Ludzie z pasją, Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Znaleźli depozyt monet przy murach sądeckiego zamku

Opublikowano: Maj 10, 2020 o 8:25 am   /   przez   /   komentarze (0)

Trwają prace archeologiczne przy ruinach zamku w Nowym Sączu. Obecni na miejscu i wspierający prace członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego Sądecczyzny dotarli do depozytu, który ukryty był w murach zamku.

Jarosław Kowalczyk z ekipy Stowarzyszenia Historyczno Eksploracyjnego Sądecczyzny odkrył skarb ukryty w ruinach muru zburzonego zamku. To ponad 50 srebrnych monet z XV wieku -mówi w rozmowie z naszym portalem Stanisław Pustułka, prezes Stowarzyszenia –były ukryte zaledwie 10 cm pod powierzchnią ziemi, przy murze.

Wśród dotychczasowych znalezisk znajdują się monety z XVII i XVIII wieku, fragmenty świecznika żydowskiego, a także broni z czasów II wojny światowej. Badania potrwają dwa tygodnie.  Prace na Wzgórzu Zamkowym w Nowym Sączu zlecone zostały przez Sądecką Agencję Rozwoju Regionalnego. Trwają od 11 marca. Wykonawcą jest firma archeologiczna „Bard”. Detektoryści wspierają badania wolontarystycznie.

Celem badań jest sprawdzenie stanu faktycznego reliktów fundamentów zamku, który został zniszczony 18 stycznia 1945 roku w wyniki eksplozji materiałów wybuchowych. Wszystko w ramach przygotowywanego projektu rewitalizacji całego wzgórza zamkowego i odbudowy Zamku Królewskiego w Nowym Sączu.

 

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a