Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Wszyscy razem przeciwko białaczce!

Opublikowano: 7 lutego, 2016 o 12:34 pm   /   przez   /   komentarze (3)

Dzisiaj wszyscy razem walczymy z białaczką! Od godziny 10:00 w Gołkowicach, Mogilnie Łącku i Kadczy (rodzinnej miejscowości Nikoli Trzajny) wolontariusze, koordynatorzy oraz pielęgniarki pracują jak w ukropie. Cała społeczność szkolna, rodzice, uczniowie, przyjaciele i mieszkańcy zaangażowali się w walkę z białaczką. Trwa akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Do godziny 12:00 zarejestrowało się 240 osób!

W Gołkowicach do godziny 12 zarejestrowało się już 75 osób ( z Golkowic, Barcic, Starego Sącza, Bochni a nawet Krakowa)

Akcja przeszła nasze najśmielsze oczekiwania, a to dopiero początekmówi Barbara Niemiec, koordynatorka akcji w Szkole Podstawowej Gołkowicachrejestrują się głównie osoby po 30 roku życia, ale mamy też 18-latków. Jesteśmy szczęśliwi i wierzymy, że dzięki tej akcji znajdziemy dawcę dla Nikoli i wielu innych potrzebujących. Rejestracja trwa kilka minut. Wypełniamy formularz i pobieramy wymaz z policzka. Całkowicie bezinwazyjnie i bezboleśnie. Zachęcamy wszystkich aby nas odwiedzili, bo nas to nic nie kosztuje. DKMS pokrywa wszystkie koszty związane z rejestracją które wynoszą 250zł.W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że jest chory na białaczkę. 

Akcję w Gołkowicach wspiera Ochotnicza Straż Pożarna oraz lokalne firmy, które ufundowały słodkości. Ale to nie wszystko. O 16 w Gołkowicach, zaplanowano koncerty podczas których zbierane będą pieniądze na leczenie Nikoli z Kadczy. Wystąpią Prehybianie, zespół Boże Nutki z Wielogłów, oraz Aleksandra Sowa (skrzypce elektryczne), Tomasz Długopolski (klawisze). Serdecznie zapraszamy!

Odwiedziliśmy także rodzinną miejscowość Nikoli. W Szkole Podstawowej w Kadczy zaangażowali się dosłownie Wszyscy! Od progu wita nas Dyrektor Szkoły i wolontariusze (60 osób!!!!) z koszami pełnymi słodkości, balonami, serduszkami i rękodziełem.

Do godziny 12:00 mamy już blisko 100 zarejestrowanych osób  –-mówi z uśmiechem na twarzy Katarzyna Ciągło, koordynatorka akcji  –od godziny 10:00 pracujemy na pełnych obrotach i wierzymy, że tak będzie do 16:00. Wtedy też kończymy rejestrację. U nas rejestracja odbywa się głównie przez oddanie krwi. Inaczej jest w Łącku czy Gołkowicach, gdzie wykonuje się wymaz z policzka. Jednak badanie jest całkowicie bezbolesne. Wierzymy, że uda się znaleźć „genetycznego bliźniaka” dla Nikoli i innych potrzebujących. 

Jak udało nam się dowiedzieć w Łącku zarejestrowało się ponad 65 osób. Łącznie z trzech punktów na godzinę 12 było 240 osób! 

Akcja rejestracji trwa w 3 punktach: w Szkole Podstawowej w Gołkowicach Górnych, Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kadczy i Zespole Szkół im. Św. Kingi w Łącku, do godziny 16:00!!

Wszystkich serdecznie zapraszamy!

Badanie jest bezbolesne! Ważne żeby zabrać ze sobą dokument tożsamości. Dawcą może zostać każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący nie mniej niż 50 kg. Rejestracja zajmuje kilka minut i polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza oraz pobraniu pałeczką wymazu z policzka (Łącko i Gołkowice). W Kadczy odbywa się to przez pobranie krwi.

Jeśli się okaże, że będziesz mógł zostać „genetycznym bliźniakiem” to sam zabieg polega na pobraniu krwi z ręki i przypomina tradycyjne oddawanie krwi. Nie wymaga pobierania szpiku z kręgosłupa!!Pobranie trwa ok. 2 godzin, nie wymaga hospitalizacji, więc dawca po zabiegu i krótkim odpoczynku może od razu wrócić do domu i swoich zajęć.Zabieg jest zupełnie bezpieczny dla zdrowia dawcy. Po oddaniu szpiku można normalnie funkcjonować, a organizm w pełni regeneruje się w ciągu kilku tygodni po zabiegu.

Jesteśmy na Facebooku: Starosądeckie.info

Czytaj także: Blisko 800 potencjalnych dawców szpiku kostnego. Razem przeciw białaczce! 

Komentarze

Komentarze (3)

 • 7 lutego, 2016 o 11:04 pm Anonim

  DZIĘKUJĘ BARDZO TYM WSZYSTKIM KTÓRZY PRZYBYLI DO JEDNEGO Z PUNKTÓW I ZAREJSTROWALI SIĘ JAKO POTENCJALNI DAWCY.
  DZIĘKUJĘ WAM-MEDIOM ZA NAGŁOŚNIENIE AKCJI DZIĘKI WAM TAK WIELE OSÓB DOWIEDXIAŁO SIĘ O PROWADZONEJ AKCJI.
  DZIĘKUJĘ WOLONTARIUSZOM,SPONSOROM I WSZYSTKIM TYM O KTÓRYCH ZAPOMNIAŁAM W TYM KOMENTARZU
  DZIĘKUJĘ!!!

 • 7 lutego, 2016 o 11:40 pm Anonim

  Przyjechała z mężem 130km bo uważam że trzeba pomagac i wierze że uda się znaleźć dawce dla Nikoli i innych potrzebujących

 • 8 lutego, 2016 o 7:05 am Ja

  Podziękowania dla koordynatorów wszystkich trzech miejscowości. To była dobra robota mimo zmęczenia i wyrzeczeń. Wielkie dzięki dla całej armii wolontariuszy, strażaków, pielęgniarek oraz tych, którzy pomogli tą akcje zorganizować. Razem w walce z białaczka.

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"