Na sygnale, Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Trwa śledztwo w sprawie śmiertelnego wypadku w Gołkowicach

Opublikowano: 18 marca, 2016 o 11:38 am   /   przez   /   komentarze (13)

11 marca (piątek) w miejscowości Gołkowice Dolne (gmina Stary Sącz) na terenie budowy pawilonu handlowego doszło do śmiertelnego wypadku. Śledztwo prowadzi Prokuratura Rejonowa w Nowym Sączu.

Jak powiedział (dzisiaj, 18 marca) naszemu portalowi rzecznik Prokuratury Okręgowej Zbigniew Gabryś –We wczesnych godzinach popołudniowych jeden z robotników, pracujących na wysokości ok.6 m spadł z rusztowania i poniósł śmierć na miejscu. W chwili wypadku był tam sam.

Na miejscu  z udziałem prokuratora przeprowadzono podstawowe czynności dowodowe z zabezpieczeniem zwłok. –Przesłuchano świadków i zbadano stan trzeźwości kierownika budowy. Badanie wykazało, że był on trzeźwykontynuuje Zbigniew GabryśNa miejsce przyjechał także Inspektor Okręgowej Inspekcji Pracy w Krakowie, który również przeprowadził stosowne czynności. W dalszej kolejności,we wszczętym już śledztwie, wyda on opinię czy doszło do niedopełnienia obowiązków w zakresie bezpieczeństwa pracy przez osoby odpowiedzialne ze strony pracodawcy, a które to niedopełnienie doprowadziło do śmierci pracownika.

14 marca 2016r. prokurator wszczął w tej sprawie śledztwo, wydając jednocześnie zarządzenie o przeprowadzeniu sekcji zwłok pokrzywdzonego.

Sekcja wykaże także stan jego trzeźwości w chwili wypadkudodaje rzecznik  –Wyniki sekcji będą znane za około 4 tygodnie. Podobny okres czasu jest potrzebny do uzyskania opinii z Państwowej Inspekcji Pracy. Od treści tej opinii zależeć będzie czy i komu można przedstawić zarzut popełnienia przestępstwa z artykułu 220 paragraf 1 kodeksu karnego( naruszenie zasad BHP) i z art.155 kodeksu karnego(nieumyślne spowodowanie śmierci innej osoby).

Są one zagrożone karą do 5 lat pozbawienia wolności. Niezależnie od tego, rodzinie najbliższej przysługują prawa do odszkodowania lub renty na podstawie odrębnych przepisów.

 

Czytaj także: Gołkowice. Śmiertelny wypadek na budowie centrum handlowego

Masz dla nas temat? Pisz na kontakt@starosadeckie.info

Jesteśmy też na Facebooku: Starosądeckie.info 

 

Komentarze

Komentarze (13)

 • 18 marca, 2016 o 10:51 am Czesław

  Pani Redaktor zapomniała wkleić regułki o promocji businesu Pana Andrzeja Z. 😀
  Edytuj !

 • 18 marca, 2016 o 11:44 am waldi

  Szkoła się kłania panie Czesławie i pański „BUSINES” . Żenada W obliczu takiej tragedii. Odpuść pan

 • 18 marca, 2016 o 4:08 pm MIKI

  CZESŁAWIE- zazdrośniku. Skończ najpierw szkołę podstawową, żebyś potrafił porządnie pisać, a potem weź się do roboty, to może też do czegoś dojdziesz. Zamiast zazdrościć że facet coś ma, myśl jak zrobić żeby mieć tak samo (tylko najpierw trzeba mieć czym myśleć).

 • 18 marca, 2016 o 8:48 pm Kowal

  Pan Czesław ma rację…. redakcja pisze o tragedii, po czym poniżej reklamuje Pana Zycha i jego działalności…I nie ma tu nic zazdrości, gdyby był o tym kolejny artykuł.

 • 18 marca, 2016 o 9:07 pm miki

  Ta znalazło się dwóch z Czesławem na czele co temat podbija. Dzięki własnie takim ludziom jak Wy sieja się ploty a w sumie dzięki Wam p Zych ma akcję promocyjną za darmo. ŻENUJĄCY. Piszcie więcej. hahahahaa

 • 18 marca, 2016 o 9:16 pm Artur

  Szlag mnie trafia jak czytam… wina pracodawcy. Przecież jak się idzie na
  6 metrów to szelki są obowiązkowe. Ale mentalność jest inna bo po co, przecież ja to już tyle razy robiłem. Przy takich wypadkach w 99 % winę ponoszą właśnie sami pracownicy. W każdej szanujący sie firmie (nie czytaj brygadzie 4 osobowej, wszyscy na krusie) na wyposażeniu jest sprzęt taki jak szelki lina. Trzeba tylko o tym pomyśleć żeby założyć. Pracodawca nie ma obowiązku stacy nad pracownikiem i mu wszystko mówić.
  Wieczny odpoczynek.

 • 18 marca, 2016 o 10:45 pm Anioł

  Stan trzeźwości przebadano u brygadzisty a nie kierownika budowy!!! Redakcja pisz prawdę!! Kierownika budowy który jest odpowiedzialny z Prawa Budowlanego za budowę nie było bo pewnie siedział w Urzędzie w Łącku bo tam pracuje. Czy kierownik budowy widział rusztowanie? Po co bierze odpowiedzialność i staje się uczestnikiem procesu budowlanego jeżeli etat w Urzędzie nie pozwala na rzetelną pracę na budowie. Prace elewacyjne z wykorzystaniem rusztowania niestety należą do prac szczególnie niebezpiecznych i kierownik budowy powinien wstrzymać prace do czasu usunięcia usterek rusztowania!!! Jest to też ważny etap prac budowlanych i kierownik budowy powinien widzieć a co więcej odebrać rusztowanie!!! Czy PIP i prokurator wiedzą o tym…. raczej nie najlepiej zrobić z młodego wykształconego człowieka który nie potrafi się bronić ofiarę który w tym czasie był brygadzistą odpowiedzialną za niekoniecznie ten odcinek robót związany z wypadkiem śmiertelnym….
  Dajcie człowieka a paragraf się znajdzie…

 • 18 marca, 2016 o 11:01 pm Anonim

  Naucz się czytac! Ludzie co się z Wami dzieje. To rzecznik Prokuratury mówił o zbadaniu kierownika budowy. Halo. Szkoła się kłania i CZYTANIE ZE ZROZUMIENIEM!

 • 18 marca, 2016 o 11:09 pm Aniol

  Przepraszam redakcje rzeczywiscie cytowaliscie wypowiedz sory

 • 19 marca, 2016 o 10:37 am Czesław

  Ploty plotami , fakty faktami , poprostu czytam artykuły tej strony z zrozumieniem .
  Niech ma Pan Radny jak najwiecej , nie kręci lody jeszcze większe , moze i spoleczenstwo na tym skorzysta.
  Ale o reklamie jego biznesu w postach o smierci pracownika na budowie inwestora redakcja mogła by siobie darować , to mniej etyczne niż te komentarze .

 • 19 marca, 2016 o 10:39 am CZESŁAW

  własnie w obliczu takiej tragedi szanowna redakcja notorycznie reklamuje biznes Pana Z.
  i to boli , z tąd moj komentarz .,
  #włączmyslenie
  #włączobiektywizm
  #czytaj zezrozumieniem

 • 20 marca, 2016 o 10:51 am brygada4psow

  ej andrzej andrzej !!

 • 20 marca, 2016 o 10:51 am izunia

  ta budowa bedzie juz przeklętą

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"