Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Wszawica nie odpuszcza!Wypowiedz wojnę pasożytom!

Opublikowano: 9 marca, 2016 o 8:44 am   /   przez   /   komentarze (1)

Wszy? Myślisz, że twoich dzieci to nie dotyczy, do dbacie w domu o higienę. Błąd. Te pasożyty siadają na wszystkich głowach, i tych czystych, i tych brudnych. Wszy zdarzają się nawet w najlepszych i najczystszych przedszkolach, a mimo to, wszawica to nadal temat tabu.

Z aptek masowo znikają środki i leki do walki z wszami. Wszy atakują dzieci zarówno w szkołach publicznych, jak i prywatnych. W wiejskich podstawówkach i miejskich molochach.

Początkiem lutego w placówkach na terenie Miasta i Gminy Stary Sącz pojawiły się pojedyncze przypadki wszawicy, dlatego Dyrekcja zwróciła się do rodziców o systematyczne sprawdzanie czystości skóry głowy i włosów dzieci. Niestety wszawica nie odpuszcza, dlatego ponownie apelujemy! Wypowiedz wojnę pasożytom!

Zwracamy się z prośbą o systematyczne kontrolowanie czystości głów dzieci. Jeżeli rodzic zauważy coś niepokojącego, dziecko powinno zostać w domu do czasu wyczyszczenia głowy, a rodzic proszony jest o zgłoszenie tego faktu w szkole (może być informacja telefoniczna – wystarczy podanie oddziału). Konieczna jest współpraca rodziców ze szkołami, abyśmy wspólnie mogli uporać się z tym problemem. W szkołach nadal prowadzona jest kontrola czystości głów przez panią pielęgniarkę.

Wszy: jak je rozpoznać?

Najczęstszym i chyba najbardziej krępującym objawem zakażenia jest świąd skóry głowy, który powoduje nieustanne drapanie się. Jeśli zauważysz, że dziecko często się drapie, a skóra głowy jest zaczerwieniona, koniecznie obejrzyj włosy dziecka. Rób przedziałki palcami i przeczesuj włosy co 1-2 cm. Bardzo dokładnie należy sprawdzić włosy u nasady. To tam najczęściej pasożyty składają jaja, białawe grudki. Gnidy trzymają się mocno włosów, bo są do nich przyklejone wydzieliną samicy. Jaja najczęściej umiejscawiają się w okolicy za uszami i nad karkiem. Dobrze można je zaobserwować przeczesując mokre włosy gęstym grzebieniem.

Wszy: jak się ich pozbyć?

W aptece można kupić, bez recepty, kilka preparatów zwalczających wszawicę np. chemiczne, ziołowe. Najczęściej dostępne na rynku preparaty są z permetryną i dimetikonem. Upewnij się, że zakupiony środek (szampon, płyn, pianka) działa nie tylko na owady, ale również na gnidy, a także czy jest odpowiedni do wieku dziecka. W zależności od zastosowanego preparatu leczenie trwa 7-10 dni lub można zakończyć je już po pierwszej aplikacji, jeżeli preparat niszczy też jaja. Jednak zazwyczaj kurację powtarza się po 7 dniach.

Dziecko ma wszy? Zawiadom o tym przedszkole/szkołę

To że dziecko przeszło kurację przeciw wszawicy nie chroni przed kolejnym zarażeniem się. Jeśli w grupie/klasie nadal będą chore dzieci, wówczas problem będzie się powtarzał. Najlepszą metodą, aby na dobre pozbyć się wesz, jest zastosowanie preparatów zwalczających pasożyty, tego samego dnia, przez wszystkie zakażone dzieci z grupy/klasy. Aby to było możliwe rodzice powinni informować opiekunów o problemie. Wszawicy nie należy traktować jak wstydliwego problemu czy tematu tabu.

Masz dla nas temat? Pisz na kontakt@starosadeckie.info

Jesteśmy też na Facebooku: Starosądeckie.info 

Komentarze

Komentarze (1)

  • 9 marca, 2016 o 11:30 pm Anonim

    udzie przestali być czujni.Zakazone dziecko to wielki problem ,bo dużo czasu i cierpliwości trzeba,by to paskudstwo wytepic.A co ,gdy jest więcej dzieci w rodzinie i wszystkie sa zakazone.Mamusie sprawdzajcie wasze dzieci!!!!!!!

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"