Info z rejonu, Z ostatniej chwili

Eksperci sprawdzą, czy uda się ustabilizować osuwiska

Opublikowano: 8 listopada, 2021 o 7:40 am   /   przez   /   komentarze (0)

Ponad 185 tysięcy będą kosztowały dokumentacje geologiczno-inżynierskie na trzy zadania związane ze stabilizacją osuwisk na terenie Powiatu Nowosądeckiego. I właśnie na opracowanie dokumentacji władze Powiatu Nowosądeckiego pozyskały dofinansowanie z budżetu państwa. Wicewojewoda małopolski Józef Leśniak, starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski i wicestarosta Antoni Koszyk podpisali stosowne umowy w tej sprawie.

– Stabilizacja osuwisk to bardzo ważny element dbania o bezpieczeństwo kierowców i zapewnienie przejezdności na kluczowych drogach naszego powiatu – mówi starosta Marek Kwiatkowski. – Przed pracami stabilizacyjnymi konieczne jest jednak dokładne zbadanie osuwiska i właśnie temu służy proces dokumentacji

Może się oczywiście okazać, że koszt stabilizacji ziemi w niektórych miejscach będzie bardzo duży.

Wtedy, wraz z ekspertami z różnych dziedzin będziemy podejmować decyzję, czy stabilizować osuwisko czy na przykład budować drogę, dzięki której można ominąć to miejsce – tłumaczy wicewojewoda Józef Leśniak.

Dzięki dofinansowaniu z budżetu państwa na usuwanie skutków ruchów osuwiskowych ziemi, dokumentacje zostaną opracowane na zadania:

– stabilizacja i zabezpieczenie osuwiska oraz odbudowa odcinka drogi powiatowej Ropa – Wawrzka – Florynka wraz z odbudową przepustu w miejscowości Florynka. Koszt zadania: 86 592,00 zł, kwota dotacji: 69 273,00 zł,

– stabilizacja i zabezpieczenie osuwisk oraz odbudowa odcinka drogi powiatowej Wytrzyszczka – Tropie – Bartkowa Posadowa w miejscowości Rożnów. Koszt zadania: 99 384,00 zł, kwota dotacji: 79 507,00 zł.

Kolejnym etapem będzie złożenie wniosków o dofinansowanie na wykonanie dokumentacji projektowej stabilizacji tych osuwisk.

W spotkaniu wziął również udział wójt gminy Kamionka Wielka Andrzej Stanek, na terenie której znajduje się jedno z osuwisk. Wójt otrzymał dofinansowanie na opracowanie dokumentacji osuwiska znajdującego się na drodze „Wolniki” w Mszalnicy. Całkowity koszt dokumentacji to ponad 145 tysięcy złotych, a kwota dofinansowania to 116 tysięcy złotych.

Fot. Maria Olszowska

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_n  

Winieta-2012a