Bez komentarza, Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Zablokowali ruch na rondzie. Nie chcą tirów w Dolinie Popradu!

Opublikowano: 16 października, 2020 o 9:40 pm   /   przez   /   komentarze (0)

16 października 2020 na rondzie w Starym Sączu odbył się protest przeciwników uruchomienia tranzytu tirów Doliną Popradu. Organizatorzy zablokowali ruch we wszystkich czterech kierunkach. Kierowcy nie kryli swojego zdenerwowania. Komitet Społeczny „Stop tirom w Dolinie Popradu” nie ma wątpliwości, że ruch samochodów ciężarowych i budowa obwodnicy zabije Dolinę Popradu. Jasno deklarują, że jeśli blokowanie drogi nie pomoże to złożą skargę do Komisji Europejskiej. Mają jednak nadzieję, że nie zostaną do tego sprowokowani.

Przepraszamy wszystkich, którzy utknęli w korkach –mówią OrganizatorzyWiemy że było to uciążliwe, jednak tylko w ten sposób symbolicznie mogliśmy pokazać co się stanie gdy powstanie: korytarz transportowy łączący A4 z Nowym Sączem a następnie wąską Doliną Popradu w kierunku Mniszka nad Popradem i dalej. Po jego stworzeniu na rondzie w Starym Sączu pojawi się kilkaset tirów na dobę. Tak będzie wyglądała codzienna droga do szkoły, pracy, na zakupy.  Nie możemy do tego dopuścić, będziemy walczyć do skutku by powrócono do najlepszej i najbezpieczniejszej dla wszystkich (również firm transportowych) drogi prowadzącej przez DK 75, która według projektów miała być drogą ekspresową omijającą wszystkie tereny zabudowane. Taka właśnie droga o 2 pasach w jednym kierunku jest nam wszystkim potrzebna. By ciężarówki z okolicy nie musiały nadkładać drogi na Barwinek czy Chyżne.

 

Mieszkańcy piwniczańskiego samorządu połączyli siły z mieszkańcami Barcic i Rytra. Pierwszy wspólny protest odbył się pod siedzibą Urzędu Miasta i Gminy w Piwnicznej-Zdroju (ZOBACZ).  Dzisiejszy protest został zgłoszony do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Urzędu Miejskiego w Starym Sączu, na policję i do sanepidu.

Protestujący chcieli pokazać jak ma wyglądać powrót do domu, kiedy tiry będą sunąć na Słowacje. Wszyscy mocno podkreślają, że nie chcą blokować inwestycji drogowych, ale nie ma i nie będzie ich zgody na tranzyt.

Tuż obok protestujących znaleźli się także przeciwnicy protestu, który uważali, że tiry muszą jeździć, bo ludzie umrą z głodu – Ja jestem właścicielem firmy transportowej. Też chce żyć i jeździć. Te tiry gdzieś muszą przejeżdżać, to nie może być tak, że tu wyszła garstka ludzi i my nagle pozamykamy firmyKto wam dowiezie jedzenie? Samolot? Bez tirów nie ma życia -komentowali.

 

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a