Wydarzenia

Zrób bezpłatne badanie cytologiczne!

Opublikowano: 26 stycznia, 2015 o 10:00 pm   /   przez   /   komentarze (0)

Od 24 do 30 stycznia obchodzimy Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. Jest to doskonała okazja, aby zwrócić uwagę Polek na to, jak ważne w zapobieganiu nowotworom są regularne badania profilaktyczne oraz zdrowy styl życia.

Wykonywanie badań profilaktycznych pozwala na wczesne wykrycie zmian nowotworowych i przednowotworowych, a skuteczne metody leczenia raka szyjki macicy we wczesnym stadium umożliwiają całkowite wyleczenie. Niestety nadal wiele kobiet umiera na raka szyjki macicy. Głównym powodem jest zbyt późne wykrycie choroby.

Postęp medycyny, umiejętności polskich lekarzy i nakłady ministra zdrowia na specjalistyczną aparaturę stosowaną w diagnostyce onkologicznej i leczeniu onkologicznym sprawiają, że w zdecydowanej większości przypadków wczesne wykrycie nowotworu umożliwia całkowite wyleczenie. Dlatego warto regularnie wykonywać badania diagnostyczne!

Ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy jest największe u kobiet w wieku 25 – 59 lat. Panie z tej grupy wiekowej powinny robić cytologię co trzy lata! Cytologia jest bezpłatna (finansuje ją Narodowy Fundusz Zdrowia). To skuteczne, nieinwazyjne i bezpieczne badanie – można je wykonywać nawet w ciąży. Pacjentki, do których skierowany jest program profilaktyczny, nie muszą mieć ani skierowania ani zaproszenia, aby wykonać cytologię. Wystarczy zgłosić się do jednej z poradni ginekologicznych, która ma podpisaną umowę z NFZ.

Rak szyjki macicy rozwija się bezobjawowo. Wykrycie choroby w zaawansowanym stadium często uniemożliwia wyleczenie. Badania profilaktyczne pozwalają wykryć zmiany nowotworowe długo przed powstaniem raka inwazyjnego. Te zmiany można łatwo wyleczyć. Tylko wczesna diagnostyka gwarantuje powrót do zdrowia. Wczesne wykrycie choroby pozwala na zastosowanie leczenia oszczędzającego, które umożliwia zachowanie płodności

Bezpłatne badania cytologiczne – kliknij —> tutaj wszystkie adresy

W Starym Sączu takie badanie wykonuje Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Starosądeckie Centrum Medyczne B.G. Paleczek Sp. J. (18 446-15-01) 

W Rytrze – Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Rytrze „TELMED” s.c.(18 446 90 02)

W Podegrodziu – Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Praktyka Grupowa Lekarzy Sp. z o.o. w Brzeznej (18 445 90 12)

W Łącku – Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „MEDYK” s.c. ( 18 441 51 74)

źródło: Ministerstwo Zdrowia

 

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"