Info z urzędu, Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Uwaga! Wprowadzą kontrapas na Mickiewicza w Starym Sączu!

Opublikowano: 10 marca, 2016 o 9:57 am   /   przez   /   komentarze (16)

Na ulicy Mickiewicza w Starym Sączu zostanie wprowadzona w najbliższym czasie nowa organizacja ruchu. Wprowadzony zostanie tzw. kontrapas, czyli wydzielony pas jezdni ulicy jednokierunkowej, przeznaczony dla ruchu rowerowego, w przeciwnym do obowiązującego pozostałe pojazdy.

Zarządzenie jest pokłosiem interpelacji Radnych na Sesjach. Na ulicy Mickiewicza w Starym Sączu mieści się szkoła podstawowa. I w trosce właśnie o uczniów taki kontrapas ma powstać. Sparaliżuje to z pewnością parkowanie samochodów, bo jadąc dzisiaj ulicą Mickiewicza mamy do pokonania niezły samochodowy tor przeszkód. Parkują po prawej i lewej.

Kontrapas rowerowy to wydzielony z jezdni pas (za pomocą namalowanej linii), przeznaczony wyłącznie dla ruchu rowerzystów w kierunku przeciwnym do obowiązującego pozostałe pojazdy. Kontrapasy rowerowe z założenia wyznacza się jedynie na jedniach jednokierunkowych. Droga jednokierunkowa z kontrapasem rowerowym powinna być oznakowana z jednej strony znakiem D-3 (droga jednokierunkowa) oraz tabliczką T-22 (nie dotyczy rowerów jednośladowych), z drugiej strony znakiem B-2 (zakaz wjazdu oraz tabliczką T-22 (nie dotyczy rowerów jednośladowych).

Oficjalne otwarcie pierwszego kontrapasa rowerowego odbyło się w 2001 roku na ulicy Grodzkiej w Krakowie i właśnie w stolicy Małopolski jest obecnie największa ilość kontrapasów w Polsce (prawie 30). Ruch rowerzystów na kontrapasie odbywa się tylko w jednym kierunku. W przeciwnym rowerzyści muszą jechać po jezdni – zgodnie ze znakiem D-3.

Uwagi dotycząc nowej organizacji ruchu prosimy zgłaszać na piśmie w Urzędzie Miejskim w Starym Sączu, ul. Batorego 25, do 18 marca 2016 r.

Masz dla nas temat? Pisz na kontakt@starosadeckie.info

Jesteśmy też na Facebooku: Starosądeckie.info 

 

 

Komentarze

Komentarze (16)

 • 10 marca, 2016 o 12:08 pm Mieszkaniec Marian

  I po co komu zmiana organizacji. Czy nie wystarczy dać znak, aby można było jechać rowerem w obie strony. Niepotrzebnie wydawane są pieniądze na projekty i tym podobne. Proszę napisać ile będzie kosztowała ta dodatkowa zmian organizacji ruchu.

 • 10 marca, 2016 o 12:31 pm zak

  To bardziej niebezpieczne poniewaz trzeba bedzie omijac pojazdy zaparkowane bo gdzies musza parkowac.

 • 10 marca, 2016 o 12:53 pm eh

  władza i radni już nie mają co robić tylko utrudniać życie ludziom

 • 10 marca, 2016 o 1:19 pm Tomek

  Ale macie jazdę z tymi uliczkami. Po co to zmieniać?

 • 10 marca, 2016 o 4:47 pm kierowca

  Jak ma być kontrapas dla rowerów – to już lepiej niech wróci do starego rozwiązania – czyli do dwukierunkowej. Po za tym poproszę o projekt po której stronie do obecnego kierunku będzie robiony ten kontrapas. Po lewej czy po prawej bo to znaczna różnica. Zobaczymy czy ten który to wymyślił i zaprojektował zrobił to chociaż dobrze – bo coś mi się nie wydaje. Aa i niech ktoś mi logicznie wyjaśni co ma kontrapas dla rowerów do bezpieczeństwa pieszych (dzieci)? Hmm… raczej nie wiele.. ktoś w głupi sposób próbuje wytłumaczyć kolejny bezsensowny pomysł w Starym Sączu. Żenada… Jak się nie znacie na rozwiązywaniu i bezpieczeństwie ruchu to się za to nie bierzcie bo będą piękne kwiatki!

