Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Zmarł Dariusz Rzeźnik, kierownik zespołu „Dolina Popradu”

Opublikowano: Listopad 3, 2017 o 8:40 pm   /   przez   /   komentarze (12)

Dzisiaj (3 Listopada) w godzinach popołudniowych, w wieku 42 lat zmarł Dariusz Rzeźnik, kierownik zespołu „Dolina Popradu”. Od roku zmagał się z chorobą nowotworową. Zmarł w domu, wśród najbliższych.

Jeszcze nie tak dawno cieszył się wraz członkami „Doliny Popradu” z jubileuszu 50-lecia zespołu a w sierpniu tego roku znalazł się w gronie zbójnickiej braci po złożeniu uroczystego ślubowania. Na zbójnika pasował go hetman zbójników Stanisław Hodorowicz podczas 51. Sabałowych Bajań w Bukowinie Tatrzańskiej.

Dariusz RZEŹNIK związany był z Regionalnym Zespołem DOLINA POPRADU od 23 lat. Początkowo jako tancerz i śpiewak, a od 2009 roku jako kierownik oraz instruktor tańca. Pod jego kierownictwem znacznie zmienił się wizerunek i uatrakcyjnił prezentowany przez Zespół program. Opracowano i przedstawiono wiele zapomnianych już obrzędów i zwyczajów z regionu górali nadpopradzkich.
Zespół pod kierownictwem Dariusza Rzeźnika wielokrotnie zdobywał nagrody na festiwalach i przeglądach folklorystycznych. W ostatnich latach Regionalny Zespól DOLINA POPRADU odniósł duże sukcesy, które w znacznym stopniu są zasługą Dariusza RZEŹNIKA: w 2014 r. otrzymał nagrodę Województwa Małopolskiego im. Władysława Orkana a w roku 2015 r. kolejną złotą ciupagę na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem.

Na uznanie zasługuje nie tylko działalność oraz sukcesy odniesione przez zespół pod kierownictwem DARIUSZA RZEŹNIKA, ale jego wielka pasja i zaangażowanie w odtwarzanie i ocalanie folkloru górali nadpopradzkich. Od kilku lat trudnił się dokumentowaniem powoli ginącego już folkloru górali nadpopradzkich. Prowadził etnograficzne badania terenowe, zbierał opisy dawnych zwyczajów i obyczajów górali z okolic Piwnicznej.
Dariusz RZEŹNIK odnosił także sukcesy jako instrumentalista. Nauczył się grać i wprowadził do kapeli heligonkę, tradycyjny instrument wyparty obecnie przez akordeon. Współpracował z Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ jako konsultant, wykładowca na kursach i seminariach dla instruktorów zespołów regionalnych. Był doskonałym pedagogiem, potrafiącym w umiejętny sposób przekazać i zaszczepić w młodych ludziach szacunek do tradycji własnego regionu.  Inicjator założenia oraz prezes Stowarzyszenia Górali Nadpopradzkich w Piwnicznej-Zdroju.

Facebook –Starosądeckie.info

kontakt@starosadeckie.info

fot. Dolina Popradu

Komentarze

Komentarze (12)

 • Listopad 3, 2017 o 8:57 pm Dorota

  Przykra wiadomość. Wspaniały Człowiek. Taki młody zdolny i bardzo dobry. Wszystkim pomagał myslał o innych tyle planów miał na życie jeszcze.
  Szczere kondolencje dla żony i dzieci.

 • Listopad 3, 2017 o 10:03 pm Orkiestra Łącko

  Wielka strata dla świata folklorystycznego 🙁 Spoczywaj w Pokoju

 • Listopad 3, 2017 o 11:59 pm Anonim

  Piwniczna – Zdrój straciła wielkiego człowieka. Już nigdy nie będzie tak jak za jego panowania w zespole Dolina Popradu. Wyrazy współczucia dla rodziny, najbliższych i Zespołu. Burmistrz Zbigniew Janeczek
  .

 • Listopad 4, 2017 o 12:07 am kosar

  Darku drogi. Ciebie brak i na długo tak pozostanie. Ze swoim zapałem, ze swoimi słabościami,byłeś mocą Doliny Popradu! Płaczcie groble, płaczcie polany, bo oto odszedł wasz piastun kochany!

 • Listopad 4, 2017 o 12:45 am Piwniczanka

  Obawiam sie ze Zespół moze tej straty nie przetrwac. Bylo kilku kierownikow, Tylko Pan Darek potrafil rozwinac tak skrzydla Zespolu, tyle nagrod zdobytych, tyle pochwał i nominacji. On potrafil uytrzymac wszystkich w ryzach. Kiedy byla zabawa to zabawa ale kiedy trzeba bylo to byla zmudna praca i sumienne proby az sie siodme poty laly. Wielka strata dla Zespolu i naszej spolecznosci.

 • Listopad 4, 2017 o 1:30 am Anonim

  Darek Czemu troszke chyba za wczesnie bracie

 • Listopad 4, 2017 o 9:26 am Anonim

  *

 • Listopad 4, 2017 o 10:11 am beata

  za szybko Darku … tyle uśmiechu mogłeś jeszcze wnosić do życia każdego z kim się poznałeś… tyle ciepła… za szybko [*]

 • Listopad 4, 2017 o 8:35 pm koledzy emeryci KMP w Nowym Saczu

  Szczere kondolencje dla żony i dzieci.

 • Listopad 4, 2017 o 9:26 pm Tomek

  Nie znałem lepszego człowieka tyle dobroci umiejętności i uśmiechu .Taka pustka bez Ciebie !!

 • Listopad 5, 2017 o 4:26 pm Anonim

  Olbrzymia strata dla zespołu i całego regionu.

 • Listopad 7, 2017 o 10:07 am Piwniczanka

  Dzisiaj pogrzeb. Setki ludzi beda…. Piwniczna zrozumie jaki dobry czlowiek odszedl. Setki ludzi …. Tak wiele osob Cie kochalo Darku. Za Twoj sposob bycia, za usmiech, radosc z życia za pomoc w najmniejszej nawet potrzebie. Zespol bedzie z Toba do nocy dzis Kierowniku. Odpoczywaj w pokoju [*]

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a