Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Tuż obok Ołtarza Papieskiego wybudują hotel z salą weselną? „To się kłóci” -apeluje radny Potoniec

Opublikowano: 13 lutego, 2024 o 10:41 am   /   przez   /   komentarze (0)

Tuż obok Ołtarza Papieskiego przy ulicy Trakt św. Kingi w Starym Sączu prywatny inwestor stara się o pozwolenie na budowę hotelu -restauracji z salą weselną. Pomysł ten spotkał się z dezaprobatą radnego Mariana Potońca. Burmistrz Jacek Lelek podkreślił, że także nie jest zadowolony z tego faktu, ale nie zamierza przeciwstawiać się prawu. Decyzję na budowę ma wydać Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu. W miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego widnieje zapis „usługi” więc z wydaniem pozwolenia nie będzie zapewne problemu.

-Czy to prawda, że w miejscu gdzie obecnie są składowane materiały budowlane, w sąsiedztwie ołtarza papieskiego ma powstać hotel z salą weselną? -dopytywał radny Marian Potoniec -mam dużą wątpliwość. Uważam, że są pewne miejsca, które powinny być szczególnie chronione. Szczycimy się tym miejscem, pielgrzymi i turyści przyjeżdżają wizytować ołtarz papieski, gdzie mają miejsce wydarzenia religijne, a w sąsiedztwie odbywać się będą imprezy alkoholowe. Osobiście, we mnie to się kłóci.

Dawno temu, jednym z elementów kontraktu społecznego z zachowaniem ołtarza papieskiego był kompromis pozwalający na wytyczenie tam obszarów budowlanych. Pamiętam, chociaż wtedy nie rządziłem mówił burmistrz Jacek Lelek -Mimo wszystko nie patrzyłbym na to tak dramatycznie. Są to usługi a więc uciążliwość danej działalności musi się zamykać w granicach działki. Tam były wnioski inwestora żeby zgodzić się na podwyższenie kubatury budynku. Skutecznie się temu przeciwstawiłem. To jest absolutnie niedopuszczalne. Nie ma możliwości wybudowanie czegoś wyższego niż zabudowa jednorodzinna. Natomiast na tym kończą się nasze możliwości. Nie my wydajemy pozwolenie na budowę. Zachwycony tym nie jestem jednak szanuje prawo.

W Starym Sączu zachował się jedyny w Polsce ołtarz polowy w góralskim stylu, na którym Jan Paweł II kanonizował patronkę miasta św. Kingę. Dziś ołtarz jest bardzo popularnym miejscem pielgrzymek. To prawdziwa perełka.  Obok ołtarza ponad 20 lat temu zostało wybudowane Diecezjalne Centrum Pielgrzymowania im. św. Jana Pawła II, w którym odbywają się rekolekcje i spotkania nawiązujące do spuścizny Ojca Świętego. 

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"