Kultura, Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Szkoła Muzyczna w Starym Sączu świętuje 10-lecie!

Opublikowano: Październik 19, 2017 o 1:38 pm   /   przez   /   komentarze (2)

Szkoła Muzyczna I stopnia w Starym Sączu obchodzi w tym roku 10-lecie swej działalności. Z tej okazji 18 października 2017r. w Kinie Sokół odbył się uroczysty Koncert w wykonaniu Uczniów, Absolwentów i Pedagogów Szkoły. Głównym inicjatorem utworzenia Szkoły, czyniącym liczne starania by młodzież starosądecka mogła na miejscu zdobywać dalsze szlify muzyczne była Dyrektor –Joanna Ustarbowska -Dudka i  ówczesny burmistrz Marian Cycoń. 

Przez 10 lat istnienia szkoła wypracowała wspaniałe tradycje, edukowała doskonałych muzyków i mocno zaznaczyła się na artystycznej mapie Sądecczyzny. Gala była okazją, aby podziękować pedagogom za pracę i samorządowcom za sprzyjającą atmosferę.

Nagrodę burmistrza otrzymała dyrektor placówki Joanna Ustarbowska -Dudka i Józef Witold Buszek, nauczyciel gry na saksofonie i klarnecie. Burmistrzowie prócz okolicznościowych upominków i nagród wręczyli Joannie Ustarbowskiej-Dudce, bon, co prawda symboliczny, ale z sumą 15 tys. złotych, która zmaterializuje się w postaci tablic interaktywnych dla szkoły.

–  Dziwne wydaje się dzisiaj, patrząc na utalentowaną młodzież, na spory już dorobek szkoły, że jeszcze 10 lat temu, w mieście, gdzie już ponad 700 lat temu uprawiano muzykę na najwyższym europejskim poziomie, nie było szkoły muzycznej – mówił burmistrz Jacek Lelek – Pamiętam tamte rozmowy, plany i trudności na początku. Cieszę się też, że szkoła ma wreszcie nową siedzibę, o czym zresztą myśleliśmy od samego początku. Naprawdę udało się Wam stworzyć coś wielkiego. Gratuluję.

W pierwszym roku istnienia Szkoły naukę rozpoczęło 14 uczniów. Z czasem grupy instrumentów poszczególnych sekcji zostały rozszerzone. Obecnie do szkoły uczęszcza 80 uczniów. O przyjęcie do szkoły ubiega się młodzież nie tylko z terenu miasta i gminy Stary Sącz ale także z okolicznych miejscowości. Jest to związane nie tylko z dobrym poziomem nauczania, ale przede wszystkim ze specyficzną atmosferą stwarzającą partnerskie warunki pracy między nauczycielem a uczniem.

Dotychczas mury szkoły opuściło 75 absolwentów. Uczniowie kształcący się w Szkole Muzycznej I stopnia w trakcie edukacji wielokrotnie reprezentują placówkę na konkursach rangi ogólnopolskiej, międzynarodowej oraz różnego rodzaju przesłuchaniach, zdobywając wysokie lokaty i tym samym rozsławiając imię szkoły. Następnie rozwijają swój talent i zdolności muzyczne, kontynuując naukę na Akademiach Muzycznych.

Joanna Ustarbowska – Dudka, dyrektorka szkoły od początku jej istnienia, dziękowała za przychylność władz gminy i wspieranie działalności placówki. Fakt, że samorząd prowadzi szkołę muzyczną to przypadek nieczęsty.

Dyrektor dziękowała również licznie zgromadzonym dyrektorom szkół z gminy za wpajanie dzieciom i młodzieży pracowitości, wytrwałości i uczciwości i przywoływała słowa św. Jana Pawła II – „świat bez sztuki, bez muzyki, naraża się na to, że będzie światem bez miłości.” Zabrzmiał również hymn szkoły, który powstał specjalnie na dziesięciolecie. Autorką słów jest piwniczańska poetka Barbara Paluch, a muzyki Stanisław Dudka.

Gości była moc. W uroczystości uczestniczyli dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół muzycznych: dr Stanisław Strączek ze szkoły w Łącku i Witold Buszek ze Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Nowym Sączu. Jubileuszu gratulował również Wiesław Dziedziński wizytator Centrum Edukacji Muzycznej podległego Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na uroczystość przybył I Wicewojewoda Małopolski Józef Gawron i odznaczył w imieniu Prezydenta RP brązowym Krzyżem Zasługi Olgę Bolanowską, Stanisława Dudkę i Zbigniewa Szewczyka.

Nie zabrakło również radnych Rady Miejskiej i przewodniczącej Ewy Zielińskiej, dyrektor naszej biblioteki Marii Sosin, reprezentacji Stowarzyszenia Gniazdo w osobach Zofii Wcisło i i Wojciecha Laska. dyrektorów szkół gminnych, rodziców uczniów i sympatyków szkoły, Mariana Lisa, wieloletniego przewodniczącego rady i ks. Marka Tabora. Gratulacje w imieniu starosty Marka Pławiaka składała Bożena Mynarek zastępca dyrektora Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu i wiceprzewodniczący Rady Powiatu Nowosądeckiego Jan Gomółka. Wśród gości byli róanież radni powiatowi Stanisław Dąbrowski i Wojciech Nalepa. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego reprezentował Wiesław Dziedziński wizytator Centrum Edukacji Artystycznej.

 

W finale niecodzienny koncert poprowadził Leszek Bolanowski, który porwał do wspólnego śpiewania wszystkich gości, a na scenie popisywała się umiejętnościami wokalnymi pani dyrektor Joanna Ustarbowska Dudka, jej mąż wystąpił w roli popradzkiego Górala, usłyszeliśmy tango Astora Piazzoli, a także megaprzebój La Cucaracha w wykonaniu uczniów szkoły muzycznej pod batutą Georga Weissa.

O oprawę techniczną zadbała firma 4Tech Ryszarda Garwola. 

Posłuchaj finałowego Allelujah

Jak przystało na okrągły jubileusz placówki kształcącej muzyków były podziękowania od władz i lokalnej społeczności, która od wielu dziesięcioleci bardzo ceni muzykę. Życzenia złożył także inicjator i założyciel placówki poseł Marian Cycoń. 

Posłuchaj:

Odpowiedzią na wszystkie gratulacje i słowa uznania, były śpiewające podziękowania dla posła Mariana Cyconia i burmistrza Jacka Lelka, w wykonaniu dyrektor placówki pani Joanny Ustarbowskiej -Dudki.

Posłuchaj:

GALERIA ZDJĘĆ DOSTĘPNA NA NASZYM PROFILU NA FACEBOOKU: Starosądeckie.info 

Patronat medialny Starosądeckie.info i radio RDN

Komentarze

Komentarze (2)

  • Październik 19, 2017 o 10:41 pm Widz

    Doskonale profesjonalnie zrobiona impreza, zachwycająca. Dyrekcja i nauczczyciele – ludzie na poziomie.

  • Październik 22, 2017 o 5:24 pm polo

    Wielki szacun dla Szkoły Muzycznej.

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a