Ludzie z pasją, Z ostatniej chwili

Andrzej Lis oddał setny litr krwi w Starym Sączu

Opublikowano: 5 grudnia, 2021 o 1:21 pm   /   przez   /   komentarze (0)

Starosądeczanin Andrzej Lis oddał dzisiaj (5 grudnia) na starosądeckim Rynku setny litr krwi. Tym samym pobił rekord Polski, Europy i prawdopodobnie zostanie wpisany do Księgi Guinnessa. Do krwiobusów ustawiają się tłumy. Tradycyjna, grudniowa zbiórka krwi w Starym Sączu z pewnością przejdzie do historii.

Andrzej Lis jest Honorowym Dawcą Krwi od 17.08.1974 r. Obecnie na swoim koncie ma oddane 100! litrów pełnej krwi. Jest aktywnym działaczem PCK, za swoją działalność i systematyczne oddawanie krwi został odznaczony już w 6.12.1989 r. Złotym Krzyżem Zasługi. W roku 2002 wraz z grupą krwiodawców założył Starosądecki Klub Honorowych Dawców Krwi, a patronat nad klubem objął Burmistrz Starego Sącza. Początkowo klub liczył 15 członków, by dziś zrzeszać już ponad 100 osób, które systematycznie oddają krew.

Andrzej Lis jest organizatorem otwartych akcji oddawania krwi: 1 czerwca (Dzień Dziecka) i 6 grudnia (z okazji Św. Mikołaja). Akcje odbywają się na plebanii Parafii Miłosierdzia Bożego w Starym Sączu lub na starosądeckim rynku. Tylko na tych akcjach Klub zebrał ponad 400 litrów krwi. Każdego roku przed mikołajkami Pan Andrzej pozyskuje sponsorów, którzy fundują paczki, upominki i gadżety dla krwiodawców oraz dzieci.Andrzej Lis jest również pomysłodawcą organizowania cyklicznych pogadanek i prelekcji na temat krwiodawstwa i krwiolecznictwa, z którymi trafia do wielu szkół w powiecie nowosądeckim. Od 1989 r. do dnia dzisiejszego odbyło ponad 200 takich spotkań, w których uczestniczyło ok. 3 – 4 tys. młodych ludzi. Andrzej Lis był również pomysłodawcą ustanowienia kapelana dla Krwiodawców Ziemi Sądeckiej. Na jego osobistą prośbę i prezesów klubów HDK zrzeszonych na ziemi sądeckiej J.E. Ks. Biskup Ordynariusz Andrzej Jeż przychylił się do prośby i powołał ks. Kan. Janusza Rybę na to stanowisko.

Kiedy w dniu 22.06.2018 r. Andrzej Lis został zaproszony do programu TVP „Pytanie na Śniadanie” , w którym opowiedział o swojej działalności w krwiodawstwie, będący razem z nim lekarz kardiolog Maciej Tyczyński pracujący w Klinice Kardiologii Inwazyjnej – Centralny Szpital Kliniczny MSW w Warszawie stwierdził, że oddana krew (wówczas 93 litry) mogła bezpośrednio uratować od 600 do 800 osób. Pan Andrzej Lis jest osobiście bardzo zaangażowany w działalność społeczną i humanitarną. Angażuje zarówno środowisko młodzieżowe, jak również mieszkańców lokalnej społeczności. Swojej pasji poświęca wiele wolnego czasu i serca.

Ponadto swoimi działaniami przyczynia się bardzo do promowania krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża, jako instytucji zaangażowanej w ratowanie życia ludzkiego.Wraz ze Starosądeckim Klubem Honorowych Dawców Krwi bierze udział w akcjach organizowanych przez Zarząd Rejonowy PCK m.in. ”Walentynkowe oddawanie krwi”, oraz w akcjach ogólnokrajowych: „Młoda krew ratuje życie”; „Ognisty Ratownik – Gorąca Krew”; „Spokrewnieni służbą”; „Zbieramy krew dla Polski” organizowanej w wakacje. Andrzej Lis w 2017 r. był inicjatorem całorocznej zbiórki krwi pod nazwą „725 litrów krwi na 725 lecie lokacji miasta Nowy Sącz”. Akcja odbyła się szerokim echem wśród mieszkańców w wyniku czego uzbierano 800 litrów krwi.

Andrzejowi Lisowi nie są obce wartości Czerwonego Krzyża, takie jak: humanitaryzm, bezstronność, neutralność, niezależność, dobrowolność, jedność i powszechność. Jako przykładny mąż i ojciec oraz aktywny krwiodawca i działacz PCK może być stawiany za wzór do naśladowania dla dzieci i młodzieży, co gwarantuje wychowanie następnych pokoleń zdolnych do poświęceń na rzecz drugiego człowieka i głęboko oddanych idei pomocy dla potrzebujących.

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"