Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Wojciech Knapik – Człowiek Roku 2018

Opublikowano: 19 marca, 2019 o 11:11 am   /   przez   /   komentarze (0)

Gazeta Krakowska nagrodziła 12. Małopolan prestiżowym tytułem „Człowieka Roku 2018”. Jest wśród nich Wojciech Knapik dyrektor CKIS im. Ady Sari w Starym Sączu. Twórca Festiwalu Panonnica wyróżnienie odebrał w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie.

Wśród Osobowości Roku 2018 jest jeszcze m.in Andrzej Bargiel, który jako pierwszy człowiek na świecie zjechał na nartach z K2. Wśród laureatów znalazła się też jedna z najwybitniejszych współczesnych polskich poetek Ewa Lipska. Za jej ostatni tomik „Pamięć operacyjna” została nominowana do Nagrody Literackiej Nike. Tytuł dostał również Krzysztof Jasiński, aktor, reżyser i szef krakowskiego teatru STU. Tuż po nim statuetkę „Człowieka Roku” odbierał Wojciech Knapik, twórca, jak pisze Gazeta Krakowska – „innego fenomenu kulturalnego – folk festiwalu „Pannonica”, który z końcem lata, co roku, odbywa się w maleńkich Barcicach pod Starym Sączem”.

– Naturalne jest, iż ludzie z małych miejscowości przyjeżdżają do Krakowa, by „zażyć” tu kultury, chociażby właśnie w kultowym Teatrze STU. – mówił laureat. –  My jednak postanowiliśmy to odwrócić. Organizując „Pannonicę”, przyjęliśmy sobie za cel, żeby stworzyć taki festiwal, na który do maleńkich Barcic będą przyjeżdżać ludzie z Krakowa, z Warszawy, z Rzymu i z Paryża. Czy nam się to udało? Na razie nie, ale jesteśmy na bardzo dobrej drodze.

Tytuły otrzymali ponadto profesorowie krakowskich akademii, naukowcy i lekarze.Dwunastu Ludzi Roku wybrała Kapituła, w której skład wchodzą: prof. Józef Lipiec – etyk i filozof, prof. Jerzy Sadowski – znany kardiochirurg ze szpitala Jana Pawła II w Krakowie, ksiądz infułat Bronisław Fidelus – wieloletni archiprezbiter bazyliki Mariackiej, dr Krzysztof Pawłowski – fizyk, przedsiębiorca, były senator, założyciel i prezydent Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu, Dariusz Kołacz – wiceprezes oddziału Polska Press w Krakowie, Jerzy Sułowski – redaktor naczelny „Gazety Krakowskiej” oraz Teresa Brandys, redaktorka „Gazety Krakowskiej”.

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a