Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Jest sygnalizacja świetlna przed mostami i symboliczny uścisk dłoni

Opublikowano: 31 sierpnia, 2017 o 12:06 pm   /   przez   /   komentarze (1)

Światła przed mostami w Witowicach i Rożnowie już działają! Dzisiaj przed południem starosta nowosądecki Marek Pławiak osobiście uruchomił sygnalizację, która zapewni kierowcom bezpieczny przejazd na drugą stronę.

Uruchomienie sygnalizacji świetlnej na mostach to pomysł starosty Marka Pławiaka. Obiecał to kilka tygodni temu mieszkańcom i turystom. Prace rozpoczęły się w lipcu i zakończyły dzisiaj odbiorem technicznym i uruchomieniem sygnalizacji.

Bardzo się cieszę, że tak szybko udało się postawić sygnalizację – mówi starosta Marek Pławiak. – Na mostach w Witowicach i Rożnowie często dochodziło do niebezpiecznych sytuacji w momencie, gdy z obu stron naraz chciały przejechać samochody. Mosty są w łuku, a wyniesienie na środku sprawia, że nie widać pojazdu oczekującego z drugiej strony. Zdarzało się, że dwaj kierowcy spotykali się na środku przeprawy i żaden nie chciał się cofnąć. Uruchomiona dzisiaj sygnalizacja świetlna rozwiązała ten problem i jednocześnie usprawniła ruch pieszych, szczególnie dzieci, które do tej pory były  narażone na potrącenie przez samochód. W okresie letnim i jesienią, wielu mieszkańców i turystów chce się dostać nad jezioro i do Tropia – teraz będą mogli bezpiecznie i komfortowo przejechać przez mosty nie martwiąc się, że nagle nadjedzie innych samochód z naprzeciwka.

Sterowanie sygnalizacją zostało zaprojektowane przez zastosowanie detekcji pojazdów w postaci systemu wideodetekcji. Polega on na stałym obserwowaniu przez kamery wjazdów na most. W sytuacji, gdy na danym wjeździe znajdzie się pojazd, kamera to rejestruje i przekazuje do sterownika sygnalizacji świetlnej, a ten natychmiast reaguje zmieniając światła.

Inwestycja kosztowała ponad 223 tysiące 819,12 złotych i została wykonana w ekspresowym tempie przez Zakład Usługowo-Produkcyjny ELSTO

Fot. Maria Olszowska/Starostwo Powiatowe Nowy Sącz

Komentarze

Komentarze (1)

  • 31 sierpnia, 2017 o 12:38 pm Marek

    A co mostem w Moszczenicy Niżnej. Czekamy nadal, bo inaczej trzeba wybrać się na rozmowy do gabinetu

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_n  

Winieta-2012a