 • 10 marca, 2016 o 6:23 pm Executioner

  A który to znak zezwala na poruszanie się rowerów w obie strony na drodze jednokierunkowej? Dobry pomysł tylko że jak znam zwyczaje lokalnych kierowców, będą mieli w głębokim poważaniu kontrapas i będą na nim parkować. Tak jak na ścieżce rowerowej na Stawach.

 • 10 marca, 2016 o 9:13 pm Pele

  Niektóre dzieci dojeżdżają do szkoły na rowerze. I obecnie aby dojechac do szkoły muszą jechać „pod prąd”, albo ul. Sobieskiego… już rozumiesz?

 • 10 marca, 2016 o 10:20 pm starosądeczanin

  Musze przyznać ze ten pomysł to lolejna bzdurna inwestycja naszych władz .Przy naszych kierwcach to można się spodziewać wszystkiego .Wystarczy popatrzeć jak jadą w kierunku stawów nikt nie zwraca uwagi na scieżke rowerową jadą jak by jej tam nie było.Na ul Mickiewicz jest koscól i szkola i tam tez kierowcy nie będą zwracali na nią uwagi , byle tylko nie doszło do tragedi

 • 11 marca, 2016 o 10:02 am njg

  A gdzie te samochody mają parkować jak przyjeżdżają rodzice po dzieci?

 • 11 marca, 2016 o 11:02 am starosądeczanin

  To jest pytanie! Pewnie będą musieli parkowaćw rynku, dwa razy dziennie płacić za parking,bo podejrzewam że po powstaniu kontrapasa policja ulicą Mickiewicza będzie jezdzić kilka razy dziennie.A może urzędnikom z gminy właśnie o to chodzi!Kasa za parking a i policja też się odkuje jak na targowicy!BRAWO ZA WSPANIAŁY POMYSŁ!!!URZĘDNICY-TAK TRZYMAĆ!!!

 • 11 marca, 2016 o 4:03 pm ja

  a czyzby nogi odmowily posluszenstwa i trzeba wszedzie jechac samochodem ????

 • 12 marca, 2016 o 2:03 pm fff

  Akurat z targowicą Policja ma 100% racji. Jakbyś co środę musiał tamtędy przejechać a jeszcze nie daj Boże na rowerze to nie pisałbyś bzdurnych komentarzy. Jak już są przepisy to trzeba je stosować. Niech ludzie zawalczą,żeby zlikwidować ścieżki rowerowe oraz chodniki i zrobić parkingi, ale puki co to nie ma przyzwolenia na parkowanie na ścieżkach, chodnikach itp.

 • 12 marca, 2016 o 2:07 pm mm

  Drodzy urzędnicy Urzędu Miejskiego. Bardzo sprawnie idzie Wam zmiana organizacji ruchu w mieście. Chcę tylko przypomnieć o skrzyżowaniu ul.Nowej i Partyzantów. Ten temat, chociaż nie całkiem od Was zależny cięgle się Ślimaczy. Mam nadzieję że sprawa nie „umrze”, tylko zostanie załatwiona, bo jest to prawdziwy problem.

 • 13 marca, 2016 o 8:14 am Bryjowiak

  Nawiązując tak nie w temacie zróbcie w końcu coś z „blondynką” w białym Fordzie Fiesta co nadal jeździ pod zakaz ….. chyba że to znajoma Panów Radych pana R… i Pan F… i jej ten zakaz nie obowiązuje !!!!!!!!

 • 15 marca, 2016 o 8:48 pm zainteresowany

  mam pytanie kiedy nasi urzędnicy zaprojektują ściezke piesza na stawy ,bo narazie mozna tam tylko dojechac

 • 12 kwietnia, 2016 o 12:18 pm MIESZKANIEC

  Pod szkołą jest góra 5 rowerów – słaby powód na kontrapas

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"