Średnia warstwa śniegu wynosi około 20 – 30 cm, co uniemożliwia bezpieczne poruszanie się na nartach. Jednocześnie miejscami intensywne podmuchy wiatru utworzył zaspy śnieżne, niejednokrotnie sięgające ponad metr głębokości. W takich warunkach łatwo również stracić orientację w terenie. Dodatkowo silny, przenikliwy wiatr, sprawia, że odczuwalna temperatura jest niższa, niż wskazują to słupki termometrów. 

W związku z powyższym GOPR zwraca się do amatorów górskich wędrówek o rozwagę w planowaniu ewentualnych wyjść w góry. Osobom nie posiadającym doświadczenia lub w turystyce zimowej lub osobom przemieszczającym się w pojedynkę tego typu aktywność gorąco odradzamy.

Planując zimową wyprawę w góry należy przede wszystkim sprawdzić warunki jakie panują na szlakach i zadbać o należyte wyposażenie: dobre obuwie, odzież oraz sprzęt do przemieszczania się po głębokim śniegu (np. rakiety śnieżne, narty skiturowe).

Należy zabierać ze sobą latarki i zapasowe baterie, termos (najlepiej z gorąca słodką herbatą) a także odpowiednio naładowane telefony komórkowe.

Dla własnego bezpieczeństwa warto powiadomić także ratowników GOPR o trasie wycieczki i docelowym miejscu, do którego chce się dotrzeć. Jest to o tyle istotne, że gdyby stało się coś nieprzewidzianego ratownicy będą mogli szybciej dotrzeć do takiej osoby (osób).


Przypominamy również, aby mieć zapisany w komórce:

NUMER ALARMOWY W GÓRACH

985 lub 601 100 300.

 

źródło i fot : http://www.gopr-krynica.pl/