Wydarzenia, Z ostatniej chwili

20. rocznica wizyty Jana Pawła II w Starym Sączu

Opublikowano: Czerwiec 16, 2019 o 2:17 pm   /   przez   /   komentarze (0)

20 lat temu, 16 czerwca 1999 r., spełniły się marzenia sprzed siedmiu wieków, a trzystuletnie starania przyniosły szczęśliwy finał, kiedy Ojciec Święty Jan Paweł II ogłosił na starosądeckich błoniach błogosławioną Kingę w poczet świętych. Ten podniosły moment przeżywało tam ponad pół miliona pielgrzymów, nie tylko z całej Sądecczyzny i Polski, ale całego świata. Dzisiaj mija dokładnie 20 rocznica tego wydarzenia.

Do ostatnich chwil nie było pewne, czy Jan Paweł II – z powodu przeziębienia – pojawi się w Starym Sączu. Dzień wcześniej nie wziął udziału w mszach św. w Krakowie i Gliwicach. Ale ku radości setek tysięcy wiernych Jan Paweł II osobiście dokonał aktu kanonizacji, choć jego homilię odczytał kardynał Franciszek Macharski.

Wielkie poruszenie jakie wywołała wizyta Jana Pawła II w Starym Sączu,a także dokonanie kanonizacji bł Kingi przez samego papieża, tuż pod klasztorem, który stworzyła i w którym umarła, było zaczynem do kilku interesujących inicjatyw. Pierwszą z nich była decyzja o pozostawieniu na stałe pięknego, drewnianego ołtarza polowego, wybudowanego specjalnie z okazji przybycia papieża. Ołtarz ten, autorstwa Zenona Andrzeja Remi, architekta mieszkającego w Zakopanem, ale pochodzącego ze znanej, nowosądeckiej rodziny Remi nawiązuje do góralskiej architektury pasterskiej. Dzisiaj wszystkie drogi prowadziły, do Starego Sącza gdzie Mszy św -upamiętniającej to historyczne wydarzenie -przewodniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż.

Dzisiejszy dzień to także Diecezjalne Święto Rodzin. Właśnie odbywa się Folkowy Festyn Rodzinny, który potrwa do godzin wieczornych. Zespoły, które będą występować podczas Folkowego Festynu Rodzinnego, pochodzą z różnych rejonów diecezji i reprezentują swój wyjątkowy walor kultury regionalnej.

Zapraszamy na starosądeckie błonia.

 

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a