Kultura, Ludzie z pasją, Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Druzbacka 2018- sukces starosądeckiej reprezentacji!

Opublikowano: Maj 23, 2018 o 7:03 am   /   przez   /   komentarze (6)

W dniach 17–20 maja 2018 r. w Podegrodziu odbył się  36. Konkursu Muzyk, Instrumentalistów, Śpiewaków Ludowych i Drużbów Weselnych DRUZBACKA.  Debiutująca w konkursie starosądecka reprezentacja wywalczyła WYRÓŻNIENIE w konkursie śpiewaków ludowych oraz II MIEJSCE  w konkursie instrumentalistów.

DRUZBACKA to najstarszy i o największym zasięgu przegląd w regionie, który od wielu lat cieszy się ogromną popularnością. „Podstawowym założeniem programowym konkursu było i jest ratowanie ludowej tradycji muzycznej (…) z zachowaniem wszystkich tradycyjnych cech stylistycznych w muzyce, śpiewie…”.

Do tegorocznego konkursu zgłosiła się rekordowa liczba uczestników (627 osób) w tym:-49 instrumentalistów oraz  42 grupy śpiewacze. Komisja Artystyczna w składzie: A. Szurmiak-Bogucka – etnomuzykolog, J. Adamczyk   – muzyk – MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu, dr. A. Czesak    – językoznawca oraz B. Kafel   – etnograf – MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu,  przesłuchała i poddała gruntownej ocenie 164 prezentacje konkursowe, których wykonawcy pochodzili z siedmiu powiatów (dębickiego, gorlickiego, jasielskiego, limanowskiego, myślenickiego, nowosądeckiego i suskiego).

Żeńska grupa śpiewacza Zespołu Regionalnego „Starosądeczanie” w składzie: Antonina (Urszula) Rój, Ewa Zięba, Maria Plata, Łucja Jastrzębska, Elżbieta Migacz oraz Katarzyna Pałka, wyśpiewała WYRÓŻNIENIE w konkursie śpiewaków ludowych , a Emilia Nalepa (8 lat- Dziecięcy Zespół Regionalny „Spod Przehyby”, Szkółka Muzykowania Ludowego M. Zięby przy SSMKiT Malowana Skrzynia) zdobyła II miejsce w konkursie intrumentalistów ludowych kat. dziecięcej.

Zarówno ZR „Starosdadeczanie” jak i DZ.Z.R. „Spod Przehyby” mają na na celu kultywowanie tradycji lachowskiej naszego regionu i w tych działaniach wspierają się wzajemnie. ZR „Starosądeczanie” jest autorytetem scenicznym dla dzieci „Spod Przehyby”, które mogą się już pochwalić pewnymi osiągnięciami. Podczas XX oraz XXI Dziecięcego Konkursu Kolędowego w Szczawie duet Emilia Nalepa i Joanna Wojdyła zdobyły 1 miejsce (kat. szkolna młodsza) a duet a Martynka Brdej i Michał Szlęk miejsce III ( kat. przedszkolna). W konkursie pod patronatem Starosty Limanowskiego brało udział niemal 170 wykonawców.
W 2017 r zespół przeszedł kwalifikacje i dzieci wystąpiły z autorskim widowiskiem „We wiklinie nad Dunajcem” na jednym z najważniejszych przeglądów dziecięcych zespołów folklorystycznych w Polsce –41 Karpackim Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce-Zdroju.

Na zaproszenie MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu Zespół „Spod Przehyby” brał udział w widowisku „W Mateczniku- narodziny dziedzica” podczas III Kongresu Kultury w Nowym Sączu. W lipcu zeszłego roku Zespół „Spod Przehyby” występował także na Festiwalu Muzyki i Tańca w Budapeszcie.

W tym roku tradycję lachowską gminy Stary Sącz poza granicami kraju będą reprezentować:  w lipcu   na festiwalu w Ohrid (Macedonia)- dzieci „Spod Przehyby” a w sierpniu- ZR „Starosadeczanie” na festiwalu w Rimini we Włoszech, bo jak spiewaja „Starosądeczanie”: „Lachosko muzyka wiycie ło tom przecie, muzyką ludową nojpiykniejsą w swiecie…”.

Komentarze

Komentarze (6)

 • Maj 23, 2018 o 8:11 am dziadek63

  Wybaczcie ale Zespół Starosądeczanie to ostatnio coraz bardziej zespół Starowinek.
  Wygląda na to, że tam do zespołu coraz bardziej pchają się, jak się im wydaje zacni i
  zasłużeni,starsi ludzie aby się pokazać i zwiedzić troszkę świat.
  Młodzieży coraz mniej bo chyba nie ma dla nich miejsca wśród bardzo ambitnych babć, prababć i pradziadków.
  Znacie powiedzenie z okolic Starego Sącza ? Dziadku weź se laskę i za piec wąsy podkręcać a ty babciu różaniec.
  śpiewem i tańcem niech się zajmą młodzi. To ich miejsce i ich czas.

 • Maj 23, 2018 o 10:02 am ss

  Brawo!

 • Maj 23, 2018 o 10:20 pm aaa

  ło Jezu, ale zgred 🙁

 • Maj 24, 2018 o 1:22 pm st

  Super! Brawo!

 • Maj 24, 2018 o 8:07 pm D.Z

  Brawo szacunek dla Seniorow duzo zdrowia 🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷

 • Maj 31, 2018 o 9:12 am Anonim

  Zazdrość zżera?. Jeżeli, zacny człowiecze, znasz zespół Starosądeczanie to wiesz zapewne że i młode osoby w nim tańczą i śpiewają. Myślę że jest ich trochę więcej niż ” dziadków i babć „. A co do wyjazdów? Wstąpić w szeregi zespołu i zwiedzać ” za darmo „

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a