomyślał zmienimy herb, co komuś już przeszkadza czy ktoś ma swoją wizje,i swój interes w tym żeby zmienić her, innymi sprawami się zajmijcie co zrobić żeby Stary Sącz nie stał się miastem pustych ulic itp. Zlikwidowanie miejsc parkujących dla autokarów na naszym rynku doprowadziło do tego że nie ma turystów, nic się nie robi żeby to miasto tak funkcjonowało jak dawniej……..

  Chcecie zmiany herby dajcie ludziom głos, to zobaczymy czy my obywatele Starego Sącza się zgodzimy NIE takie będzie głosowanie NIE…………………….

 • 10 kwietnia, 2015 o 7:29 am internauta_czytelnik

  dokładnie tak powinno być… to mieszkańcy powinni mieć głos w tak ważnej sprawie.

 • 10 kwietnia, 2015 o 6:06 pm zoska

  To jakiś zart ze strony władzy? Kto Wam daje prawo do zmiany TRADYCJI!

 • 10 kwietnia, 2015 o 6:06 pm andrzej

  NIE NIE NIE ! 3x NIE!

 • 10 kwietnia, 2015 o 6:07 pm ula

  To już nie ma na co pieniędzy wydawać? Jakieś zachcianki władzy!

 • 10 kwietnia, 2015 o 9:11 pm jan

  no i co? Rada się zbierze i tak przeglosuje co będzie chciała nie licząc się z nikim! Bo większość Rady to ugrupowanie burmistrza. brak mi słow na to co się wyprawia w Grodzie Kingi! Wstyd

 • 10 kwietnia, 2015 o 10:35 pm obserwator

  Do Jana!!! Toż to sam lud wybrał tylu burmistrzowych , niestety teraz pretensje tylko do siebie!!!!!!!!!! Mam oczywiście na myśli nas wszystkich biorących udział w głosowaniu !!!!! Ale znając życie w wyborach prezydenckich będzie to samo Peło i Bronek mają nasz rejon głęboko w d…e ale znajdzie się duża grupa ludzi co i tak zagłosują na niego!!!Proponuję niezdecydowanym: 1 tura Kukiz ,jkm,Braun,Kowalski a w 2-ej turze Duda!!!!!!!!!!!

 • 10 kwietnia, 2015 o 10:37 pm MMM

  Panowie (panie) włodarze starosądeccy, zmienić to wy możecie sobie pampersa, bo bawicie się ja dzieci w piaskownicy, szkoda tylko, że naszym kosztem.

 • 10 kwietnia, 2015 o 10:52 pm obserwator

  Do świętej Kingi módlmy się w Kościele bo to jest właściwe miejsce !!!!Po wpisach widać jakie jest nastawienie części mieszkańców do zmiany herbu.Herb Starego Sącza jest rewelacyjny , wstawiając do niego postać Naszej św.narazimy na szarganie Jej dobrego imienia !!!! Liczę że pomysłodawcy by tego nie chcieli ????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • 10 kwietnia, 2015 o 11:01 pm obserwator

  Gdyby się okazało że Włodarze Miasta mają problemy z wyjaśnianiem co symbolizuje most w herbie to niech tłumaczą zainteresowanym że to jest stary most na Popradzie .Ja zawsze tak tłumaczę i zawsze pytający jest zachwycony jaki to Perła Południa miała piękny most i jak bestialsko został potraktowany przez okupanta!!!!!!!!!!!!!! Pozdrawiam

 • 11 kwietnia, 2015 o 3:03 am sdp

  Ja się pytam..kto wybierał burmistrza i radę miejską? Normalnie nienormalnie..cyrk jak na Wiejskiej.

 • 11 kwietnia, 2015 o 2:57 pm Gość

  Widzę, że przegrana w wyborach bardzo boli niektórych komentatorów. Najlepiej wszystko i wszystkich krytykować.

 • 11 kwietnia, 2015 o 8:56 pm Anonim

  Moze nie wszystkich i wszystko ale sa sprawy ktore wymagaja pilniejszych interwencji wiec wypadalo by sie z nimi zmierzyc bo w gminie sa wazniejsze rzeczy do zrobienia dlaczego o nie sie usilnie nie zabiega temat zmiany herbu nie jest tak istotny zeby z tego wywolywac sensacje prosze sie wykazac szanowna wybrana wladzo w innych aspektach przed wyborami gdzie sie nie ruszyc praca wrzala na zime place zabaw otwierane ulice rozgrzebane wszystko na pokaz

 • 11 kwietnia, 2015 o 9:39 pm maria

  I bardzo dobrze, że herb zostanie zmieniony! Najłatwiej wszystko krytykować! A co takiego „dobrego” do tej pory zrobiła opozycja?

 • 12 kwietnia, 2015 o 10:34 am Tarnów

  W głowach się Wam poprzewracało!

 • 12 kwietnia, 2015 o 10:35 am milena

  Tak widać że Stary Sacz bogaty, nie ma co z kasą robić ! Żenada

 • 12 kwietnia, 2015 o 4:51 pm Anonim

  MARIO a co takiego ,,dobrego” przyniesie ci zmiana herbu. Jak widać ty też działasz na zasadzie byle się sprzeciwić nieważne dlaczego….

 • 13 kwietnia, 2015 o 1:36 pm PATRIOTA

  Panie Stachu – sam Pan pisze, że herb nadał zaborca austriacki. A symbolika herbu oznacza naszą niewolę. Orzeł nad mostem oznacza ciche / jak zwykle / przyzwolenie władz na zabór – i co to Panu nie przeszkadza?? Mieszkańcy Starego Sącza obudźcie się ! Przemyślcie o jakiej tradycji piszecie – 200 lat to i tak o prawie 100 lat za dużo. Chyba, że popieracie ten okres trzymania nas za m…ę, sekularyzacji zakonu Franciszkanów,/ dzięki św Kindze i jej opiece nie zlikwidowano wtedy Klasztoru Klarysek Waszej dumy / i zrabowaniu majątków klasztornych oraz naszych zabytków. Ech Wy
  p a t r i o c i !!!!!

 • 1 maja, 2016 o 9:26 pm Mo

  Czy warto, to zależy od tego czy Bryjów ma pozostać taki jak jest, czy może komuś marzy się coś zmienić.

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"