Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Uwaga niedźwiedź!

Opublikowano: Czerwiec 13, 2019 o 8:10 am   /   przez   /   komentarze (0)

W związku z odnotowanymi w ostatnim czasie licznymi spotkaniami mieszkańców i turystów z młodym osobnikiem niedźwiedzia brunatnego, który dość śmiało zbliża się do zabudowań oraz obiektów infrastruktury turystycznej, zwracamy się z uprzejmą prośbą o zachowanie wzmożonej ostrożności w trakcie przebywania na terenach leśnych pasma Jaworzyny Krynickiej (dot. głównie lasów położnych w gminie Łabowa) -informuje Nadleśnictwo Nawojowa.

Niedźwiedź co prawda jest gatunkiem z dobrze wykształconym naturalnym instynktem lęku przed człowiekiem, jednak mając na uwadze znane juz przypadki ataków (m.in. z Bieszczad) rekomendujemy aby w trakcie leśnych wycieczek nie zbaczać z wyznaczonych i uczęszczanych tras i szlaków, nie chodzić pojedynczo, obserwować teren w zasięgu wzroku, a także unikać wchodzenia w gąszcz leśnych młodników i zarośli.

W przypadku spotkania z drapieżnikiem należy podjąć próbę spokojnego oddalenia się obserwując czy zwierzę nie zdecydowało się na „sprawdzenie” z kim ma do czynienia. W takiej sytuacji niestety ucieczka może tylko pogorszyć naszą sytuację (niedźwiedź rozwija bowiem prędkość nawet do 50 km/h!), dlatego wówczas należy położyć się na ziemi z osłoniętym karkiem oraz podkurczonymi kolanami pod klatkę piersiową (tzw. pozycja embrionalna z dłońmi splecionymi na karku). W większości przypadków tak ułożoną osobę niedźwiedź obwącha i po pewnym czasie odejdzie. Zdecydowanie odradzamy wszelkie próby wykonywania zdjęć, gdyż czas który poświęcamy na ich zrobienie może okazać się kluczowy w przypadku próby bezpiecznego oddalenia.

Bardzo prosimy o rozwagę oraz informowanie nas o wszelkich przypadkach spotkania z tym potężnym ssakiem, a w przypadku jakiegokolwiek zagrożenia o natychmiastowe informowanie służb ratunkowych.

Pszczelarzy, którzy ulokowali swoje pasieki w lasach Nadleśnictwa prosimy o ich pilne zabezpieczenie przed zniszczeniem.

Niedźwiedź to piękne zwierzę a jego obecność potwierdza bogactwo świata fauny zamieszkującej nawojowskie lasy – z czego my leśnicy jesteśmy bardzo dumni.

Jest to najlepszy dowód na to, że prowadzona przez nas gospodarka leśna dodatnio wpływa na wzrost bioróżnorodności karpackich lasów (przebywają w nich obok jeleni, saren i dzików, także wilki, rysie, żbiki a ostatnio także niedźwiedzie i głuszce).

Z uwagi na priorytet bezpieczeństwa osób aktywnie korzystających z lasów uprzejmie prosimy o zastosowanie się do powyższego komunikatu.

 

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a