Ludzie z pasją, Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Towarzystwo Miłośników Starego Sącza podsumowało rok i zaprasza w swoje szeregi

Opublikowano: 18 lutego, 2019 o 8:04 am   /   przez   /   komentarze (0)

17  lutego 2019 roku o godzinie 10:00 w Muzeum Regionalnym, Towarzystwo Miłośników Starego Sącza podsumowało 2018 rok. Zebranie poprowadził Krzysztof Szewczyk. Z kolei prezes Andrzej Długosz przedstawił sprawozdanie z działalności zarządu.  TMSS to najstarsze działające Towarzystwo w Starym Sączu. Istnieje od 1948 roku, a jego podstawowym zadaniem jest ochrona zabytków, gromadzenie i zabezpieczenie pamiątek minionych lat oraz popularyzowanie historii miasta. Obecnie liczy 76 członków i głęboko wierzy, że z roku na rok będzie ich coraz więcej.

 -Ubiegły rok obfitował w kilka znaczących jubileuszy. Z okazji 100. rocznicy odzyskania Niepodległości, z inicjatywy p. Burmistrza Jacka Lelka przeprowadziliśmy akcję edukacyjną dla dzieci i młodzieży ze  szkół z terenu miasta i gminy Stary Sącz, pn. „Sto klas z wizytą w muzeum” mówił prezes TMSS i kustosz muzeum Andrzej DługoszMiniony rok to także jubileusze zasłużonych starosądeczan – Szczęsnego Morawskiego i Ady Sari. Przeprowadziliśmy także doroczne 12. Dni Księdza Tischnera. Dzięki hojności sponsorów odremontowaliśmy kapliczkę „ Bożej Męki” przy bocznej ulicy Polnej oraz 5 nagrobków na cmentarzu. Dla uatrakcyjnienia ekspozycji e naszym Muzeum została zamontowana wystawa 18 prac Marii Wnęk, pochodzącej z Olszanki jednej z najwybitniejszych przedstawicielek sztuki zwanej naiwną lub art brut. Prace zostały wypożyczone od kolekcjonera ze Starego Sącza na czas nieokreślony. Maria Wnęk tułała się po okolicy Starego i Nowego Sącza, pomieszkiwała tez okresowo u Józefa Raczka. Jej prace w znajdują się tylko w kilku muzeach w Polsce ze względu z problemami z ich nabyciem ponieważ praktycznie nie pojawiają się na rynku antykwarycznym. Są one w kolekcji Muzeum l’Arte Brut w Lozannie. (…) Muzeum posiadało od dawien dawna komplet 70 grafik wielkiego malarza Jana Matejki a konkretnie drzeworytów sztorcowych z lat 1873 -1876.  Zostały one odbite na specjalnym papierze w drukarni wybitnego wydawcy tamtego okresu Franciszka Salezego Lewentala. Ze względu na to, że osiągają one bardzo wysokie ceny na aukcjach zrodził się pomysł, aby je oprawić i  wyjść z wypożyczaniem ich na zewnątrz. W ubiegłym roku oprawiono całkowicie 34 drzeworyty i pozostałe 36 w passe-partou. Pozostało na ten rok do oprawy 36 mniejszych prac.

Serdecznie zapraszam wszystkich, którzy chcieliby należeć do Towarzystwa Miłośników Starego Sącza -dodaje Andrzej Długosz.

 -Liczba członków naszego Towarzystwa niestety ciągle spadadodał Andrzej Długosz Na początku tego roku wykreśliliśmy kolejnych 19 osób, które zgodnie ze statutem, zalegały z płaceniem składek przez 3 lata. Na liście członków pozostało  76 osób w tym 44 osoby zapłaciły na bieżąco składki. Od ostatniego Walnego Zebrania zapisały się 2 osoby.

 

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"