Ludzie z pasją, Ogłoszenia parafialne, Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Szlachetna Paczka w Starym Sączu. Oto współcześni bohaterowie

Opublikowano: 8 grudnia, 2019 o 9:51 am   /   przez   /   komentarze (0)

Na terenie całego kraju , a także w Starym Sączu nastąpił finał akcji “Szlachetna paczka”. Centrum dowodzenia i dystrybucji znajdowało się w Domu Parafialnym przy Kościele św. Elżbiety w Starym Sączu. W Szkole Podstawowej nr 2 im. Juliusza Słowackiego, Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie i Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. ks. prof Józefa Tischnera w Starym Sączu odbywały się zbiórki darów. I tu należy zaznaczyć, że już od kilku lat dzięki przyjaznemu stosunkowi dyrekcji tych szkół co roku udaje się realizować “Szlachetną paczke”

Szlachetna Paczka polega na pomocy bezpośredniej, w którym Darczyńcy przygotowują paczki dla rodzin w potrzebie. I właśnie wolontariusze Paczki, tzw. SuperW, są pośrednikami pomiędzy fundacją, a potrzebującymi. I takich bohaterów mamy także w Starym Sączu.

Jak wygląda taka pomoc? Po pierwsze – nie jest to pomoc przypadkowa. Rodziny zgłaszane w różny sposób do akcji weryfikowane są w czasie rozmów, które przeprowadzają z nimi wolontariusze. Nie pomagamy osobom, które utrzymują się z biedy nie podejmując żadnych prób polepszenia swojej sytuacji życiowej. Nie pomagamy tym, którzy uważają, że wszystko im się należy. W odwiedzanych rodzinach szukamy bohaterstwa związanego z codziennym zmaganiem się o swój los i los swoich bliskich. Pomagamy tym, którzy sami sobie chcą pomóc i którzy wolą przysłowiową „wędkę” a nie „rybę”.

Po drugie pomoc, którą otrzymują rodziny jest tym, czym one konkretnie potrzebują. To właśnie rozmowy wolontariuszy z rodzinami mają za zadanie m.in. wyłuskać najważniejsze potrzeby konkretnych osób i rodzin. Tak zebrane dane trafiają do bazy danych na stronie internetowej Szlachetnej Paczki skąd darczyńcy mogą wybrać rodzinę, dla której według zgłoszonych potrzeb chcą przygotować paczkę. W czasie tzw. finału akcji – w tym roku to 12-13 grudnia, darczyńcy przywożą przygotowane paczki do magazynów skąd trafiają one do rodzin. Tak w ogólnym zarysie przedstawia się funkcjonowanie Szlachetnej Paczki. W rzeczywistości z racji rozmachu całej akcji i ilości osób biorącej w niej udział „Paczka” jest pewnego rodzaju świetnie zorganizowaną i zarządzaną „korporacją”.

W ciągu jednego weekendu milion osób wymienia się rzeczami i całą siłą życzliwości. Mądrość i nowoczesne technologie. Biedni i bogaci. Serce i logistyka. SZLACHETNA PACZKA łączy to wszystko.

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"