Edukacja, Z ostatniej chwili

Finaliści Konkursu o Krajach Anglojęzycznych w stolicy komiksów, gofrów, frytek i czekolady

Opublikowano: Październik 27, 2017 o 7:44 am   /   przez   /   komentarze (0)

Bruksela, bo o niej mowa, znana wszystkim jako siedziba instytucji Unii Europejskiej, NATO i Euroatomu, ma też swoje drugie oblicze. Kornelia Panajew, Dorota Florek, Faustyna Wiatr i Sławomir Pietrzak mieli okazję poznać oba wizerunki miasta dzięki wizycie studyjnej w stolicy Belgii.

Do Brukseli przyjechaliśmy na zaproszenie prof. Ryszarda Legutki, posła do Parlamentu Europejskiego. Wyjazd był nagrodą dla finalistów Powiatowego Konkursu Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych organizowanego przez nasza szkołę. Nad sprawnym przebiegiem pobytu czuwali Piotr Rapkowski i Kamil Zając z biura eurodeputowanego.

Finaliści VIII edycji konkursu poznawali zabytki Brukseli w trakcie zorganizowanego spaceru po mieście pod przewodnictwem lokalnego przewodnika. Uczniowie odwiedzili Grand Place, przepiękny rynek z gotyckim ratuszem i bogato zdobionymi domami cechów kupieckich. Podziwiali Katedrę Św. Michała i Św. Guduli na wzgórzu Treurenberg, gdzie znajdują się przepiękne XVI-wieczne witraże, oraz zobaczyli prawdziwy symbol Brukseli – figurkę sikającego chłopca, Manneken pis. Ważnym punktem była wizyta w Pasażu Św. Huberta (Les Galeries Saint – Hubert) z 1847 r. ze sklepami, galeriami, kafejkami i restauracjami, który znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Spacerując wąskimi uliczkami wokół rynku, wszyscy próbowaliśmy poczuć atmosferę miasta, jak również nacieszyć się smakami Belgii, tj. goframi, frytkami i czekoladą w każdej postaci.

Oprócz zabytków miasta, szczególnie ważne dla Klaudii, Doroty, Faustyny i Sławka było zwiedzanie Parlamentu Europejskiego. Wizyta rozpoczęła się od wysłuchania prelekcji na temat funkcjonowania PE, którą poprowadził Leszek Gaś, a potem był udział w spotkaniu z prof. Ryszardem Legutką. W ramach przygotowanego programu pobytu uczniowie zwiedzili też siedzibę Parlamentu Europejskiego, a zwłaszcza salę posiedzeń plenarnych.

Dodatkową atrakcją była możliwość obejrzenia projekcji filmu „Głos Męczenników” -dokumentu opowiadającego o losie chrześcijan w Iraku oraz udział w debacie na ten temat.

arch ZSP Stary Sącz

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a