Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Zmarła Anna Grygiel -Huryn, ostatnia ocalała z Holokaustu mieszkanka Nowego Sącza

Opublikowano: 22 lutego, 2024 o 12:45 pm   /   przez   /   komentarze (0)

W środę zmarła Anna Grygiel-Huryn, ostatnia ocalała z Holokaustu mieszkanka Nowego Sącza, Przewodnicząca Stowarzyszenia Dzieci Holokaustu na Okręg Małopolski i Honorowa Ambasadorska Sądeckiego Sztetla.

„Z niewypowiedzianym smutkiem informujemy, że dziś odeszła od nas Anna Grygiel-Huryn (1942-2024) – ocalała z Holokaustu, Honorowa Ambasadorka Sądeckiego Sztetlu, po prostu nasza kochana Pani Ania…” – napisano na profilu organizacji w mediach społecznościowych.

Pani Aniu… dziś nie ma miejsca na wiele słów i nie wiadomo co napisać. Płakać też ciężko, bo przecież to nie może być prawdą… Jesteś już z Rodzicami, Jakubem, Markusem, Izakiem – pamiętaj o nas, bo my nigdy Ciebie nie zapomnimy…” -czytamy we wpisie dr Łukasza Połomskiego.

Jak informuje Archiwum Instytutu Pileckiego, Anna Grygiel-Huryn z d. Kempińska urodziła się w 1942 roku w getcie w Zakliczynie, w którym przebywała cała jej rodzina. Jej dziadek, Mojżesz Riegelhaupt, miał przed wojną dwór i stadninę koni, był dobrym pracodawcą i lubianym w okolicy człowiekiem.

Gdy jesienią 1942 miała nastąpić likwidacja getta, miejscowi chłopi przyjechali po jej rodzinę. Pierwszym transportem uratowała się mała Anna z matką, jej dziadek Mojżesz, brat mamy Zygmunt i bratowa. Gdy transport wrócił po resztę rodziny, było już za późno – getto zostało otoczone przez Niemców. Pozostała w getcie rodzina, w tym ojciec Anny, który był malarzem i muzykiem, zginęła w obozie w Bełżcu. Anna wraz z rodziną tułała się po okolicy przez półtora roku, ukrywając się u okolicznych chłopów. Andrzej Piechnik, który zajmował się uratowanymi Żydami, załatwił im stałą kryjówkę u państwa Marii i Franciszka Jaroszów. Zgodzili się oni przyjąć pod swój dach czternaście ukrywających się osób pochodzenia żydowskiego. W ich piwnicy i pod ich opieką Anna z matką i resztą rodziny po niemal dwóch latach dotrwała do wyzwolenia. Po wojnie kobiety zamieszkały w Nowym Sączu. Matka po traumie ukrywania się miała nerwicę i nie była w stanie pójść do pracy. Anna Grygiel-Huryn pracowała w branży handlowej. Aktywnie działała na rzecz ocalenia pamięci o żydowskiej społeczności Nowego Sącza i regionu.

źródło: PAP / Sądecki Sztetl/ Archiwum Instytutu Pileckiego

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"