Kultura, Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Dariusz Walusiak kończy najnowszy film o księdzu Gurgaczu

Opublikowano: Sierpień 8, 2017 o 8:30 am   /   przez   /   komentarze (0)

W dniach 4-5 sierpnia 2017 r. na Hali Łabowskiej i Hali Pisanej Beskidu Sądeckiego przebywała ekipa filmowa, przygotowująca zdjęcia do fabularyzowanego dokumentu o ks. kapelanie Władysławie Gurgaczu w reżyserii Dariusza Walusiaka.

Ks. Władysław Gurgacz – jezuita, kapelan oddziału „Żandarmeria” Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej, operującego na obszarze Beskidu Sądeckiego w latach 1946/1947-1949. Organizacja została ostatecznie zlikwidowana przez organa komunistycznej władzy w połowie sierpnia 1949 r. Ks. W. Gurgacza TJ aresztowano 2 lipca 1949 r. w Krakowie. Z wyroku Wojskowego Sądu Rejonowego został skazany na karę śmierci. Wyrok na nim i dwóch żołnierzach PPAN (Stefanie Balickim i Stanisławie Szajnie) wykonano na terenie więzienia Montelupich w Krakowie w dniu 14 września 1949 r.

Zdjęcia do filmu kręcone były między Halą Łabowską a Pisaną, gdzie znajdowała się leśna baza oddziału. W poprzednich miesiącach zdjęcia do produkcji kręcono m.in.: w Krynicy-Zdroju, Starej Wsi i Jabłonicy Polskiej. W ostatniej z wymienionych miejscowości urodził się niezłomny jezuita.

Kierownictwem produkcji zajęła się żona reżysera Beata Popławska-Walusiak. Operatorem kamery jest Michał Bożek, m.in. z którym reżyser przygotował długometrażowy film do kin studyjnych „…teraz i w godzinę śmierci” (premiera odbyła się w maju 2017).

W postać ks. Władysława Gurgacza wcielił się Wojciech Trela. Rolę partyzantów „Żandarmerii” odegrali członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznych „Żandarmeria” wraz z prezesem Stowarzyszenia „Żandarmeria” Kamilem Olesińskim. W pierwszym dniu zdjęć na planie filmowym byli obecni pracownicy Oddziału IPN w Krakowie: Dawid Golik, Marcin Chorązki i Michał Masłowski, prowadzący prace porządkowe w rejonie dawnego obozowiska partyzanckiego PPAN. Ponadto z Krakowa przybył ks. Marcin Kostka z Bractwa Kapłańskiego św. Piotra, udzielający konsultacji do realizowanych scen związanych z liturgią Mszy św. rytu przedsoborowego (trydenckiego). W pierwszym dniu asystował mu diakon Michał Kołodziej FSSP, a w drugim – kleryk Łukasz Zaruski z Instytutu św. Grzegorza Wielkiego.

Wydarzenie zgromadziło także sympatyków ks. Władysława Gurgacza TJ oraz gospodarzy terenu. Wśród obserwatorów pracy filmowców byli m.in. Jerzy Basiaga, prezes Fundacji „Osądź mnie Boże…” im. ks. Władysława Gurgacza TJ z Nowego Sącza, oraz Stanisław Michalik, nadleśniczy Nadleśnictwa Piwniczna.

Na zakończenie, 5 sierpnia po godz. 16.00 w miejscu obozowiska partyzantów, przy ołtarzu zrekonstruowanym przez Jakuba Klimczaka z Maciejowej, ks. Marcin Kostka FSSP odprawił Mszę św. trydencką.

Premiera filmu odbędzie się 26 listopada w Krakowie w kinie „Kijów”.

Dariusz Walusiak – reżyser, w latach 80. działacz opozycji antykomunistycznej. Odznaczony m.in. Medalem „Niezłomnym w Słowie” i Krzyżem Kawalerskim „Polonia Restituta” przez śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Na swym koncie ma ponad 30 filmów dokumentalnych i reportaży o najnowszej historii Polski, w tym pierwszy film dokumentalny o rodzinie Ulmów, odznaczonych medalem „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”. Wyreżyserował cykl produkcji o Żołnierzach Wyklętych. Ponadto jest autorem książki „Wdowy smoleńskie” oraz  artykułów zamieszczonych w zbiorze pt. „Kościół w godzinie próby”. Aktywnie uczestniczy w odkłamywaniu najnowszej historii Polski i przywracaniu pamięci bohaterom, szczególnie podziemia niepodległościowego. Ostatnie filmy reżysera to: „Cichociemni. Wywalcz wolność lub zgiń”, „Jastrząb. Żołnierz Łupaszki, Siła Pamięci”, „Dziedzictwo Sprawiedliwych” i „Ucieczka z piekła. Śladami Witolda Pileckiego”.

Tekst: Jacek Zygadlewicz

Zdjęcia z planu: dr Józef Wieczorek

Zdjęcia archiwalne: Tadeusz Ryba, ze zbiorów Archiwum Oddziału IPN w Krako

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Komentarz
Nick

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a