Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Złota odznaka dla Profesora Mariana Nowińskiego

Opublikowano: 24 lipca, 2015 o 10:02 pm   /   przez   /   komentarze (1)

Dzisiaj w starosądeckim Kinie Sokół odbyło się Sympozjum X Międzynarodowego Pleneru Malarskiego. W tym roku spotkanie poprowadził Antoine Lopez z Clermont Ferrand. Jest On znawcą filmu krótkometrażowego i byłym dyrektorem Festiwalu Du Court Metrge de Clermont -Ferrand. Antoine przedstawił kilkanaście nagrodzonych w festiwalach krótkich filmów animowanych i filmów aktorskich.

 

Sympozjum było niezwykłą okazją do uhonorowania Kuratora Artystycznego Pleneru, prof dr hab Mariana Nowińskiego. Rada Miejska na wniosek Burmistrza Starego Sącza postanowiła przyznać Profesorowi złotą odznakę za zasługi dla Miasta i Gminy Stary Sącz. Odznakę wręczył Burmistrz Jacek Lelek oraz przewodnicząca Rady Miejskiej Ewa Zielińska.

 

Nie byłoby tych wspaniałych artystycznych spotkań w Starym Sączu gdyby nie dwie najważniejsze osoby , śp Teresa Plata-Nowińska i Jej mąż Marian Nowiński -mówił burmistrz Jacek Lelek –dzięki tym plenerom bardzo wiele otrzymaliśmy i bardzo wiele zyskaliśmy. Dziękujemy! W uznaniu wielkich zasług i wkładu pana profesora Mariana Nowińskiego w życie Starego Sącza, Rada Miejska w dniu 22 czerwca 2015 podjęła uchwałę w sprawie nadania złotej odznaki.

Naprawdę nie wiem co powiedzieć, jestem zaskoczony -powiedział profesor Marian Nowiński –jedno jest pewne, nie byłoby nas tutaj, gdyby nie moja żona Teresa. To Ona pomagała mi w życiu i dzięki niej osiągnęliśmy to co osiągnęliśmy a wspaniałości pracy nauczyłem się przy takich osobach jakie spotkałem w Starym Sączu i Mostkach.

Teraz uświadomiłem sobie, dlaczego państwo to zrobili („odznaczyli”) -zażartował profesor –zwolnię się z  Akademii Sztuk Pięknych i przyjadę do Starego Sącza . Będziemy wtedy dwa razy więcej artystów zapraszać.

Prof. Marian Nowiński malarz, rysownik, grafik projektant, plakacista, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, profesor i dziekan Wydziału Sztuki Nowych Mediów w Polsko – Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych w Warszawie.

Urodził się w 1944 roku w Brześciu nad Bugiem. Ukończył Państwowe Liceum Technik Plastycznych w Nałęczowie. Studiował historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie, a następnie w w Wydziale Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk pięknych, dyplom w 1974 roku w zakresie grafiki projektowej i malarstwa u profesorów Henryka Tomaszewskiego i Stanisława Poznańskiego.

Dwukrotny stypendysta Rządu Włoskiego. Juror i komisarz krajowych i międzynarodowych konkursów, wystaw i plenerów. Twórca Teatru Jednego Znaku (TJZ). Autor wielu albumów, książek i okolicznościowych publikacji multimedialnych, a także prac artystycznych i projektów dla ONZ i Unii Europejskiej. Zaprojektował ponad 200 plakatów. Miał kilkadziesiąt wystaw indywidualnych w kraju i za granicą: Austria, Szwecja, Francja, Hiszpania, Niemcy, Słowacja, Portugalia, Chiny, Japonia. Prace jego znajdują się między innymi w zbiorach: Muzeum Plakatu w Wilanowie (Warszawa), Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Museo Internacional de la Resistencia Salvador Allende w Hawanie, Ayuntamiento de Picassent w Hiszpanii, Les Arts Décoratifs – Musée de la Publicité w Paryżu, National Taiwan Museum of Art, Museum für Kunst Gewerbe w Hamburgu, Museum on the Seam w Jerozolimie, Lahti Art Museum w Finlandii, Ogaki Poster Museum w Japonii oraz w zbiorach i kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Mieszka i tworzy w Warszawie.

Prof. Teresa Plata Nowińska (1946-2009), artystka rzeźbiarka, urodziła się w Mostkach. Uczęszczała do szkoły podstawowej i ogniska muzycznego w Starym Sączu, a następnie Liceum Sztuk Plastycznych w Zakopanem. Absolwentka wydziału rzeźby ASP w Warszawie, gdzie później prowadziła pracownię ceramiki. Swoje dzieła prezentowała na licznych wystawach w kraju i za granicą. Tworzyła rzeźby kameralne oraz ceramiczne obiekty artystyczne i użytkowe. Jej prace znajdują się w zbiorach: Muzeum Brytyjskiego w Londynie, Instytutu Balzaka w Paryżu, AIAP w Mediolanie, Pulchri Studio w Hadze oraz kolekcjach (państwowych, publicznych i prywatnych) polskich i zagranicznych. Prof. Nowińska, wraz z mężem prof. Nowińskim, była inicjatorka powstania i uczestniczką Międzynarodowych Plenerów Malarskich w Starym Sączu.

Plac u zbiegu ulic Powstańców Chochołowski i Krakowskiej w Starym Sączu otrzymał imię Teresy Platy Nowińskiej w 2014 roku.

 

 

Komentarze

Komentarze (1)

  • 23 lipca, 2017 o 6:56 pm Anonim

    Z zalem zawiadamiam , prof, Marian Nowinski nie zyje , zmarl 21 lipca 2017 roku, opuscil nas wspanialy artysta , swietny pedagog, a przede wszystkim „CZLOWIEK’. Serdeczne pelne zalu i smutku kondolencje dla Piotrusia jego zony i dzieci, czesc jego pamieci.

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"