Kultura, Z ostatniej chwili

100 lat starosądeckiej orkiestry. Koncerty na Rynku!

Opublikowano: 21 czerwca, 2019 o 7:05 am   /   przez   /   komentarze (0)

Wielki jubileusz rozpocznie się w piątek uroczystą galą w Sokole, w sobotę czeka nas muzykowanie w rynku. Obchody zakończy niedzielna msza święta w intencji byłych i obecnych członków orkiestry i ich rodzin. 

Inicjatorem powołania orkiestry w 1919 roku był kolejarz Antoni Borkowski, a muzycy rekrutowali się z osób pracujących w warsztatach kolejowych w Nowym Sączu. Orkiestra działała pod egidą PKP. Pierwszym dyrygentem został sprowadzony z Bielska Jerzy Malec. Orkiestra przez dziesięciolecia występowała przy okazji świąt i rocznic państwowych, ale i lokalnych obchodów np: 700 – lecie miasta. Uczestniczyła w konkursach i przeglądach wojewódzkich orkiestr dętych (w latach 1977-78 dwukrotnie zdobywając w nich drugie miejsce).

Renesans orkiestry nastąpił w latach 90-tych. Odtąd przez niemal ćwierć wieku kierował orkiestrą Stanisław Dąbrowski i znalazł dla niej nowa formułę – Międzyszkolnej Orkiestry Dętej, której skład wyłonił z uczniów starosądeckich szkół. Nowym adeptom muzyki zapewniono liczne kursy muzyczne. Orkiestra zaczęła koncertować nie tylko w Starym Sączu i Nowym Sączu, ale także na Słowacji, a w 2004 roku orkiestra wyjechała do Włoch, gdzie podczas prywatnej audiencji zagrała Janowi Pawłowi II z okazji imienin. Obok wyróżnień na takich festiwalach jak Echo Trombity w Nowym Sączu, starosądeczanie w węgierskim Keszthely zdobyli brązowy medal na Festiwalu Helikońskim. Orkiestra występowała zdobywając uznanie na Festiwalu Kultury Europejskich w Lewoczy na Słowacji i pod batutą Stanisława Dąbrowskiego była zawsze artystycznym ambasadorem nadpopradzkiego grodu.

Z kolei pod kierownictwem Georga Weissa, który prowadzi orkiestrę od 2014 roku Orkiestra Miejska Stary Sącz zdobyła po raz pierwszy w historii Złote Pasmo „Summa cum laude” (najwyższe wyróżnienie) oraz Grand Prix Festiwalu i Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, czyli wszystkie najważniejsze nagrody, jakie były do zdobycia na XXVI Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych w Rybniku w 2017 r. Orkiestra nieustannie poszerza repertuar, zaskakując muzycznymi niespodziankami. W pamięci pozostają oryginalne koncerty dla starosądeczan między innymi: „Star Wars”, koncert poświęcony Adzie Sari, czy „W 80 dni dookoła świata”. Ostatnio Miejska Orkiestra Stary Sącz dała popis swoich możliwości podczas koncertu „My, Małopolanie” w Małopolskim Centrum Kultury Sokół.

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"