Ludzie z pasją, Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Tego jeszcze nie grali! Niezwykły projekt międzypokoleniowy w Starym Sączu

Opublikowano: 23 listopada, 2023 o 9:49 am   /   przez   /   komentarze (0)

Niezwykły projekt powstał w Starym Sączu. W zaprzyjaźnionych budynkach Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari a dokładnie w Młodzieżowym Klubie PEGAZ młodzież Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie wzięła udział w kilkumiesięcznych warsztatach fotograficznych „Spójrz na mnie inaczej”. Była to piękna międzypokoleniowa współpraca pod kierunkiem pani Marioli Pękali -Piekarskiej i fotograf pani Anety Wójcik oraz opiekuna młodzieży pani Anety Mamali.

Efekt tej kilkumiesięcznej współpracy i kreatywność uczestników poznamy już wkrótce. Powstał z tego niezwykły film.

W projekcie spotkały się dwie zaangażowane grupy młodych i seniorów. Myślę, że to właśnie wpłynęło na jego mały fenomen –mówi Mariola Pękala-PiekarskaMiejsce realizacji, prowadząca warsztaty, serdeczna atmosfera i chęć uczestniczenia w czymś nowym, nietuzinkowym sprawiła że jego uczestnicy tak dobrze czują się w swoim towarzystwie. Mnie zaskoczyła otwartość starosądeckich seniorów, ich dystans do siebie i duże poczucie humoru. Młodzi ujęli nas natomiast swoim zainteresowaniem fotografią, chęcią nauki, delikatnością i nieśmiałością, którą wnoszą w te zajęcia. Nasze animatorki Ela Mrówka i Paulina Bodziony od początku projektu są w niego bardzo zaangażowane. Cały czas szkolą się uczestnicząc w warsztatach on-line z tutorkami projektu lub stacjonarnie w Warszawie na kilkudniowych warsztatach. Pomysły na tematykę warsztatów powstają na bieżąco. Braliśmy udział jako grupa fotoreporterów na koncercie jednego z młodych uczestników warsztatów Piotrka Ciapały. Grali wtedy dla Bohatera strażaka charytatywny koncert a nasza grupa ich fotografowała. To z kolei zainspirowało nas do wykonania sesji fotograficznej w której seniorzy wcielili się w zespół rockowy.

Te działania mają wiele korzyści dla społeczności. Po pierwsze, promują wzajemne zrozumienie, szacunek i empatię między pokoleniami. Młodzi ludzie mogą uczyć się od starszych, korzystając z ich doświadczenia i mądrości życiowej, podczas gdy seniorzy mogą czuć się docenieni za swoje umiejętności i wiedzę. To również pozwala na wymianę perspektyw i poglądów, które mogą prowadzić do nowych pomysłów i innowacyjnych rozwiązań. To także przeciwdziała izolacji społecznej, zwłaszcza w przypadku osób starszych, które mogą czuć się bardziej zaangażowane i aktywne w społeczności.-dodaje.

Podczas ostatnich warsztatów fotograficznych w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury miała miejsce rockowa sesja zdjęciowa. To było naprawdę niezapomniane doświadczenie, podczas którego seniorzy wcielili się w prawdziwy zespół rockowy, a młodzież przejęła role utalentowanych fotoreporterów. Tylko którzy to którzy na tych zdjęciach, bo nam trudno rozpoznać . Energia i entuzjazm były niesamowite!

-Seniorzy wręcz popisowo wcielili się w ducha rock and rolla dodają organizatorzyZ drugiej strony, młodzi fotografowie prezentowali swoje umiejętności, uchwycając elektryzujące momenty za pomocą swoich obiektywów

Warsztaty zostały dofinansowane ze środków Konkursu „Seniorzy w akcji” realizowanego jest przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” w ramach programu „Uniwersytety Trzeciego Wieku” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

fot. Aneta Wójcik, Henryk Musiał, Młodzież LO

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"