Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Szybsza likwidacja szkód łowieckich

Opublikowano: 4 maja, 2018 o 3:38 pm   /   przez   /   komentarze (2)

Przedstawiciele Nadleśnictwa Stary Sącz, sołtysi, przewodniczący osiedli i członkowie kół łowieckich działających w naszej gminie spotkali się, by omówić zmiany w ustawie Prawo łowieckie – szczególnie zmiany przepisów dotyczących szacowania szkód łowieckich i wypłaty odszkodowań rolnikom i właścicielom gruntów.

Z racji ukształtowania terenu i dużej lesistości Gminy Stary Sącz, coroczne szkody, wyrządzone przez dziki, sarny czy jelenie stanowią poważne wyzwanie dla rolników oraz myśliwych, regulujących ich populację. Szkody to przede wszystkim zniszczenia w obrębie upraw zbóż i ziemniaków oraz łąk i pastwisk. Największych zniszczeń bezsprzecznie dokonują dziki, ale też sarny i jelenie.

Spotkanie otworzył burmistrz Jacek Lelek, podkreślając przede wszystkim konieczność współpracy pomiędzy nadleśnictwem, rolnikami oraz łowczymi i konieczność maksymalnie skróconego czasu postępowania odszkodowawczego, by rolnicy mogli jak najszybciej zlikwidować powstałe szkody. Spotkanie poprowadził nadleśniczy Paweł Szczygieł, który nakreślił ramy współpracy przy szacowaniu szkód oraz niezbędne do tego procedury. Konieczność szacowania szkód łowieckich, według nowej ustawy, kieruje ten obowiązek na przedstawicieli gminy (sołtysów oraz przewodniczących osiedli) oraz osoby z kół łowieckich, którzy w ramach komisji szacujących dokonują oględzin miejsca powstania szkody, konsultują z rolnikami sposób likwidacji, oraz sporządzają odpowiednią dokumentację z przeprowadzonego w terenie postępowania.

Szkodę rolnik zgłasza w Urzędzie Miejskim w Starym Sączu. W ciągu trzech dni zostaje skoordynowana i umówiona z nim komisja szacująca straty, składająca się przedstawiciela jednostki pomocniczej gminy (sołectwa bądź osiedla) oraz osoby upoważnionej z ramienia koła łowieckiego. Oględziny odbywają się w ciągu maksymalnie siedmiu dni od dnia złożenia wniosku do Urzędu Miejskiego.

Deklaracje wzajemnej współpracy pomiędzy sołtysami, przewodniczącymi osiedli, myśliwymi i Nadleśnictwem Stary Sącz, skupiały się na wypracowaniu takich rozwiązań, by od dnia stwierdzenia szkody do dnia wypłaty odszkodowania lub likwidacji szkody minął jak najkrótszy okres.

Komentarze

Komentarze (2)

  • 6 maja, 2018 o 8:46 am Józek z potoka

    Skoro rolnik może wyłączyć swoje pole z terenu polowania, to dlaczego koło łowieckie nie może wyłączyć z swojego obwodu terenów gdzie są największe szkody?

  • 8 maja, 2018 o 7:26 am Anonim

    Może wyłączyć ale to nie zwalnia Koła z wypłaty odszkodowań

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"