Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Towarzystwo Miłośników Starego Sącza podsumowało 2015 rok

Opublikowano: 16 lutego, 2016 o 7:53 am   /   przez   /   komentarze (1)

14 lutego o godzinie 10:00 w Muzeum Regionalnym Towarzystwo Miłośników Starego Sącza podsumowało 2015 rok. Prezes Andrzej Długosz przedstawił sprawozdanie z działalności zarządu i bogaty plan pracy na nowy 2016 rok. TMSS to najstarsze prężnie działające Towarzystwo w Starym Sączu. Istnieje od 1948 roku, a jego podstawowym zadaniem jest ochrona zabytków, gromadzenie i zabezpieczenie pamiątek minionych lat oraz popularyzowanie historii miasta. Obecnie liczy 101 członków i głęboko wierzy, że z roku na rok będzie ich coraz więcej.

W spotkaniu uczestniczył burmistrz Jacek Lelek, który podziękował, za pracę promującą Stary Sącz a także wiceburmistrz Kazimierz Gizicki i Przewodnicząca Rady Miejskiej Ewa Zielińska.

Największym wydarzeniem w roku 2015 r. było niewątpliwie doprowadzenie do końca sprawy pozyskania listów i telegramów Ady Sari do rodziców z lat 1907 – 1927. Listy te 19 marca zostały przywiezione z Warszawy od śp. Bogusława Kaczyńskiego, u którego w dyspozycji były od 1978 r. To znakomity dar epistolografii dla starosądeckiego muzeum, które w 2015 roku gościło wiele światowych osobistości.

14 maja Muzeum Regionalne odwiedzili jurorzy Festiwalu i Konkursu im. Ady Sari na czele z wielką gwiazdą operową Małgorzatą Walewską. Z kolei 4 grudnia muzeum zwiedzał wraz z grupą pielgrzymów ks. bp Michał Jałocha – biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej. Była to pierwsza wizyta biskupa w starosądeckim muzeum.

W dniach 15 – 18 marca miała miejsce sztandarowa impreza Towarzystwa, 9. edycja Dni Księdza Tischnera. Program był nadzwyczaj bogaty. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych odsłaniał tablice pamiątkową poświęconą swemu Patronowi. Odbyła się także promocja Dzienników młodzieńczych Józefa Tischnera w ramach której pokazano spektakl Ośrodka Kultury w Nowym Targu. Nie zabrakło niezwykłych wykładów: Siostry Elżbiety Siepak z Łagiewnik o„Pięknie i bogactwie chrześcijańskiego miłosierdzia” w kontekście książki ks. Józefa Tischnera „Drogi i bezdroża miłosierdzia” oraz dr Adama Workowskiego z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła III „O lubieniu samego siebie”. Teatr Storia zaprezentował spektakl „Misterium św. Kingi”.

W dniu 21 kwietnia odbył się wykład prof. Ryszarda Kantora p.t. „Rola tradycji regionalnych w globalizującym się świecie” a 6 października promocja tomiku poetyckiego p. Danuty Sułkowskiej „Manipulowanie zegarem”.

Rangę wydarzenia miało także spotkanie zorganizowane 28 grudnia z Janiną i Janem Tadeuszem Dudami – rodzicami prezydenta RP Andrzeja Dudy , promujące ich książkę pt. „Rodzice prezydenta”. (czytaj Rodzice Prezydenta Andrzeja Dudy w Starym Sączu)

Podstawowym jednak zadaniem Towarzystwa jest prowadzenie Muzeum Regionalnego a jest to możliwe jedynie dzięki wsparciu finansowemu Gminy Stary Sącz.

Miniony rok to okres wytężonej pracy dla zarządu, który prowadził inwentaryzacje eksponatów. Powołana w listopadzie 2014 r. komisja spisowa pod przewodnictwem Wojciecha Ramsa, zinwentaryzowała i opisała zbiory przedmiotowe.Pozostały jeszcze do opracowania materiały: zdjęcia i archiwalia. Ustalono następującą ilość eksponatów i materiałów: sztuka 437, etnografia 774, historia 306, militaria 184, numizmaty 78, technika 101, kartografia 13, oraz opracowano w formie katalogów 990 fotografii i 1065 archiwaliów. Po raz pierwszy też wyceniono wartość eksponatów i wynosi ona 595416 zł. W tym najwięcej sztuka 321515 zł., potem historia 107525 zł. Nastąpił też fizyczny przegląd eksponatów znajdujących się w magazynach oraz ich zabezpieczenie przez zniszczeniem podczas przechowywania.

W 2015 r. Towarzystwo realizowało także odnowę kolejnych zabytkowych nagrobków na starosądeckich cmentarzach: odnowiono nagrobek ks. Antoniego Skrudzińskiego, Teodora Stojko i Józefa Kubackiego wachmistrzów, którzy utopili się w Dunajcu niosąc pomoc podczas powodzi w 1907 r., małżonków Szołayskich /I etap/ oraz figury aniołka przy głównej alei na nowym cmentarzu.

W ubiegłym roku TMSS przyznało nagrodę finansową im. Józefa Paszkiewicza za pracę naukową na temat Starego Sącza pt. „Historia Starego Sącza na tle historii Polski – rozwijanie wiedzy historycznej i kształtowanie patriotyzmu lokalnego u dzieci w klasie II” – Magdalenie Michalik ze Starego Sącza.

Tegoroczny plan pracy TMSS jest niezwykle bogaty. Poza pracą stałą jaką jest udostępnianie muzeum, archiwum i biblioteki, oprowadzanie turystów po muzeum i lekcje muzealne, to Towarzystwo będzie przygotowywać wiele kulturalnych wydarzeń. Wśród nich: Upamiętnienie obchodów 1000 lecia Chrztu Polski w Starym Sączu; Opracowanie i wykonanie nowej stałej ekspozycji „Okupacja niemiecka w Starym Sączu w latach 1939-1945; Przygotowanie i otwarcie wystawy czasowej w Sadeckiej Bibliotece Publicznej w Nowym Sączu pt. Ada Sari – królowa światowej koloratury – z okazji zakończenia digitalizacji i umieszczenia w Sądeckiej Bibliotece Cyfrowej listów Ady Sari do rodziców z lat 1907-1927; Organizacja i przeprowadzenie Dni ks Tischnera; Kolejna NOC Muzeów 14 maja i kolejne prelekcje; Rewaloryzacja kolejnych nagrobków i organizacja 12. kwesty w uroczystość Wszystkich Świętych;  Poddanie konserwacji „Księgi protokołów cechu tkackiego 1815 – 1877”; Oznakowanie eksponatów zgodnie z nową nomenklaturą nadaną podczas inwentaryzacji; Skatalogowanie monet i banknotów z daru Antoniego Radeckiego; Skatalogowanie listów Ady Sari z daru Piotra Szayera.

Czytaj także: Honorowi Członkowie Towarzystwa Miłośników Starego Sącza

Masz dla nas temat? Pisz na kontakt@starosadeckie.info

Jesteśmy też na Facebooku: Starosądeckie.info 

 

 

Komentarze

Komentarze (1)

  • 16 lutego, 2016 o 9:13 am mika

    Szacun! Bo to historia właśnie!

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"