Edukacja, Z ostatniej chwili

Demokracja w „Dwójce”

Opublikowano: 1 maja, 2021 o 9:34 am   /   przez   /   komentarze (0)

W dniu 28 kwietnia 2021 roku, o godzinie 1900 miało miejsce spotkanie Uczniowskiej Rady Szkolnej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu z przedstawicielami Urzędu Miasta i Gminy w Starym Sączu: Zastępcą Burmistrza panem Kazimierzem Gizickim i Zastępcą Przewodniczącego Rady Miejskiej panem Sławomirem Szczepaniakiem.

W dyskusji uczestniczyła też Pani Dyrektor Wioletta Nowak oraz zainteresowani nauczyciele i uczniowie.       

Do tej pory zawsze mogliśmy liczyć na stały kontakt z Urzędem Miasta i możliwość wizyty, tym razem pandemia spowodowała, że spotkanie odbyło się w formie zdalnej na platformie Teams -mówią uczniowie.

Uczestnicy spotkania mieli okazję dowiedzieć się jak funkcjonuje i działa urząd na zasadach demokracji i jak one są realizowane w pracy władz samorządowych. Uczniowie byli zainteresowani planowanymi inwestycjami kierowanymi do młodych, a także jak powstają projekty nowych obiektów. Na zakończenie Goście musieli opowiedzieć o swoich obowiązkach i dniu pracy oraz jak się realizują poprzez pełnione funkcje.

Mieliśmy okazję przekonać się, że praca samorządowca to wielka odpowiedzialność, trudne zadanie i wiele wyzwań, niemniej jednak przynosi ogromną satysfakcję -dodają uczniowie.

            Spotkanie zostało zainicjonowane w związku z realizowaną w starosądeckiej „Dwójce” innowacją pedagogiczną pt. „Demokracja w naszej szkole”. Innowacja jest ściśle związana z funkcjonowaniem systemu, w którym władza należy do obywateli. W ramach tej inicjatywy uczniowie wzięli już udział w dwóch projektach edukacyjnych „Młodzi w Akcji” i „Szkoła Demokracji”. W ciągu całego roku szkolnego prowadzą kampanię dotyczącą demokracji – w różnych formach i na wielu zajęciach. W jej ramach realizują również cykl spotkań z przedstawicielami instytucji i samorządów. Odbyli już spotkanie z samorządem Liceum Ogólnokształcącego w Starym Sączu, planowane są kolejne.  

Wirtualną wizytę” w Urzędzie Miejskim możemy ocenić za bardzo udaną, ponieważ w ten sposób poszerzyliśmy swoją wiedzę na temat funkcjonowania systemu demokratycznego w praktyce -podsumowuje URS –Liczmy na dalszą współpracę.

Uczniowska Rada Szkolna

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_n

Winieta-2012a