Najnowsze, Wydarzenia, Z ostatniej chwili

„Straciliśmy wszystko”. Sadownicy z gminy Stary Sącz wołają o pomoc!

Opublikowano: 8 czerwca, 2021 o 6:55 am   /   przez   /   komentarze (0)

Kwadrans wystarczył, aby sady dwóch braci – Marcina i Bartłomieja Pasoń w Moszczenicy Wyżnej oraz innych sadowników z terenu gminy Stary Sącz zostały zniszczone. Nawałnica z gradem, która przeszła nad gminą w sobotę (5 czerwca) sprawiła, że z plantacji nic nie zostało. Sadownicy liczą straty, jakie w ich uprawach wyrządził żywioł. –Straciliśmy wszystko -komentują. Grad nie oszczędził upraw jabłoniowych a także borówkowych. Gmina w trybie pilnym powoła komisję do oszacowania strat. Sadownicy mają czas do piątku, aby w Urzędzie Miejskim złożyć odpowiedni wniosek.

Od soboty rolnicy sprawdzali, czy owoce da się uratować. Niestety w większości przypadków nie będzie możliwe, bo jak twierdzą, to co zostało nie nadaje się nawet na przemysłowe przetwórstwo. Straciliśmy 100% upraw dodają rozgoryczeni. – Tu nic nie jest do uratowania, dla nas sezon się zakończył – mówi Marcin Pasoń, sadownik z Moszczenicy Wyżnej.

Naszym obowiązkiem jest szybkie powołanie komisji do oszacowania strat i taka komisja zostanie powołana natychmiast jak wpłyną do nas wnioski -mówi burmistrz Jacek Lelek w komisji oprócz przedstawiciela urzędu będzie także przedstawiciel ośrodka z Nawojowej. Wnioski przekażemy do Wojewody. Trudno mi dzisiaj powiedzieć, na co dokładnie mogą liczyć sadownicy, gdyż nie znam poziomu tych strat ani rozmiaru. Będziemy działać zgodnie z procedurami i jak najszybciej realizować te zadania.

Sadownicy do piątku (11 czerwca) muszą złożyć odpowiednie wnioski o oszacowanie strat. Zajmuje się tym p. Piotr Radzik z referatu spraw obywatelskich w Urzędzie Gminy Stary Sącz. Tylko te gospodarstwa, które złożą takie wnioski zostaną oszacowane.

WNIOSKI można pobrać i wypełnić ze strony: https://bip.malopolska.pl/starysacz,m,309056,zgloszenie-szkody-w-wyniku-niekorzystnych-warunkow-atmosferycznych.html

Grad zniszczył jabłonie, truskawki a także borówki. Sadownicy podkreślają, że to już kolejny sezon, gdy ich praca idzie na marne. Rok temu klęska urodzaju i niskich cen, wcześniej wiosenne przymrozki które zniszczyły kwiaty.

Sadownicy, którzy zwrócili się do naszej redakcji liczą, że na ich sytuację zwróci uwagę Urząd Gminy i ministerstwo Rolnictwa. Bo jak podkreślają sobotnie gradobicie wraz z owocami zniszczyło trud ich całorocznej pracy.

Dodatkowo czują się oszukani, ponieważ nie wszystkim było dane skorzystać z rządowego dofinansowania do ubezpieczeń. Zaledwie 3 minuty trwała możliwość uzyskania zgody w PZU na podpisanie umowy na ubezpieczenie upraw od wystąpienia gradu. –To skandal, tym bardziej że jest to firma państwowa -komentują sadownicy -z jednej strony Państwo nakłada na nas obowiązek ubezpieczeń a z drugiej nie chce dać nam szansy na jego spełnienie.  To kolejny skandal po sytuacji sprzed kilku tygodniu, kiedy właściwie w sposób podobny potraktowano tych, którzy chcą ubezpieczyć swoje plantacje od przymrozków. Wtedy dano ponoć 12 minut.

W tym roku sadownicy nie mieli praktycznie możliwości zawierania umów-ubezpieczeń. Zakłady ubezpieczeń różnymi metodami odciągały możliwość zawierania polis, m.in. od przymrozków wiosennych, czy gradów. Udało się to nielicznym a suma ubezpieczenia plonów jest niska.
 

Posłuchaj Marcina Pasonia, sadownika z Moszczenicy Wyżnej

Posłuchaj Bartłomieja Pasonia, sadownika z Moszczenicy Wyżnej

Duże straty odnotowano także w gospodarstwie pana Bogdana Ogorzały z Przysietnicy. Z borówką jest duży problem, ponieważ nie ma żadnego sortu, jest tylko pierwsza klasa. Borówka jest albo dobra albo zła. Nie ma drugiej klasy. Proszę zobaczyć co tutaj pozostało –mówi pan Bogdan z Przysietnicy straty są naprawdę duże.

Posłuchaj Bogdana Ogorzały, plantatora z Przysietnicy.

Straty liczy także pan Dariusz Jurecki z Moszczenicy Wyżnej.

Około 60-70 % owoców borówki spadło, reszta jest uszkodzonamówi drżącym głosem pan Dariusz Jurecki, plantator z Moszczenicy Wyżnej straty są ogromne. Kolejny rok spisałem na straty.

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_n  

Winieta-2012a