Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Apel sądeckich przedsiębiorców ws. zamknięcia „Justu”

Opublikowano: Czerwiec 13, 2018 o 10:19 am   /   przez   /   komentarze (1)

Sądeccy przedsiębiorcy skierowali apel do ministra Inwestycji i Rozwoju Jerzego Kwiecińskiego.

Przedsiębiorcy z Sądecczyzny w ramach spotkania Komisji Wspólnej Samorządu Terytorialnego i Samorządów Gospodarczych dla Powiatu Nowosądeckiego i Miasta Nowego Sącza, które odbyło się 4 czerwca 2018 r. z udziałem Jerzego Kwiecińskiego, ministra Inwestycji i Rozwoju, poruszyli szereg problemów naszego regionu, między innymi komunikacyjnych. Dyskutowano na temat planowanych robót drogowych na drodze krajowej DK75 w obrębie „Justu”.

Całkowite zamknięcie tej drogi na kilka miesięcy może zdaniem przedsiębiorców być tragiczne w skutkach dla kondycji sądeckiej gospodarki.

Reprezentanci Komisji Wspólnej zwrócili uwagę na kilka czołowych kwestii, które wpłynęłyby pozytywnie na działania sądeckich biznesmenów.

Po pierwsze konieczne byłoby połączenie drogą ekspresową autostrady A4 z Brzeska, nie tylko do Nowego Sącza, ale dalej, na południe Europy. Poza tym wskazano na potrzebę realizacji szybkiego połączenia kolejowego południa Europy z węzłem krakowskim przez Nowy Sącz. Przedstawiciele sądeckich przedsiębiorców zwrócili także uwagę na konieczność budowy mostu, co ułatwiłoby przeprawę przez Dunajec i Poprad.

Bolączką sądeckich biznesmenów są też kwestie prawno-administracyjne, a wśród nich między innymi: nadinterpretacja lub brak jednoznacznej interpretacji przepisów oraz naruszanie zasady równoprawnego konkurowania w Unii Europejskiej.

W apelu do ministra Inwestycji i Rozwoju Jerzego Kwiecińskiego reprezentanci sądeckich przedsiębiorców mówią też o stosowaniu przepisów proekologicznych, które uniemożliwiają inwestowanie w udostępnianie turystom bogactw przyrodniczych.

Znacznym utrudnieniem dla rozwoju lokalnych firm są także rosnące obciążenia podatkowe oraz duży udział kapitału zagranicznego w polskiej gospodarce. Nie sposób nie wspomnieć o konieczności odbudowania szkolnictwa zawodowego. Po prostu brakuje zawodowych pracowników.

Rozwiązanie wskazanych problemów wpłynęłoby korzystnie nie tylko na rozwój poszczególnych przedsiębiorstw, ale także na rozwój Sądecczyzny i jej wizerunek w Polsce, a nawet na świecie.

Treść apelu sądeckich przedsiębiorców do ministra Inwestycji i Rozwoju Kwiecińskiego: list-do-ministra-kwiecinskiego.pdf

nowysacz.pl

Komentarze

Komentarze (1)

  • Czerwiec 14, 2018 o 8:00 am ss

    Każdy kto ma fach w ręku woli jechać za granicę, niż tu siedzieć za marne grosze. Dajcie im zarobić gonie, to wtedy może nie będziecie narzekać, że nie ma kim robić . Co do reszty artykułu zgadzam się.

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a